21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Viljandi haigla alkoholitarvitamise häire kabineti juhataja Jaan Saar, paljudele tuleb tõenäoliselt üllatusena, et selline kabinet tegutseb.
Jah, alustasime tegevust poole aasta eest ning esialgu jagasime infot vaid spetsialistide ringis. Praeguseks on meie poole pöördunud 180 inimest ja nad on siia jõudnud eri teid pidi. Pöördumine iseenesest ei tähenda alati seda, et oleksime kohe saanud ka ravi alustada.
Kuidas ravi teie kabinetis käib?
Kõik algab hindamisest, me ei hakka pöördujat kohe nii-öelda murdma. Hindame olukorda ja koostame raviplaani igale inimesele individuaalselt. Plaanis võib sisalduda nii medikamentoosne ravi kui nõustamine ja psühho- või rühmateraapia.
Mingil määral kaalume ka pöörduja motivatsiooni. See on alkoholiravis sageli mõistagi ambivalentne. Sõltlane näeb ja tunneb toimuvat, tahab väga sellest lahti saada, teisalt aga ütleb sõltuvus talle: joo, see on ainus ravim. Inimene kannab eneses tervemat poolt, sõltuvusmuster aga sõdib selle vastu. Nii et motivatsiooni ei saa hinnata üheselt. Lähtume sellest, et kui inimesel on häda suur, on sellesse kirjutatud ka soov sellest pääseda.
Tuleb tõdeda, et paljudel juhtudel on raviks juba hilja, inimese organismis on toimunud pöördumatud muutused, mida ei ole enam võimalik ravida. Selliste patsientidega tegelevad edasi sotsiaalhoolekandeasutused. Kui patsiendi maks on hävinud, on see võrreldav amputeeritud jalaga – seda ei ole võimalik ravida. Mida varem sekkuda, seda lihtsam on ravi.
Teenus on Viljandi haigla süsteemi integreeritud. Akuutsed haiged paigutame akuutosakonda, leebema seisundi puhul kasutame üldpsühhiaatria osakonda. Meil ei ole palgal eraldi alkopsühhiaatreid, küll aga on psühholoogid. Alkoholisõltlased, kes meile pöörduvad, on tihti juba vähemalt ühe psühhiaatrilise diagnoosi saanud ja sageli on see sõltuvusega seotud. Saame kasutada psühhiaatriakliiniku arstide abi.
Paljudele patsientidele on aga vaja vaid esmast nõustamist ja pärast seda järelkohtumisi iga paari kuu tagant.
Kas teenus on patsiendile tasuta?
Jah, ka visiiditasu ei ole. Vaid määratud ravimite eest tuleb patsiendil tasuda kehtiva korra alusel, seda muidugi juhul, kui ta ei viibi statsionaarsel ravil.
Kuidas patsiendid teie kabinetti jõuavad? Kes nad on?
Kabinet on mõeldud aitama inimesi, kes on sattunud alkoholi tõttu raskustesse. See võib tähendada ühtviisi nii kontrollimatut liigjoomist, joomasööste ja tugevat füüsilist sõltuvust kui niinimetatud igapäevajoomist ehk tipsutamist, mis on hakanud segama tavapärast elu ja sotsiaalseid funktsioone.
Alustasime tegevust koostöös linna sotsiaalosakonna ja töötukassa ning perearstidega. Et enamik patsiente on topeltdiagnoosiga, tuleb neid ka haiglast. Sageli pöörduvad meile hoopis sõltlase lähedased.
Näiteks viimane pöörduja leidis meie kohta infot meie kodulehelt. Teisel või kolmandal tegevuskuul hakkasid meieni jõudma aga juba ravil käinute tuttavad ja sõbrad.
Kogu meie tegevus on diskreetne. Usalduse tekitamine ja barjääri ületamine on meile väga olulised. Mingit ideoloogilist mõõdet ega moraalset sundi meie tegevuses ei ole, sest mõnikord võib see ravi vajavale inimesele pelutavaks osutuda.
Kui pikalt alkoholiravi kestab?
See on individuaalne. Keskmine ravi kestus on 6–12 kuud. Statsionaarset ravi kasutame vajaduspõhiselt. Nagu öeldud, piisab mõnele patsiendile nõustamisest, teisele aga on vaja otsustavat sekkumist ja medikamentoosset ravi. Meie pakume siin mõlemat.
Alkokabinetiga saab ühendust telefonil 5866 5160 või e-posti aadressil alko@vmh.ee. Kabinet ei võta vastu joobes inimesi ega ole mõeldud joomatsükli katkestamiseks.
Artikkel ilmunud Sakalas 08.02.2017
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood