21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Alkohol on üks riskifaktor erinevate vähitüüpide puhul – nii väidab suurem hulk teadusuuringuid. Samas on uuringuid, mis väidavad, et see seos pole nii otsene. Briti ja rootsi teadlaste ühisuuringust selgub aga asjaolu, et alkoholitööstusega seotud organisatsioonid esitavad alkoholi ja vähi seoste alaseid uuringuid moonutatuna ning endale sobivas fookuses.
ERR Novaator tegi nii uuringu kui alkoholitootjate väiteid arvesse võttes otsingu teadusandmebaasides, et saada teada, kelle seisukohti toetavad avaldatud teadusartiklid. Nende ülevaate leiab artikli lõpuosast.
Mida aga rääkis kõneainet pakkunud artikkel?
Londoni hügieeni- ja troopilise meditsiini kool koos Stockholmi Karolinska instituudiga analüüsis ligi 30 alkoholitööstuse rahastatud organisatsiooni ingliskeelseid dokumente ja kodulehekülgi.
Täpsemalt analüüsiti infot, mis neis materjalides avaldatud ajavahemikus septembrist detsembrini 2016. aastal. Vaadati seda, kuidas need organisatsioonid vahendasid infot alkoholitarvitamise ja vähi tekke riski kohta.
26 organisatsioonist 24 kodulehel oli infot tõlgendatud moonutatult või ekslikult.
Kõige enam esitatakse teavet fookusega, et puuduvad tõendid nagu tekitaks alkoholi tarvitamine otseselt vähki. Põhjendatakse, et vähi tekkimine on väga keerukas protsess, mille puhul ei saa mõõta alkoholi mõju.
Samuti väidab osa organisatsioonidest, et alkoholi ja vähi tekke puhul puudub üldse seos, teisisõnu: alkoholi joomine ei tekita vähki.
Osa organisatsioonidest rõhub näiteks sellele, et mõõdukas alkoholitarvitamine ei tekita vähki. „Vähi koha pealt on ikkagi oluline see kogus. Mida nimetatakse mõõdukaks tarbimiseks – kas see on üks pokaal veini nädalas või kolm kuni kuus pokaali veini nädalas?“ küsis onkoloog Kristiina Ojamaa „Terevisioonis“ teemat kommenteerides.
Erinevate teadusuuringute osas tõi Ojamets välja, et pole vahet, kas tarbitakse veini või lahjat alkoholi.
“3–6 ühikut ehk väiksemat pokaali veini nädalas tõstab oluliselt vähki haigestumise riski”
„3–6 ühikut ehk väiksemat pokaali veini nädalas tõstab oluliselt vähki haigestumise riski,“ sedastas Oajamaa.
Briti ja rootsi teadlaste uuringus tuuakse välja, et alkoholitootjatega seotud organisatsioonid esitavad ka osaliselt tõeseid väiteid, nagu vähki tekitab suur osa erinevaid faktoreid, millest alkohol võib olla lihtsalt üks paljudest.
Ojamaa nõustub, et vähki tekitab suur hulk erinevaid faktoreid, kuid veel olulisem on see, et inimesed teaksid oma riske. „Need inimesed, kel juba on olnud palju kasvajaid perekonnas, naised, kellel on olnud rindadega ka healoomulisi probleeme, näiteks süste, iga kord, kui nad teavad, et teevad midagi tervisele kahjulikku, peaksid mõtlema selle peale, et mis tulevik toob,“ selgitas Ojamaa.
Ta rääkis, et alkohol on üks vähi riskifaktor mitme vähitüübi puhul. „Rinnavähk, soolevähk, suuõõnevähk, neeluvähk, kõrivähk ja kindlasti ei saa üle ega ümber maksavähist,“ loetles Ojamaa.
Eestis põhjustab alkohol 35–40 rinnavähi juhtumit aastas
Rahvusvahelise vähiuuringute keskus on üles loetlenud erinevate vähiliikide riskifaktorid ja alkohol on nende hulgas, mis on paljude vähiliikide puhul tõendatud riskifaktorina.
Kristiina Ojamets tõi eelmainitud uuringut kommenteerides välja, et alkohol on teaduslike uuringute põhjal tõestaud vähi riskifaktor. Näiteks hinnatakse, et viis protsenti rinnavähi juhtumistest on seotud alkoholi tarvitamisega. Eestis tähendab see, et ligikaudu 35–40 naist aastas saavad rinnavähi just alkoholi tarvitamise tõttu.
„On teatud olukorrad, mis võiksid tekitada rinnavähki, sest see vähk on hormoonsõltuv. On leitud, et alkoholi tarbimine tekitab östrogeeni ehk naissuguhormooni taseme tõusu, mis omakorda mõjub rinnanäärmele, kuna rinnanääre sõltub oma elutegevuses östrogeenist ja selle tõttu võiks tekitada teatud tüüpi rinnavähki,“ rääkis Ojamets.
Rinnavähk pole ainult naiste probleem: Eestis haigestub aastas 4–5 meest rinnavähki.
Ojamets selgitas, kuidas alkohol vähi teket ja vohamist soodustab. Organismis toimuva ainevahetuse käigus laguneb alkohol nii, et tekivad produktid, mis suruvad alla immuunsüsteemi. Viimane on aga väga oluline, et kaitsta organismi vähi eest, kuna nii võitleb organism vähirakkude tekkimise vastu.
„Kui immuunsüsteemi alla suruda nende mürgiste ainetega, siis paraku see efekt jääb väikeseks,“ ütles Ojamets.
Teadusandmebaas: alkohol põhjustab vähki
Ühendkuningriigi ja rootsi teadlaste värske uuring vaatas alkoholitootjate infoesitamist, kuid ERR Novaator tegi selle uuringu valguses otsingu Web of Science (WoS) teadusandmebaasis, et vaadata kui palju on ainuüksi tänavu septembrikuus ilmunud artikleid, mis alkoholi ja vähi tekke seost käsitlevad.
Ainuüksi tänavu septembrikuus on selles andmebaasis märgitud kuus teadusartiklit, milles seda teemat käsitletakse. Oluline on mainida, et WoS sisaldab tipptasemel rahvusvaheliste eelretsenseeritud ajakirjade artikleid, seega on tegu teadusuuringutega, mida võib usaldada. Enamik leitu vaatab konkreetsema vähitüübi, näiteks rinna- või maksavähi seost alkoholi tarvitamisega. Kuuest artiklist viis toovad välja selle seose, üks artikkel väidab, et pole võimalik otseselt väita, et alkohol põhjustab vähki.
1. artikli tulemused: Episoodiline tervist ohustav alkoholitarvitamine ehk joomapeod suurendavad suurendavad maksahaiguste tekke, sh vähi saamise riski. Seda võrdluses mõõduka alkoholitarvitamisega.
2. artikli tulemused: Nii noorte kui eakate (18–65-aastaste) puhul tekitab alkoholism maksahaigusi, sh maksavähki.
3. artikli tulemused: Suitsetamine suurendab jaapanlastel pahaloomulise vereloomehaiguse teket, alkoholi tarbimisel võib olla selle vähivormi vastu kaitsev toime, kuid seda sõltuvalt kasutatud ainete kogusest ning autorite sõnul vajab see seos edasisi uuringuid.
4. artikli tulemused: Uuring tehti Rootsis rinnavähi diagnoosi saanud naistel. Eesmärk oli teada saada tööprofiili ja vähiriski vahelisi seoseid. Selgus, et kontoritöötajatel esineb rohkem rinnavahäki ja selle põhjuseks võib olla seotu viljakuse ehk laste saamisega, kuid neid naisi ühendas ka fakt, et nad tarvitasid teistest rohkem alkoholi.
5. artikli tulemused: Alkoholi tarvitamine ning suitsetamine, viimane küll vähemal määral, põhjustavad rinnavähki.
6. artikli tulemused: Alkoholitarvitamine, iseäranis ohtras koguses õlle või kange alkoholi joomine, põhjustab eesnäärmevähki. Õlle ja kange alkoholi puhul suureneb iga nädalas joodud 10 grammi puhta alkoholi koguse kohta eesnäärme vähi risk kolm protsenti. Veini puhul seda vähiriski suurenemist ei täheldatud.
Briti ja rootsi uuringu autorid soovitavad poliitikakujundajatel ja rahvatervise ekspertidel ümber hinnata oma suhted nende organisatsioonidega. Seda iseäranis põhjusel, et sageli on need organisatsioonid seotud alkoholipoliitika kujundamisega.
Allikas: ERR
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood