22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Valmistudes kaineks septembriks avaldame sarja alkoholiteemalisi artikleid. Täna tuleb juttu sellest, kuidas ära tunda, et tarbid liiga palju alkoholi.
Kõik teavad, et liigne alkoholi tarvitamine on oht nii füüsilisele kui vaimsele tervisele. Millised on aga esimesed konkreetsed märgid, mis näitavad, et jood liiga palju või liiga tihti?
• Kehakaal hakkab justkui mitte millestki kerkima. Alkohol on väga energiarikas — 1 gramm puhast alkoholi annab 7 kcal. Kuid lisaks alkoholile sisaldub paljudes jookides ka rohkelt suhkruid ning tulemuseks ongi kaloripomm, mis ei anna aga üldse organismile vajalikke toitaineid. Kui täiskasvanud naise keskmine energiavajadus ööpäevas on 2000 kcal, siis kahe õlle ärajoomisel on kaetud juba veerand energiavajadusest. Üks õlu on võrdväärne ühe hamburgeri või hotdogi ärasöömisega! Arvuta kui palju kaloreid on sinu joogis — SIIN!
• Nahk on elutu või punetab kergesti. Alkohol viib kehast välja vee, ja pikapeale koos veega ka vitamiinid ja mineraalid. Liigne alkoholitarvitamine paneb ka näo ja silmad punetama ning tekitab paistetust nii näos kui kõhus. Pikaajalise alkoholi liigtarvitamise järel muutub nägu (eriti nina ja põskede piirkond) järjest punasemaks, silmad paistetavad kergemini ja välimus vananeb kiiresti.
• Oled pidevalt väsinud. Liigne alkoholi tarvitamine häirib meie immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Nimelt häirib alkohol unetsükleid, takistades väljapuhkamist. Joobes inimesel jäävad ära sügavale unele eelnevad esimesed unefaasid ning väheneb REM-une aeg, mille ajal toimub õpitu kinnistumine, mõtete ja mälestuste korrastamine, inimene tunneb end ärgates värske ja puhanuna.
• Oled pidevalt ärevil ja stressis. Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu ning seeläbi mõjutab seda, mida me mõtleme, tunneme ja teeme. Kui esimene klaas mõjub lõdvestavalt, siis iga järgmisega ärevus ja stress hoopis kasvavad. Igapäevaste pingete leevendamiseks on hoopis paremaid ja tervislikumaid variante — tee hoopis üks jooksuring või võta üks kosutav kuum vann!
Eksperdid soovitavad naistel mitte ületada rohkem kui kaks alkoholiühikut päevas. Kaks alkoholiühikut on näiteks peaaegu kaks pokaali veini, ligi pool liitrit lahjat õlut või poolteist pitsi kanget alkoholi. Igasse nädalasse peaks jätma ka vähemalt kolm alkoholivaba päeva.
Oma alkoholi tarvitamise harjumusi saad analüüsida tehes AUDIT testi — SIIN!
Kampaania “Septembris ei joo!” kohta loe rohkem SIIT!
Allikas: Delfi.ee
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.