30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Keegi ei sünni õlleklaas peos. Enamasti omandame me erinevad käitumisviisid teisi jälgides ja jäljendades. Alkoholi tarvitamist ja sellega seotud uskumusi mõjutab kultuur, pereliikmed, sõbrad, partner, eakaaslased, meedia jne.
Alguses mõjub alkohol ka lõõgastavalt ning sisemistest piirangutest vabastavalt. Inimesed alustavad joomist, et saada naudingut ning jagada joobest tekkinud elevust kaaslastega. Mõned leiavad, et alkohol annab ajutise leevenduse raskestitalutavatele tunnetele nagu näiteks igavus, tüdimus, pinge, ärevus, kurbus või masendus. Samuti paneb alkohol ajutiselt unustama oma mured, seetõttu on just inimesed, kellel on palju elulisi muresid, haavatavamad alkoholi kütkestava mõju poolt. Vähese enesekindlusega inimesed võivad tunda purjus olles ennast tugevama ja võimekamana. Samuti aitab alkohol kergesti sulanduda seltskondadesse, kus ainukeseks vastuvõtmise põhimõtteks ongi see, et kõik joovad.
Kui mingi aine tarvitamisel on nii palju plusse, miks siis aga peaks üldse muretsema?
Alkoholi tarvitamise kasud on tavaliselt lühiajalised ning pikemalt ette vaadates kahjustab alkohol tegelikult inimese heaolu, suhteid, saavutusi, tööelu, rahalist seisu ning tervist. Alkohol ei lahenda probleeme vaid hakkab neid juurde tekitama.
Väga lihtsustatult võib alkoholi tekitatud nõiaringi lahti joonistada järgmiselt:
Näiteks: Martin pidi auto parandusse viima ning see tõi kaasa ootamatult suure väljamineku. See tekitas temas frustratsiooni oma rahalise seisu pärast. Et negatiivseid tundeid leevendada võttis ta õhtul ette pudeli kanget alkoholi. Järgmisel päeval jõudis ta tööle mitu tundi hiljem, jääknähtudega ning seetõttu läks ta tülli juhatajaga. See omakorda pani ta muretsema oma töö, kui põhisissetulekuallika ja tuleviku pärast. Vajadus emotsioone alkoholiga tuimestada suurenes veelgi.
Alkoholist tekkiv hea enesetunne on väga lühiajaline (mõnest minutist mõne tunnini). Korraks leeveneb pinge ja võimenduvad positiivsed emotsioonid, kuid pikemas vaates on alkohol siiski võimas ärevust ja depressiooni tekitav aine.
Ühelt poolt mõjutab alkohol ajukeemiat nii, et tekivad ärevus ja depressioon. Teiselt poolt viib tunnete tuimestamine alkoholiga selleni, et inimene ei tegele probleemidega, vaid lihtsalt väldib neid. Lahendamata probleemid kasvavad aja jooksul. Kolmanda osana lisandub siia kokteili sageli see, et kui inimene ei püüagi probleeme lahendada, jääb saamata innustav eduelamus ning puudulikuks jäävad ka oskused, kuidas tegelikult neid siiski lahendada.
Alkohol tekitab samuti füüsilist sõltuvust. Heaolutunde (mõnutunne ja tuimus) saavutamiseks või koguni normaalse enesetunde säilitamiseks tuleb tarvitada järjest suuremaid alkoholikoguseid ning ilma selleta tuntakse ennast pinges, ärrituva ja halvatujulisena.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.