21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Suur alkovaba salsapidu linnarahvale koos Casa de Bailega toimub 9. sept kl 19 Bastioni aias (Tallinn, Viru tn 23)! Tasuta salsa töötoad algajatele alustavad sealsamas kl 17.
Septembris ei joo aktsiooniga ühines Casa de Baile tantsustuudio, liitu sinagi ja tule 9. sept Bastioni aeda lahedale alkovabale peole!
Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringu andmetel toovad inimesed alkoholi tarvitamisel põhiliste «plussidena» välja 8 argumenti.
Casa de Baile tantsukeskus vaatas sellele nimekirjale otsa ja sai aru, kui hea ravim alkoholi tarvitamise vähendamiseks on SALSA!
Casa de Baile tantsukeskus
«Alkohol võtab ära ebakindluse ja ärevuse suhtlemisel»
Salsa trennide ja pidude üks põhialuseid on sotsiaalne pool, mis paneb inimesed omavahel suhtlema. Trennides ja pidudel tantsitakse kümnete, kui mitte sadade, erinevate partneritega ning see harjutab suhtlemisoskust ning vähendab inimestes märgatavalt ebakindlust ja suhtlemisärevust.
«Tunnen ennast enesekindlana»
Salsa tantsuoskus, nagu iga tantsuoskus, muudab inimesi enesekindlamaks. Tantsija õpib hoidma sirget rühti, end elegantselt liigutama, oma keha liikumist hästi koordineerima – see kõik lisab enesekindlust igapäevaellu. Ja kui tants juba nii hästi välja tuleb, et teised inimesed sind tantsupõrandal lahtiste suudega vaatama jäävad, siis tuleb tegeleda pigem tagasihoidlikkuse treenimisega, et mitte liiga enesekindla ja üleolevana näida ;). Salsa tekitab püsiva enesekindluse, alkohol ainult näilise ja lühiajalise.
«Tunnen joomisest naudingut»
Sama väljendavad tantsijad: «Tunnen tantsimisest naudingut». Kuna tantsida on lihtsam ja nauditavam kaine peaga, siis tantsunauding jätab tavaliselt joomanaudingu oma varju. Inimesed valivad suuremat naudingut pakkuva ja tervisele palju paremini mõjuva tantsimise joomise asemel. Ilmaasjata ei kasutata fraasi «Tantsust joobunud».
«Tunnen, et olen kamba liige»
Salsa tantsumaailmaga käib kaasas väga tugev sotsiaalne pool, mille kaudu harrastajad leiavad lihtsalt ja kergelt sadu uusi sõpru ja tuttavaid. Tallinnas toimuvad salsapeod pea iga päev. Igast üritusest võtab osa 50-200 inimest, kes kõik tarvitavad vähe või üldse mitte alkoholi. See on suurepärane kamp, kes oskab end peol vabaks lasta, hästi tunda ja tantsida ilma alkoholilt lisatuge vajamata. Ka sina võid astuda selle kamba liikmeks, kohe! Casa de Baile õpetab heal meelel sulle selgeks selle kamba ühise keele – salsa.
«Klaas veini on vahel mõnus toidu kõrvale»
Klaas veini või õlut on vahel mõnus ka salsa kõrvale. Salsa tantsijad ei ole täiskarsklased, ka neile meeldib vahel klaasikest veini nautida. Aga kindlasti tarbivad nad alkoholi kordades vähem kui tavapidude külastajad. Salsa aitab alkoholi tarbimise tungi vähendada, kuna tantsupõrandal on lõbusam kui õlleklaasi taga istudes.
«See on lõbus»
Täpselt nii, salsa on lõbus! Kui sa suudad elu nautida sama lõbusalt ilma alkoholi abita, siis kasuta seda võimalust. Kui sa oled õppinud tantsu nautima ja sul on kainelt tantsides lõbus, siis ei vaja sa enam alkoholi lõbusaks muutvat, kuid tervist laastavat mõju. Casa de Bailes on alati lõbus!
«Saab põgeneda üksinduse eest»
Mitte ükski teine tegevus ei aita põgeneda üksinduse eest nii hästi nagu salsa. Ausõna. Käi trennides, tantsi pidudel kasvõi iga päev, leia uusi sõpru ja tuttavaid, räägi hobikaaslastega, ela. Nii mõnedki inimesed on salsa avastanud peale oma partnerist lahkuminekut ning salsa on aidanud neil sellest keerulisest elusituatsioonist palju kergemini välja tulla.
«Alkohol aitab mõtted muredelt eemale saada»
Salsatrennid ja -peod pühivad päevased töö- ja elumured peast. Tants, liikumine ja suhtlemine mõjuvad peale pikka tööpäeva värskendavana. Nad liigutavad su fookuse mõtetelt eemale ja hoiavad su teadlikkuse käesolevas hetkes. Mine salsapeole või -trenni ja vaata tantsivate inimeste nägusid ja käitumist, siis saad aru mida ma mõtlen. Liikumise ja eriti tantsimise positiivne mõju inimpsüühikale on teaduslikult laialdaselt tõestatud.
Casa de Baile tantsukeskus
Elu saab nautida ka ilma alkoholita. Üks suurepärane viis selleks on tantsima õppimine. Eriti sobiv tants on salsa, millega kaasneb nii liikumine, füüsiline treening, koordinatsiooni ja mälu arendamine kui ka sotsiaalne pool ja suhtlemine, uute sõprade-tuttavate leidmine. Uus hobi aitab alkoholitarbimist piirata.
Kampaaniat «Septembris ei joo» rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi «Kainem ja tervem Eesti» raames.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood