30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
2003. aasta esimesel oktoobril ronisid kaks tudengiaktivisti, toonased Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhatuse liikmed Reigo Kimmel ja Madis Masing, EÜLi Villardi tänava kontori katusele ja avasid seal õlle, millega tähistasid toonases üliõpilaselus eriti absurdsena tundunud ideed ehk alkoholivaba septembri lõppu.
«Toona ei uskunud me kumbki, et sellest võiks midagi üleriigiliselt suurt välja kasvada, kuna plaanisime järgmisel aastal vaid oma sõbrad punti kutsuda», ütles ettevõtmise autor ning www.septembriseijoo.ee domeeni võtmiseks isegi juriidilise keha loonud Kimmel, kes veeretab kogu projekti ideelise süü Madise kaela, kes ühe ammuse lubaduse tõttu oli varasemalt mitu septembrit täiesti alkoholivabalt veetnud.
Kimmel meenutas, et tudengitel olid toona septembris nädal aega väldanud sügispäevad, paljud said õppelaenu kätte ning erinevaid sündmuseid oli iganädalaselt sellises mahus, et peod toimusid kolmapäeva õhtu vastu pühapäeva. «Sellises olukorras ei tundunud eriti lootusrikas üleskutse, et jätaks septembri vahele, vaid sellisel absurdsel põhjusel, et siis maitseb 1. oktoobril õlu paremini», meenutas Kimmel.
Sellegipoolest osales juba 2004. aastal selles üle 200 inimese ning ettevõtmine paisus iga aastaga. Kui 2010. aastal algas Facebooki ajastu, oli aktsiooniga liitujaid üle 1000, neli aastat hiljem aga juba üle 8500. Kampaaniaga liitumiseks oli mitmeid erinevaid põhjuseid, sealhulgas oli palju ka neid, kes alkoholi ei tarbi ka ülejäänud kuudel aastas, kuid toetavad ideed, et ka sõbrad vähemalt kuuajase pausi teeksid. Lisaks on mitmeid neid, kes aastaid tagasi septembris antud lubadust tänaseni peavad.
Kampaania algatajad Reigo ja Madis on alati rõhutanud, et algatuse mõte ei ole alkoholi halvustada või öelda, et alkohol on halb. Küll aga on halb alkoholi liig- ja pidev tarbimine. Kuuajane paus on algajate sõnul piisavalt pikk, et aru saada oma alkoholi tarvitamise soovidest ja vajadustest ning lisasid, et tegelikult sai kampaania alguse peamiselt sellest, et absurdsena tundunud ideesse ka sõbrad kaasata, sest siis oleks endal ahvatlusi vähem.
Kampaaniast on osa võtnud ka mitmed tuntud inimesed, 2015. aastal näiteks Evelin Ilves ning möödunud aastal, kui seni rahvaliikumisena toimunud kampaaniale pani esimest korda õla alla Tervise Arengu Instituut, vedasid kampaaniat Karl-Erik Taukar ning Kristel Aaslaid, kes kaasasid ka kümneid teisi tuntud inimesi.
Ettevõtmise algatajate sõnul elab projekt juba aastaid oma elu, kus juba 3-aastat tagasi loodi isegi Facebooki sündmus kolmandate isikute poolt. Möödunud aastal deklareeris septembris alkoholivaba elu elamist 22 000 inimest, Kimmel ja Masing lubavad ka sel aastal olla nende seas.
Algatusega «Septembris ei joo!» saab liituda siin. Ela kuu aega ilma alkoholita!
Kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi toetuse andmise tingimuste «Kainem ja tervem Eesti» raames.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.