22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Jah, halvad uudised neile, kes on siiamaani arvanud, et klaas veini päevas on okei ega tee sulle midagi. Meditsiiniajakirjas Lancet avaldatud värskes uuringus kinnitatakse varasemate uuringute tulemusi, et alkoholi tarbimine ei ole ohutu. Veelgi enam — olgugi et teadlased tunnistavad, et mõõdukas alkoholitarbimine võib kaitsta südamehaiguste vastu, tekib vähkkasvajate ning muude haiguste tekke risk juba väga väikeste koguste tarbimisel.
Kui riskantne on mõõdukas joomine?
Ülemaailmne haiguskoormuse uuring viidi läbi 195 riigis aastatel 1990—2016 ning selle raames uuriti alkoholitarbimise mõju tervisele. Andmeid koguti 15—95-aastastelt inimestelt ja omavahel võrreldi neid, kes ei joonud üldse alkoholi ja kes jõid ühe joogi päevas. Leiti, et 100 000 mittejoojast 914-l kujunes ajapikku vähk või mõni muu tervisehäda. Nii pea, kui inimene jõi ühe dringi päevas, suurenes nende terviseprobleemide risk 0,5% võrra. Vähi tekke risk suurenes hüppeliselt, 7% võrra juba neil, kes jõid kaks drinki päevas, ning 37% võrra neil, kes jõid viis drinki päevas. Prof Sonia Saxena, üks uuringu läbiviijatest tõdes, et enamik inimesi ei piirdugi vaid ühe dringiga päevas ja tarbimiskogused on pahatihti oluliselt suuremad.
Uuringust selguski, et inimesed joovad rohkem kui ühe dringi päevas, näiteks Suurbritannias joob keskmine naine 3 drinki päevas (2016. a andmetel), samast uuringust selgub ka, et suurimad napsitajad on Ukraina naised, kes kulistavad päevas alla üle 4 dringi. Top 10-sse õnneks Eesti naised ei mahu, 10. kohal on Šveitsi naised 2,5 dringiga päevas.
Meeste päevase dringitamise topis on aga näha ka juba Eesti meest, kes joob päevas keskmiselt 6 drinki, isegi hispaanlased, kelle kohta me oleme arvamusel, et nad joovad palju, tarbivad pisut vähem kui Eesti mehed. Esikohal on Rumeenia mehed 8 dringiga ja 10. kohal on ungarlased 5 dringiga.
Need numbrid näitavad selgelt, et kuna inimesed ei tunne sellist mõõdupuud nagu mõõdukas või madala riskiga joomine või mõistlik alkoholitarbimine, siis oleks targem selle tervisekasudest rääkimine lõpetada, sest vähitekke risk tekib juba väga väikese alkoholikoguse tarbimisest.
Allikas: bbc.com/news/health
Allikas: Delfi
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.