22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Keegi ei sünni õlleklaas peos. Enamasti omandame me erinevad käitumisviisid teisi jälgides ja jäljendades. Alkoholi tarvitamist ja sellega seotud uskumusi mõjutab kultuur, pereliikmed, sõbrad, partner, eakaaslased, meedia jne.
Alguses mõjub alkohol ka lõõgastavalt ning sisemistest piirangutest vabastavalt. Inimesed alustavad joomist, et saada naudingut ning jagada joobest tekkinud elevust kaaslastega. Mõned leiavad, et alkohol annab ajutise leevenduse raskestitalutavatele tunnetele nagu näiteks igavus, tüdimus, pinge, ärevus, kurbus või masendus. Samuti paneb alkohol ajutiselt unustama oma mured, seetõttu on just inimesed, kellel on palju elulisi muresid, haavatavamad alkoholi kütkestava mõju poolt. Vähese enesekindlusega inimesed võivad tunda purjus olles ennast tugevama ja võimekamana. Samuti aitab alkohol kergesti sulanduda seltskondadesse, kus ainukeseks vastuvõtmise põhimõtteks ongi see, et kõik joovad.
Kui mingi aine tarvitamisel on nii palju plusse, miks siis aga peaks üldse muretsema?
Alkoholi tarvitamise kasud on tavaliselt lühiajalised ning pikemalt ette vaadates kahjustab alkohol tegelikult inimese heaolu, suhteid, saavutusi, tööelu, rahalist seisu ning tervist. Alkohol ei lahenda probleeme vaid hakkab neid juurde tekitama.
Väga lihtsustatult võib alkoholi tekitatud nõiaringi lahti joonistada järgmiselt:
Näiteks: Martin pidi auto parandusse viima ning see tõi kaasa ootamatult suure väljamineku. See tekitas temas frustratsiooni oma rahalise seisu pärast. Et negatiivseid tundeid leevendada võttis ta õhtul ette pudeli kanget alkoholi. Järgmisel päeval jõudis ta tööle mitu tundi hiljem, jääknähtudega ning seetõttu läks ta tülli juhatajaga. See omakorda pani ta muretsema oma töö, kui põhisissetulekuallika ja tuleviku pärast. Vajadus emotsioone alkoholiga tuimestada suurenes veelgi.
Alkoholist tekkiv hea enesetunne on väga lühiajaline (mõnest minutist mõne tunnini). Korraks leeveneb pinge ja võimenduvad positiivsed emotsioonid, kuid pikemas vaates on alkohol siiski võimas ärevust ja depressiooni tekitav aine.
Ühelt poolt mõjutab alkohol ajukeemiat nii, et tekivad ärevus ja depressioon. Teiselt poolt viib tunnete tuimestamine alkoholiga selleni, et inimene ei tegele probleemidega, vaid lihtsalt väldib neid. Lahendamata probleemid kasvavad aja jooksul. Kolmanda osana lisandub siia kokteili sageli see, et kui inimene ei püüagi probleeme lahendada, jääb saamata innustav eduelamus ning puudulikuks jäävad ka oskused, kuidas tegelikult neid siiski lahendada.
Alkohol tekitab samuti füüsilist sõltuvust. Heaolutunde (mõnutunne ja tuimus) saavutamiseks või koguni normaalse enesetunde säilitamiseks tuleb tarvitada järjest suuremaid alkoholikoguseid ning ilma selleta tuntakse ennast pinges, ärrituva ja halvatujulisena.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.