22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Eestis on viimase kümne aasta jooksul vähenenud alkoholi tarbimine ja viimase kuue aasta jooksul suitsetamine, selgus tervise arengu instituudi (TAI) reedel avaldatud tervisekäitumise uuringust.
Mõne korra nädalas või sagedamini tarvitab alkoholi umbes veerand vastanuist. Meestest enam kui kolmandik ja naistest 15 protsenti, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Alkoholi tarvitamist rohkem kui kuus ühikut korraga peetakse purjutamiseks. See on näiteks rohkem kui viis klaasi veini või rohkem kui kolm pooleliitrist keskmise kangusega õlut või rohkem kui viis pitsi viina. Selline, korraga suurtes kogustes joomine tõstab oluliselt haiguste riski ja toob kaasa õnnetusi ning vigastusi.
Kord kuus purjutavad pooled meestest ja 15 protsenti naistest. Joomise vähendamiseks on neist arstidelt nõu saanud kuus protsenti.
“Mind üllatas selle uuringu puhul see, et arstidelt on saadud väga vähe nõuandeid selleks, et alkoholitarvitamist vähendada. Siin me oleme väga palju nende suunal teinud seda tööd, aga siin on veel väga palju ära teha, et arstid suunaks inimesi ja annaks nõu, et julgeks küsida ja vähendada alkoholitarvitamist,” rääkis TAI terviseriskide ennetuse keskuse juht Anneli Sammel.
Tervist ohustav kogus on nädalas meestel 160 grammi puhast alkoholi, mis on kaheksa pooleliitrist pudelit õlut ja naistel 80 grammi puhast alkoholi ehk neli pudelit õlut. Nii joob 15 protsenti vastanuist.
TAI teadur Rainer Reile ütles, et alkoholi tarvitamine on viimase kümne aasta jooksul vähenenud.
“Alkoholi tarvitamise langust võiks pigem märgata just meeste seas. Mehed on ka ajalooliselt olnud need alkoholitarvitajad, kellel on see probleem suurem,” ütles Reile.
Ta lisas, et kuigi võrreldes 2016. aastaga ei ole alkoholi tarvitamise sageduses ja kogustes olulisi muutusi toimunud, on alkoholi tarbimisele avaldanud mõju piirikaubandus.
“Meie uuringus on näha, et võrreldes eelmise aastaga on nüüd alkoholi mujalt kui poest ostnud vastajate osakaal on kasvanud,” selgitas Reile.
Mujalt alkoholi ostunute arv on kasvanud kuus protsenti ja kõige rohkem on seda teinud maapiirkondades, peamiselt Kesk-Eestis elavad eestlased. Suitsetajate osakaal on vastanuist neljandik ja ka nende arv on viimase kuue aasta jooksul langenud.
TAI uuring on üks olulisemaid terviseuuringuid Eestis, mida on läbi viidud juba peaaegu 30 aastat. Posti- ja veebiküsitlusele vastas üle 2500 inimese.
Allikas: ERR
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.