22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Tervise Arengu Instituudi korraldatud riigihanke võitnud SA Kuressaare Haigla hakkab juulist pakkuma alkoholismiravi.
TAI korraldas riigihanke, leidmaks Euroopa Sotsiaalfondi rahastatavasse programmi “Kainem ja tervem Eesti” senisest rohkem teenuse osutajaid.
“Meid kvalifitseeriti ja tunnistati edukaks – nüüd on veel tarvis leping sõlmida,” ütles SA Kuressaare Haigla juhatuse liige Märt Kõlli. “Ka Saaremaal on inimesi, kel on alkoholiprobleem ning kes tahavad seda muuta,” põhjendas Kõlli SA Kuressaare Haigla otsust hankel osaleda.
Kõlli sõnul hakkab alkoholitarvitamise häire raviga Kuressaare haiglas tegelema psühhiaatriaosakond ning meeskonda kuuluvad psühholoog Pirgit Põld, psühhiaatria osakonna õed ja psühhiaater Ellu Eik. “Psühhiaater on pigem väiksema koormusega meeskonnaliige,” märkis Kõlli.
Summa, mille eest Kuressaare haigla teenuseid pakkuma hakkab, on 16 000 eurot aastas. “See, kui paljud inimesed ravi saavad, sõltub neist inimestest ja nende vajadustest,” rääkis Kõlli. “Teenuseid on ju erinevaid.”
Ravi eesmärk on saavutada patsiendi kainus või vähendada joodavaid alkoholikoguseid ning ära hoida tagasilangusi. “Selle TAI programmi puhul hinnatakse igasugust positiivset tulemust,” rääkis Kõlli. “Edulooks saab ju pidada sedagi, kui tänu sellele programmile väheneb inimese viiepäevane napsitamine nädalas kahele päevale.”
Kogu raviprotsessi jooksul – keskmiselt pool aastat kuni aasta – motiveeritakse patsienti ravi mitte katkestama. Patsiendi nõusoleku ja võimaluse korral kaasatakse parema ravitulemuse saamiseks raviprotsessi ka patsiendi lähedased. Libastumised ja tagasilangused ei ole vastunäidustus ravi jätkamiseks või uuesti alustamiseks.
Programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames hakati alkoholitarvitamise häirega või väljakujunenud sõltuvusega inimesi ravima 2016. aasta juulist. Sestpeale on ravi saanud 2185 alkoholitarvitamise häirega inimest.
TAI andmeil on alkoholi liigtarvitamine Eestis üks suurimaid majandus- ja haiguskoormust põhjustavaid terviseriske. Kogu riigis sureb alkoholi liigtarvitamisega otseselt seotud haigustesse igal aastal 600–800 inimest, neist 2/3 on mehed. Kaudselt alkoholi liigtarvitamisega seotud haigustesse sureb igal aastal 9000–10 000 inimest, üle poole neist on naised.
ALKOHOLISMIRAVI
Ravi toimub vastavalt iga patsiendi vajadustele. Teenused, mida osutatakse iga patsiendi vajadusi arvestades eraldi või kombineerituna, on näiteks esmane ja täishindamine, patsiendi seisundi kliiniline jälgimine, patsiendi ja tema lähedase nõustamine, individuaalne psühhoteraapia, psühhoteraapia perele, grupiteraapia, juhtumikorraldus, psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtt, ambulatoorne võõrutusravi, statsionaarne ravi ja päevaravi.
Allikas: Saarte Hääl
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.