22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d.
Alkoholi liigtarvitamist on seostatud vähemalt seitsme vähipaikme (suuõõne-, neelu-, kõri-, söögitoru-, maksa-, soole- ja rinnavähk) suurenenud riskiga. Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d, kirjutab meditsiiniportaal Med24.
Hiirtele anti lahjendatud etanooli ja seejärel uuriti nende luuüdi tüvirakke: tehti kromosoomide analüüs ja DNAsekveneerimine, et hinnata geneetilisi kahjustusi. Leiti, et atseetaldehüüd võib kaheahelalisse DNA-sse tekitada murdumiskohti ja seda püsivalt muuta. Osad DNA lõigud kustutati, osad olid kahjustatud ning osad olid teise kohta tõstetud ja reorganiseeritud.
Kui normaalselt lagundatakse atseetaldehüüd organismis atsetaadiks, siis katsed tehti atseetaldehüüdi dehüdrogenaas-2 (ALDH2) defitsiitsete hiirtega. ALDH2-defitsiitsetel hiirtel oli DNA kahjustusi neli korda enam kui normaalsetel hiirtel. Paljudel inimestel Aasias on ALDH2 geeni mutatsioon ja nad ei suuda atseetaldehüüdi normaalsel kiirusel metaboliseerida. On teada, et selle mutatsiooni kandjatel esineb suurem risk söögitoruvähki haigestumiseks.
Kahjustatud DNA-ga toimetulemiseks on organismis erinevad kaitsemehhanismid, kuid need ei tööta alati täiuslikult ja sedasi saab alkohol provotseerida vähi teket ka ilma geneetilise eelsoodumuseta isikutel.
Allikas: Õhtuleht
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.