18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Enamasti omandame me erinevad käitumisviisid teisi jälgides ja jäljendades. Alkoholi tarvitamist ja sellega seotud uskumusi mõjutab kultuur, pereliikmed, sõbrad, partner, eakaaslased, meedia jne.
Alguses mõjub alkohol ka lõõgastavalt ning sisemistest piirangutest vabastavalt. Inimesed alustavad joomist, et saada naudingut ning jagada joobest tekkinud elevust kaaslastega. Mõned leiavad, et alkohol annab ajutise leevenduse raskestitalutavatele tunnetele nagu näiteks igavus, tüdimus, pinge, ärevus, kurbus või masendus. Samuti paneb alkohol ajutiselt unustama oma mured, seetõttu on just inimesed, kellel on palju elulisi muresid, haavatavamad alkoholi kütkestava mõju poolt. Vähese enesekindlusega inimesed võivad tunda purjus olles ennast tugevama ja võimekamana. Samuti aitab alkohol kergesti sulanduda seltskondadesse, kus ainukeseks vastuvõtmise põhimõtteks ongi see, et kõik joovad.
Kui mingi aine tarvitamisel on nii palju plusse, miks siis aga peaks üldse muretsema?
Alkoholi tarvitamise kasud on tavaliselt lühiajalised ning pikemalt ette vaadates kahjustab alkohol tegelikult inimese heaolu, suhteid, saavutusi, tööelu, rahalist seisu ning tervist. Alkohol ei lahenda probleeme vaid hakkab neid juurde tekitama.
Väga lihtsustatult võib alkoholi tekitatud nõiaringi lahti joonistada järgmiselt:
Näiteks: Martin pidi auto parandusse viima ning see tõi kaasa ootamatult suure väljamineku. See tekitas temas frustratsiooni oma rahalise seisu pärast. Et negatiivseid tundeid leevendada võttis ta õhtul ette pudeli kanget alkoholi. Järgmisel päeval jõudis ta tööle mitu tundi hiljem, jääknähtudega ning seetõttu läks ta tülli juhatajaga. See omakorda pani ta muretsema oma töö, kui põhisissetulekuallika ja tuleviku pärast. Vajadus emotsioone alkoholiga tuimestada suurenes veelgi.
Alkoholist tekkiv hea enesetunne on väga lühiajaline (mõnest minutist mõne tunnini). Korraks leeveneb pinge ja võimenduvad positiivsed emotsioonid, kuid pikemas vaates on alkohol siiski võimas ärevust ja depressiooni tekitav aine.
Ühelt poolt mõjutab alkohol ajukeemiat nii, et tekivad ärevus ja depressioon. Teiselt poolt viib tunnete tuimestamine alkoholiga selleni, et inimene ei tegele probleemidega, vaid lihtsalt väldib neid. Lahendamata probleemid kasvavad aja jooksul. Kolmanda osana lisandub siia kokteili sageli see, et kui inimene ei püüagi probleeme lahendada, jääb saamata innustav eduelamus ning puudulikuks jäävad ka oskused, kuidas tegelikult neid siiski lahendada.
Alkohol tekitab samuti füüsilist sõltuvust. Heaolutunde (mõnutunne ja tuimus) saavutamiseks või koguni normaalse enesetunde säilitamiseks tuleb tarvitada järjest suuremaid alkoholikoguseid ning ilma selleta tuntakse ennast pinges, ärrituva ja halvatujulisena.