X

Küsimused ja vastused

04.10.2021 10:04

Tere!

Kuidas aidata pereliiget, kellel on alkohooliga probleem aga kes ise seda probleemi ei tunnista ja ei otsi sellel probleemile lahendust?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

04.10.2021

Loe täispikkuses

Tere

 

Kui inimene ise ei teadvusta probleemi, siis on keeruline teda ka aidata. Esimene samm on ikka rääkida ja veel kord rääkida. Oluline on seejuures see, kuidas seda teha ja millal rääkida. Tähtis on, et inimene oleks selle vestluse ajal kaine ja valmis teid ka ära kuulama. Alkoholi liigtarvitaja tegelikult sisimas võib  isegi teada, et  tema tarvitamine on probleemne, kuid ei pruugi seda tunnistada, sest see tähendaks eneseületust ja endale nö otsa vaatamist ning kõikide sellega kaasnevate emotsioonide ära talumist (süü, häbi, pettumus endas jt emotsioonid), võõrutussümtomite ära talumist ja enda käitumise eest vastutuse võtmist. Lihtsam on minna nö kergemat harjumuspärast rada ja edasi tarvitada. Selleks võib kuluda pikk aeg, kui inimene hakkab ise aru saama enda tarvitamise negatiivsetest külgedest ja neid ka tunnistama nii endale kui teistele. Kas lähedastel on aega aga see aeg ära oodata on juba iseasi. Juhised, kuidas sellel teemal rääkida leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/  . Lisaks saate lugeda ka infomaterjali lähedastele https://intra.tai.ee/images/prints/documents/157225049441_lahedane_joob_est_trykk.pdf Tähtis on järgida eelpool lingil olevaid juhised, et  alkoholi liigtarvitaja ei tunneks end teie poolt rünnatuna.

Vestlusesse võite kaasata ka teisi olulisi isikuid, nt mõne sõbra, tööandja, lapse jt.

Praegu on Eestist võimalik saada tasuta ravi- ja nõustamisteenuseid alkoholi liigtarvitamise puhul programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames. Teenuseid saab nii liigtarvitaja ise kui ka tema lähedane.

Kui alkoholi liigtarvitav inimene ei soovi aga muutust ega ka selle programmi raames teenuseid saada, siis teil endal on samuti võimalus pöörduda spetsialisti (vaimse tervise õde, psühholoog) vastuvõtule, kellega koos saate arutada võimalikke valikuid, et te ise saaksite vaimset tuge ning mõelda, mida edasi teha. Teie ise lähedase inimesena saate sellisel juhul selle programmi raames 3 korda tasuta nõustamisteenust.  Vastuvõtule aega broneerides öelge lihtsalt, et olete alkoholi liigtarvitava inimese lähedane. Kontaktid raviasutuste kohta leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Sageli saab aitajast inimesest hoopiski kaassõltlane, kes tegelikkuses mitte ei aita alkoholi liigtarvitajat tarvitamisest välja vaid teatud moel hoopiski võib tarvitamist alal hoida. Seda nimetatakse kaassõltuvuseks.  Mida see täpselt tähendab, seda saate lugeda siit

https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/

Vahel on mõjunud ka see, kui inimene pöördub mingil muul põhjusel perearsti vastuvõtule, kus selgub teatud tervisekaebuste seos alkoholi tarvitamisega. Eestis on paljud perearstid saanud alkoholi teema tõstatamiseks ja sellest lähemalt rääkimiseks ja nõustamiseks eraldi koolitusi ning oskavad samuti inimest sellel teemal motiveerida. Kui inimene liigtarvitab alkoholi, siis sellega kaasnevad võimalikud kaebused võivad olla sage väsimus, motivatsioonipuudus, halb uni, kaalutõus või langus, närvilisus ja kergesti ärritumine, kergesti vihastumine, vererõhuprobleemid, diabeet jt. Tavaliselt tarvitaja ei näe aga nendel kaebustel seost alkoholi tarvitamisega.

Loodan, et saite enda jaoks mõne mõtte, mida edasi teha.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
    Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Alkoinfo
Alkoholi mõju
Mõju tervisele

Alkohol mõjutab sinu keha ja enesetunnet ka siis, kui sa seda ise ei tunne ning sul ei ole veel tervisekaebusi.

Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme on umbes 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad olulist rolli vanus, sugu, geenid ja palju muud.

Mõju elukvaliteedile

Alkohol mõjutab ka seda, kuidas sina ümbritseva maailmaga suhtled ja oma eluga toime tuled. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke. Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu elukvaliteeti, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördumiseks.

Alkoholitarvitamise piirid
Milline alkoholikogus on ohutu?

Kõigi jaoks ohutut alkoholi tarvitamise taset pole olemas, kuid teadlased on välja selgitanud alkoholikogused, mida ületades hakkavad tervel täiskasvanul terviseriskid hüppeliselt suurenema.

Milline on minu alkoholitarvitamine?

