X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

30.06.2017 17:17

Tere! Kirjutan vennast (49). Ta joob ja kaineid päevi on vähe, kui on kaine, on tusane ja masendunud. Nädal tagasi oli ta purjus ja vägivaldne oma vanemate suhtes. Ta sai küll oma teost aru, helistas mulle ja haletses ennast. Ütles, et ei taha olemas olla, lõpetas kõne ja võttis suures koguses tablette. Kiirabi viis ta haiglasse, nädal aega sai ravi ja täna saadetakse koju tagasi. Koju, kus elab koos oma vanematega, keda kõiges süüdistab. Hetkel võtab antidepressante, lubas mitte juua ja kontrollis käia. Mis võimalused on teda aidata? Kust saab ta abi? Kardan, et koju naastes algab kõik jälle otsast peale.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

30.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Sellise tarvitamisharjumuse puhul, kus kaineid päevi on vähe on võib olla tegu juba sõltuvusfaasis oleva inimesega. Sellisel juhul ei pruugi muudatuste säilitamiseks piisata nädala-ajalisest haiglaravist. Tagasilanguseid peetakse sellisel juhul normaalseks ja sellisel juhul tuleb proovida uuesti üritada ning vajalik on pidev inimese toetamine kas psühhoteraapia kaudu või farmakoteraapiaga (psühhiaatrilised ravimid ja regulaarsed arsti visiidid). Oluline on siinkohal inimese enda motivatsioon proovida olla kaine. Üksi ei pruugi aga teie vend sellega toime tulla. Oluline on olla talle moraalseks toeks ja tunnustada teda iga järgneva kaine päeva eest. Enesehaletsus on alkoholi kuritarvitajate puhul tavaline nähtus, kuna nad ise saavad aru, et teevad teistele haiget, kuid ei suuda enda tarvitamist peatada ega kontrollida ja valivad lihtsama tee – enesetapu, mis nö nende piinad lõpetaks. Selleks, et venda aidata saate pöörduda kas ise või minna koos vennaga vaimse tervise õe vastuvõtule  programmi „Kainem ja tervem Eesti” raames. Täpsema info ja kontaktid alkoholiravi teenuse osutajate kohta enda elupiirkonnas leiate  http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta.

Elukeskkonna muutus võib samuti kasuks tulla, sest sageli on tagasilanguse põhjustajaks just lähedaste käitumine. Siinkohal võiks kaaluda ka pereteraapias käimise võimalust.

30.06.2017 16:58

Tere,
Ma olen viimasel ajal olnud mures, kas mu tarbimine on liiga suur.
Sattusin siia leheküljele internetis uurides ja usun, et kuulun teise rühma: riskitarvitajate hulka. Täpsemalt purjutate sekka. Ma olen ülikoolis tudeng ning mõistan, et selles vanuses kogused tihti ongi suuremad, kuid kuna olen selle pärast mures, siis ei saa halba teha koguseid vähendada edaspidi. Ma ei ole igapäevane jooja: kui siis 1-2 õlut õhtustel aegadel korra kaks nädalas. Ma ei tarbi alkoholi päevasel ajal kunagi ega ka joo kui järgmine päev vaja olla hommikul asjalik. Küll aga nädalalõputi tarbin tihti suuremaid koguseid. Kui käime sõpradega väljas, siis tihti joon 6-7 õlut või 0,5 liitrit kangemat. On esinenud olukordi, kus mul hakkab paha või täpselt hommikuti ei mäleta.
Ma ei usu, et ma ülemäära peaks mures olema, sest reaalsus on see, et minu vanuses paljud eksperimenteerivad alkoholiga, kuid kuna olen mures selle pärast, siis tahaksin oma koguseid vähendada. Kuidas arvate, et peaksin jätkama? Tegin hiljuti kaine kuu läbi, osaliselt selleks, et tõestada endale, et suudan. Nüüd mõtlen, et äkki peaksin proovima alkopäevikut pidada. Kui ma olen seda nüüd mõned ajad teinud ja kirja pannud oma eesmärgid ja reaalselt tarbitud kogused, siis kuidas edasi käituda? Kas on keegi psühhoterapeut, kellega see üle käia? Kas peaksin nende andmete põhjal tegema uuesti audit testi?
Ette tänades!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

30.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Olete juba endaga suure töö ära teinud. Ettevaatlikkus igasuguste mõnuainete suhtes ei ole kunagi liiast. Kuna suutsite olla tervelt kuu aega kaine, siis see on märk sellest, et te tegelikult suudate enda tarvitamist kontrollida. Alkoholi tarvitamise puhul on kasulik meeles pidada lihtsat reeglit- mida vähem, seda parem. Kirjutasite, et tavaliselt joote 1-2 õlut õhtu jooksul paaril korral nädalas. Selline tarvitamine on mõõdukuse piires ega ohusta veel teie tervist. Meestel ei ole soovituslik ületada 4 ühikut päevas ning 16  ühikut nädalas ja igasse nädalasse peaks jääma vähemalt 3 alkoholivaba päeva. Üks 5,2 % õlu on näiteks 2,1 ühikut. Samas 0,5 l kangem jook 38% on aga juba 15 ühikut, mis on juba riskipiire ületav tarvitamine ja tervist kahjustav. Selleks, et teada saada enda tarvitamisharjumus on tõesti kasulik pidada alkoholi päevikut. Koguste jälgimisel saate ühikud kokku arvutada kasutades alko kalkulaatorit (http://kalkulaator.alkoinfo.ee/#two). Teie kirjast võib välja lugeda, et olete sihikindel inimene ja kui eesmärgi endale panete, siis proovite sellest ka kinni pidada. Kui te suudate jääda enda tarvitamisega mõõduka tarvitamise piiridesse, siis ei ole vaja ka edaspidi muretseda, et kas sai tarvitatud liiast ja kas see on probleemiks või ei. Enese kontrolliks võite vastata küsimustele, mille leiate  http://alkoinfo.ee/et/kas-vahendada/kas-sul-on-probleem/probleemi-tunnused/

Samuti võite teha ka uue AUDIT testi ja vaadata viimase nt. kolme kuu lõikes enda harjumusi. Selleks, et muutused (vähemas koguses tarvitamine) jääks püsima on soovituslik end jälgida mitu kuud ja teadlikult vähendada tarvitatavaid koguseid. See on ju teie otsus lõppude lõpuks, kui palju te tarvitate ja kas igast peost või pakutud joogist osa võtate. Sellest, kuidas tarvitamist vähendada, saate lugeda täpsemalt http://alkoinfo.ee/kuidas-vahendada/. Selleks aga, et te ei muretseks liiast ja saaksite enda päeviku üle vaadata, võite pöörduda algatuseks vaimse tervise õe vastuvõtule, kes on spetsialiseerunud alkoholi teemale programmi „Kainem ja tervem Eesti” raames.Täpsema info ja kontaktid teenuse osutaja kohta enda elupiirkonnas leiate  http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.  Teenus on tasuta.

Soovin teile sihikindlust eesmärkide saavutamisel!

13.06.2017 08:58

Tere, kui mu lähedane joob iga päev, aga ise ta seda ei tunnista, mis siis teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Vastuse oma küsimusele leiate alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist “Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi” (vt. http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/). Seal on põhjalikult kirjas see, kuidas lähedasega sel teemal rääkida.

Muutumine saab alata vaid siis, kui inimene ise probleemi teadvustab ja abi vastu võtab. Kui inimene ise ei tunnista, et tal probleem on, siis ei saa te vägisi teda ka tarvitamist muutma panna. Võite meenutada talle neid aegu, kus ta ei vajanud nii palju alkoholi ja millist erinevust te selle ajaga võrreldes olete märganud. Sageli on alkoholi tarvitamine vaid nö nähtav jääme tipp. Võib olla erinevaid allpõhjuseid, miks inimene alkoholist nö leevendust otsib. Tihtilugu aitab allprobleemidega tegelemine ka alkoholi tarvitamist muuta.

Vägisi inimese nö kaasavedamine spetsialisti juurde ei ole tavaliselt tulemuslik, kuna tarvitajal endal puudub tegelikkuses motivatsioon midagi tarvitamise osas muuta. Ennekõike peab ta ise tahtma neid muutusi ja ise selle nimel pingutama.

Lähedastel on lihtsalt keeruline sellega leppida ja seda kõike taluda ning vaikides pealt vaadata. Sageli on aga just see – mitte aitamine – aidanud tarvitajaid kõige enam. Mida varem nad kogevad enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi, seda kiiremini algab ka sellest väljatulemise protsess ja nad pöörduvad ise abi saamiseks kas lähedaste või spetsialistide vastuvõtule.

Teil endal on võimalus samuti sellel teemal veel täpsemalt arutleda väljaõppinud spetsialistiga – vaimse tervise õega. Teenust osutatakse  programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames. Pöörduda võivad ka lähedased. Lugege täpsemalt (http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/). Teenus on tasuta.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro