X

Küsimused ja vastused

20.11.2020 13:03

Tere, minu elukaaslane varjab minu eest joomist. Minu nähes tarbib õhtu jooksul vaid mõned õlled, kuid kahtlustasin juba tükk aega, et tarbivad kogused on suuremad, kui mulle välja näitab. Piinlik tunnistada, kuid olen hakanud tema asju läbi otsima ning paraku ka oma kartustele tunnistust saanud, olen leidnud paljudel kordadel viinapudeleid, mis lausa tundidega on tühjaks saanud. Teeb seda salaja, minu selja taga. