X

Küsimused ja vastused

18.02.2019 17:03

Tere
elasin koos 21 aastat mehega, kellel alkoholi tarvitamise vajadus hakkas süvenema umbes 6 aastat peale meie kooselu algust. Iga nädala vahetusel joomingud, mis algasid reedest ja kestsid kuni pühapäevani kaasaarvatud. Esmaspäev peaparandus õllega jne. jne. kuni lõpuks tarbis õlut iga päev 4 pakk. Ja lisaks hakkasid tarbitava alkoholi kogused aina suurenema ja lisandusid ka 40% kangusega joogid.Lahku läksin mehest lõplikult 2018 aasta detsembris kui ta leidis endale 14 aastat noorema naise, kes ka alkoholi kuritarvitab. Alguses olin küll šokis ja hinges valu oma elu raiskamise pärast sellise mehe peale , kuid tänaseks on see kõik hakanud hääbuma. Lisaks ilmnesid mehel joobe seisundis mälu häired, lõhkus mööblit esemeid, tagus uksi sisse, kaotas töökohad ikka joomise tõttu, , unehäired, ärevushood ja vihahood, rahutus, vägivaldsus minu ja tema enda sõprade suhtes, pidin sageli politsei välja kutsuma, oma pere ja kasupoja on ta jätnud täiesti unarusse, õigustab oma joomist sellega, et teised on süüdi ja väidab, et ta pole alkosõltlane, samas olles joobes nüüdseks juba iga päev, lisaks on tal juba umbes 10 aastat ejakulatsioonihäired, peenis ei kõvastu sageli üldse või siis vajub suguühte ajal ära. Ta on visanud mind triikimislauaga, telliskiviga. Nüüdseks on mul tema suhtes kujunenud lausa vihkamine nii, et ma ei suuda tema häält eemalt kuulda, lähen juba siis marru. Lisaks on ta mind umbes kümme aastat sõimanud hooraks, jälitanud mind, kontrollinud ja pidevalt kahtlustanud. Olen kuulnud, et alkoholismi tunnuseks on haiglaslik armukadedus. Kas see vastab tõele ? Kas olen toiminud õigesti , et olen temast lahku läinud ja mul on kahjuks tema suhtes ka meeletu vihkamine, see vihkamine on juba sellisel tasemel, et ei oska seda sõnadesse panna. Niipea kui keegi temast midagi räägib , lähen nii marru, et palun teema lõpetada. Kas ka selline käitumine on normaalne ? Kas alkoholi pikaajaline tarbimine tekitab ejakulatsioonihäireid ja lõpuks impotentsust ? Lisaks on minu endine mess tarvitanud tubakatooteid iga päevaselt alates 13 – ndast eluaastast. Kas ka see mõjub mehe suguelule ?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

18.02.2019

Loe täispikkuses

Tere

Proovin vastata kõikidele teie küsimustele niivõrd, kui see kirja teel võimalik on. Alkoholitarvitamine muudab inimese isiksust. Kõik see käitumine, mida te kirjeldasite – vägivaldne käitumine, vihahood, teiste süüdistamine, probleemi mitte tunnistamine jt on kõik omased tunnusjooned ühele alkoholi kuritarvitajale. Alkohol mõjutab libiidot ja võib põhjustada erektsioonihäireid. Samuti mõjutab seda ka suitsetamine. 

Alkoholi tarvitamise tagajärjel ei muutu ainult mitte inimese käitumine vaid ka mõtlemine. Sagedasti esineb sellist paranoidset/kahtlustavat armukadetsemist, millega kaasneb elukaaslase/naise alavääristamine – halvasti ütlemine, igasuguste nö koledate siltide andmine “Sa oled selline ja selline” ja manipuleerimine “Kui sa nii ei käituks, siis ma ei jooks” jt. Siin on aga oluline vahet teha sellel, mis on nö joobnu inimese jutt ja mis tegelikkus. Sageli suudavad mehed panna naisi uskuma, et see ongi võib olla nii ja naine hakkab mõtlema, et äkki ongi tema ise süüdi selles, et mees joob. Seetõttu ei julgeta enam suhelda isegi mitte sõbrannadega, sest mees suudab ka nendega suhtlemist ette heita. See on aga väär mõtteviis ja vale süütunne, mis on omane kaassõltuvale inimesele. Tunnustan teid selle eest, et leidsite endas jõu sellest suhtest välja astuda. Lõpuks saate enda elu ka elada. See, et teid valdab viha tunne, mida isegi vihkamiseks nimetasite, on täiesti mõistetav. See inimene põhjustas teile ju palju valu ja enda säästmiseks on õigem, et mida vähem temast kuulete, seda parem. Minge oma eluga  edasi ja nautige neid asju, mida selles suhtes oleku ajal teil ei olnud võimalik teha. Hoidke end ja hoolitsege enda vaimse tervise eest!  Kui tunnete vajadust rääkida nt psühholoogiga, siis on teil võimalus saada tasuta nõustamist “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames ravikeskustes. Kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Tasuta psühholoogilist nõustamist on võimalik saada ka perearsti teraapiafondi kaudu. Kuid loomulikult võite ka ise otsida endale sobiva teenuse pakkuja. Ehk kellegagi sellest rääkimine ja toe saamine annab kergendustunde. Te ju ei teadnud sellesse suhtesse astudes, et ohverdate endast nii palju. 

Soovin teile elus edasiminekut ja mineviku lõplikku seljatamist,

15.02.2019 09:20

tere kas oskad mulle mis viga on et jalasd lõõb krapi pähe siis läheb süda agab peksma enne jõin viina aga nüüd ei joo enam üks kuu nüüd lõi selle välja ei sa magada und ka ei tulle

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

15.02.2019

Tere

Tervisemurede ja nendega seonduvate küsimuste  puhul soovitame kontakteeruda perearstiga.

Alkoholitarvitamist soovitame igal juhul kontrolli all hoida ja nõuandeid, kuidas seda teha saab alkoinfo.ee lehelt.

14.02.2019 10:32

ma elan nüüd tallinnas

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

14.02.2019

Tere

“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames võtab Tallinnas vastu Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Vastuvõtule pöördumiseks palun helistage 617 2582 või 617 2644, esmaspäevast  reedeni kell 8.30-17.00

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro