X

Küsimused ja vastused

12.08.2019 15:16

tere
mis Te soovitate mulle teha sellises olukorras: elan väikses korteris eraldi oma vanematest. Ema ja isa elavad koos, seega mul pole võimalust võtta ema enda juurde. ema pidevalt kannatab ja ta tervis on pideva ohu all, kuna isa on alkoholik, viimasel ajal ka on agressiivseks muutun ud. Kutsuti nii kiirabi isale (tal on puue kurt tumm sünnist), eile käis ka politsei, kuid kasu poolnud. Isa ei ole võimaline ise üksi elada, tal on väga kõrge vererõhk, mitu korda tänaval oli teadvuseta jne Ise ta mitte mingil juhul arsti juurde ei lähe. Sellega on kiire, kuna ema on ohus. Kui panna ema ajutiselt elama mujale, siis isa hävitab korteri. ette tänades,
S

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

12.08.2019

Loe täispikkuses

Tere

See on tõesti väga komplitseeritud probleem.

“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames ravile suunamine sellises olukorras ei tundu võimalik. Samas teie emaga saate  pöörduda antud programmi raames lähedase nõustamisele. Nõustamine on tasuta. Ravikeskuste kontaktid leiate siit.

Kas olete proovinud pöörduda kohaliku omavalitsuse ja sealse sotsiaaltöötaja poole? Ehk oskavad nemad soovitada võimalusi olukorra lahendamiseks.

Soovin teile jõudu selle olukorraga tegelemiseks!

 

05.08.2019 15:30

Tere!

Olen murega nii üksi ja ei oska enam enda vaimse tervisega toime tulla. Nimelt olen olnud suhtes ühe noormehega 4 aastat, millest 2 aastat ja mõni kuu on olnud alkoholiga probleeme (minu arvates). Ta ei joo minu nähes vaid ainult salaja. Kui keegi pakub talle alkoholi, siis ütleb alati viisakalt ära, aga kui üksi on, siis joob minutitega pudel veini. Kui ma kellelegi murest räägin, siis vaadatakse mulle otsa ja väljandatakse selgelt, et minu jutt ei vasta tõele. See meesterahvas ei saa olla see, kellena ma teda kirjeldan. Samas nemad ei ela temaga koos. Oleme teinud õhtuseid plaane, kuid need on olnud rikutud, kuna joob ennast salaja täis. Ta lubas käia AA-koosolekutel, väidetavalt käis seal iga nädal ligi aasta aega. Ühel hetkel otsustasin minna luurele AA-koosolekule, kus lõpuks selgus fotot näidates, et tema ei ole nendel koosolekutel käinud. Seni on ta rääkinud mulle, mida kõike AA-koosolekutel räägitakse ise seal reaalselt käimata. Ta ei otsi ise abi. Ma suunasin ta programmi tervem ja kainem eesti, kus on on käinud ühe korra psühhiaatri juures ja ühe korra arsti juures (väidetavalt). Ta väitis, et see on talle, kuid kas nii vähese kogemuse pealt on võimalik midagi sellist üldse väita? Pidevalt lubab, et enam ei joo ega valeta, kuid lubadused pole pidamiseks. Ta väidab, et on joonud vaid need korrad, kui on mulle vahele jäänud. See ongi vist sõltlase jutt?
Ta on joobes peaga külaliste ees oksendama hakanud väites, et on kaine. Ta on joobes peaga katki kukkunud kaminaklaasid. Kui on joobes, siis leiab, et süüdi olen mina. Ta läheb toidupoodi väidetavalt süüa ostma, aga ostab lisaks pudel alkoholi, valab energiajoogi pudelisse, mille peidab nt taarakasti. Selline käitumine viitab ju probleemile? Kas ja kuidas tasub üldse edasi liikuda?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.08.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Oma kirjas tõite välja erinevaid fakte, mis viitavad tavaliselt alkoholi kuritarvitamisele. Selline käitumine, et alkoholi hakatakse peitma, tarvitatakse varjatult, tarvitamist nö pisendatakse, valetatakse või rünnatakse,süüdistatakse vastu inimest, kes neid kahtlustab või tarvitamise kohta uurib, iseloomustab liigtarvitajat.

Paraku ei saa aga keegi teine inimese tarvitamist muuta, kui inimene seda ise ei taha. Ravitulemused on kõige efektiivsemad juhul, kui inimesel endal on soov muutuda. Kas seda suhet sellisel moel jätkata – see saab vaid olla teie enda otsus. Ehk on abi sellest, kui saate ise lähemalt enda suhet arutada spetsialistiga, et mõelda kas ja kuidas edasi. Teil kui tarvitajaga koos elaval lähedasel on samuti võimalus saada nõustamisteenuseid programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta. Registreerumisel lihtsalt öelge, et soovite saada lähedasele mõeldud nõustamist. Kuna nõustan ka ise selle programmi raames psühholoogina inimesi, siis pereliikmete kaasatus on alati teretulnud. Seega julgustan teid ühendust võtma selle sama arsti või psühholoogi või vaimse tervise õega, kelle juures teie elukaaslane käib. Sellisel meeskonnatööl on ka tavaliselt head tulemused. Alkoholism on haigus, mida tuleb ravida. Ja kui leida õige ravi sh ka psühhoteraapia, siis võib oodata ka soovitud tulemusi. Tulemuste saavutamine on iga inimese puhul väga individuaalne, seega ei tasu võrrelda teiste inimestega. Kellel võib abi olla juba paarist visiidist arsti või spühholoogi juurde, kellel kulub aga enne pikem aeg, kui saavutatakse kas kainus või kontrollitud tarvitamine. Seepärast tuleks olla kannatlik! Kindlasti ei tähenda see aga kannatamist enda vaimse tervise arvelt. Kandke enda eest hoolt ja ärge jätke enda elu elamata! Kuidas enda aidata, seda saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/

01.07.2019 11:11

Tere.

Kas Eestist on vöimalik saada disulfiraami kapsel naha alle?

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

01.07.2019

Tere

Meie oskame vastata programmi “Kainem ja tervem Eesti” seisukohalt. Antud programmi teenuse teenuse raames seda ei kasutata ja teiste haiglate ja erakliinikute praktika osas meil informatsioon puudub.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro