30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Enamik Eesti elanikke tajub, et alkoholi juuakse ülemäära palju. Paraku kehtib siingi vanasõna – teise silmis näed pindu, enda silmis palki ei näe. See on üsna tavaline, et inimesed sageli alahindavad enda joodud koguseid.
Esmalt peab ütlema, et ei ole olemas ohutut alkoholi kogust, vaid rääkida saab madala riskiga alkoholitarvitamisest. Inimesed on erinevad, see millised probleemid alkoholist tekivad, sõltub sellest, mis vanuses ta on, kas tegu on naise või mehega, on ta terve või juba terviseprobleemidega. Mõni tervisehäire tekib kümneaastase napsitamise tagajärjel, mõne häire tekkeks piisab ühest aastast. Kui need inimesed kes Eestis alkoholi tarvitavad, teeksid seda madala riski piirides, siis oleksid ka tervisekahjud oluliselt väiksemad.
Eestis mõistame me madala riskiga joomise all seda, kui terve täiskasvanud naine ei joo rohkem kui 2 ja mees ei joo rohkem kui 4 ühikut 100% alkoholi päevas. Ehk et naine võiks juua maksimaalselt umbes 2 väikest klaasi veini, mees aga näiteks neli väikest purki lahjemat õlut. Seejuures peab igasse nädalasse jääma vähemalt 3 alkoholivaba päeva. Ühikute arvestamiseks on loodud mitmeid nutilahendusi. Võib kasutada ka seda lihtsat mõõdupuud – kui tunnetad kerget õhetust, jook hakkab juba veidi pähe ning tuju tõuseb, siis ongi just paras aeg lõpetada!
Sageli ei seostata joomist enda halvenenud terviseseisundiga
Enamus inimesi seostab alkoholi liigtarvitamist peamiselt sõltuvuse, maksahaiguse ja liiklusõnnetustega ning vähem teatakse alkoholi rollist teiste krooniliste haiguste väljakujunemisel. Muutused alkoholi pikaajalisest tarvitamisest tekivad pikkamisi ja nõnda on lihtne juhtuma, et joomist ei seostada enda halveneva terviseseisundiga. Kõrgenenud vererõhk, südame rütmihäired, ärevushäired, seedehäired jne, võivad sageli olla põhjustatud just alkoholiga liialdamisest. Praeguseks on tõestatud, et alkoholi liigtarvitamine on otseseks põhjuseks ligi 60le erinevale haigusele ning see mängib rolli lausa 200 erineva terviseprobleemi väljakujunemisel.
Mida näitab kuu aega ilm alkoholita?
Üldiselt peaks alkoholiga piiri pidama kogu aeg, mitte ainult kampaaniakorras. Kuid suve lõppedes on kindlasti paljud inimesed isegi tundnud, et võiks anda oma organismile võimaluse alkoholist taastuda. Ka kuuajane alkoholipaast, millega algatus „Septembris ei joo!“ kutsub liituma, võib nii mõndagi enda kohta õpetada. See on võimalus kogeda alkoholivaba elu, mida võib olla paljud meist oma täiskasvanu eas polegi saanud proovida. See on võimalus ennast proovile panna ja tunnetada kui suurt rolli omab alkohol sinu elus. See õpetab märkama põhjuseid mis panevad kõige sagedamini klaasi tõstma: võib-olla ollakse lihtsalt harjunud õhtuid veetma veiniklaasi või õllepudeliga teleri ees, võib olla peletatakse sellega üksildust, stress, järgitakse sõprade eeskuju või soovitakse suurendada suhtlemisjulgust. Neli nädalat on piisavalt pikk aeg, et leida viise selliste põhjustega muul moel toime tulema. Mis ka ei oleks joomise põhjus, siis kuu aega alkopaastu paljastab sellegi, kui suur on Eestis tegelikult sotsiaalne surve alkoholi tarvitada.
Kui aga oma alkoholivaba perioodi eesmärgi täitmine osutub väga keeruliseks ja vaatamata enda tahtepingutusele osutub juba esimene nädal väga raskeks, nii et ilmnevad võõrutusnähud (halb enesetunne, rahutus, vastupandamatu soov juua) on see märk sellest, et oma alkoholitarvitamiseharjumused tuleks tõsisemalt üle hinnata, mille kohast abi leiab ka www. alkoinfo.ee veebilehelt.
Aktsioonis osalemisega kaasnevad kindlasti ka üsna kohesed positiivsed mõjud: vabaneb aega, et tegeleda oma hobide või ammu edasi lükatud töödega, paraneb une kvaliteet, väheneb norskamine, välimus on värskem, vähenevad tursed ja paraneb näonahk, energiat tuleb juurde, kehakaal hakkab langema. Ja mis kõige toredam, raha jääb alles!
Muidugi on kainusaktsiooniga liitumine isiklik otsus, aga sageli on sõprade või kollektiiviga koos motivatsiooni kergem leida ning Seepärast võiksid seda üleskutset võimendada sõpruskonnad, organisatsioonid, ja ühendused. See on aktsioon, kus ei jagata hinnanguid ega mõisteta hukka, ka vaatamata sellele kui ei õnnestu 30 päeva vastu pidada. Eesmärk on aidata inimestel leida motivatsiooni ning selleks jagatakse kampaaniaga liitujaile iga päev konkreetseid ja elulisi soovitusi, kuidas alkoholist hoiduda. Võidab iga üks, kes ennast proovile paneb!
„Septembris ei joo“ kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi toetuse andmise tingimuste “Kainem ja tervem Eesti” raames.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.