Sageli tekivad inimesel vastandlikud tunded, kui ta oma joomisharjumuse peale mõtleb. Lõõgastav klaasike ja alles hiljem mõistmine, et see ei jäänudki üheks klaasikeseks. Sellest nõiaringist aitab väljuda oma käitumise aus analüüsimine. Vaata alkokalkulaatoris üle alkoholikogused, mida tarvitad, ning hinda AUDIT testi abil oma suhet alkoholiga.

doctor

Testi on teinud 185073 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS
Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Abielunaise lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Ekstreemsportlase lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Fotograafi lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Peotüdruku lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Pereisa lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Sõpruskonna lugu.

Alkoholitarvitamise vähendamine
Kuidas oma soovile kindlaks jääda?

Miks tekib soov alkoholi tarvitada ja kuidas sellest üle saada? Teadvusta enda harjumuspäraseid mõtte- ja käitumismalle ning õpi, kuidas keerulistes olukordades hakkama saada.

Lihtsad nipid, mis aitavad

Kuidas tarvitada alkoholi mõõdukalt – kontrollitud koguste ja sagedusega? Siit leiad praktilisi nippe, kuidas erinevates olukordades vähem juua.

Lood teekonnast selgema eluni

Tuuli lugu

Meie ühiskonnas on alkohol inimeste peades omandanud tähtsa koha. Arvatakse, et see aitab teatud olukordades ja ilma selleta on imelik. See on lihtne, kättesaadav, odav ja normaalne – aga kas nii ikka peaks olema?

Tuuli lugu on sellest, kuidas ta koges elu hoopis teistsuguses kultuuris, kus alkoholi üldse ei jooda. See pani teda nägema asju teises valguses ja andis kogemuse, mida positiivset annab alkoholist pausi võtmine.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Kaarli lugu

Alkohol võib hakata lammutama isegi väga säravaid ja tegusaid inimesi meie ümber. See võib juhtuda igaühega – algul annab alkohol justkui hoogu juurde, kuid siis hakkab tasapisi aina võtma ning probleemid kasvavad märkamatult.

Kaarli lugu on sellest, kuidas lõbujanu ja soov põgeneda rutiinist viis märkamatult selleni, et alkohol hakkas sööma enesehinnangut ning produktiivsust. See ei olnud kooskõlas sellega, milline ta tegelikult tahtis olla. Täna saab ta olla enda üle uhke ja elada sellist elu nagu on soovinud.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Priidu lugu

Alkohol võib olla justkui abivahendiks inimesele, kes on elanud läbi suured traumad ja kellel pole teiste inimeste tuge ega oskusi, et selle valuga paremini hakkama saada. Ajapikku võib see vahend aga tekitada sõltuvuse ning siis on probleemid juba suuremad ja veelgi raskem välja rabeleda. Lähedaste tunnustus ja toetus võivad sellel teel olla uskumatult suure mõjuga. Samas on jõud olemas inimese enda sees.

Priidu lugu on sellest, kuidas ta raskustest välja võitles ja võib nüüd peeglisse vaadata ning näha inimest, keda ta saab austada.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Mariliisi lugu

Alkohol võib näida nagu sõber, kes võtab elus koha, kui inimesel on millestki puudus. Tundes ennast üksi ja eemalejäetuna on kerge valida alkohol, et kuhugigi kuuluda ja enda sees olevat segadust vaigistada.

Teiste inimeste hoolimine ja siiras tähelepanu, tõeliselt kuulamine ja sinusse uskumine võib tervet elu muuta. Mariliisi lugu on sellest, kuidas ta sai aru, et ta võib olla lihtsalt selline nagu ta on. Täna on ta õnnelik ja teab ka seda, kui oluline on enda last ilma hinnanguteta kuulata.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Douglase lugu

Meie ühiskond on olnud alkoholist nii läbipõimunud, et see tundub normaalne – kättesaadav, lihtne, levinud. Ometi võib igaüks, kes alkoholi liigselt ja sageli tarvitab, sattuda sõltuvusse. Sellest väljatulemine nõuab juba ekstra jõudu ja meelekindlust.

Kui sa arvad, et mõni inimene on liiga vana, et enda elu muuta, siis vaata Douglase lugu. Kuigi ka Douglas ütleb, et eesmärgi pead sa ise seadma, aitab väga, kui leidub keegi, kes sinusse usub. Täna  naudib Douglas igapäevaseid väikseid rõõme ja häid suhteid lähedastega.

 

Programm "Selge"

Internetipõhine tasuta programm „Selge“ aitab sul iseseisvalt oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada.

 

Küsi julgelt abi
Mida teha, kui ise ei saa hakkama
  • Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida?
  • Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret?
  • Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus?
  • Millal tuleks pöörduda abi järele?
  • Kuidas käituda, kui lähedane liialdab alkoholiga?
  • Kuhu pöörduda?

Kui tunned, et vajad rohkem infot või soovid spetsialistiga nõu pidada

Küsimused ja nõuanded

Kui sul on küsimus, siis võid sellele leida vastuse, kui tutvud siin esitatud küsimuste ja nõuannetega.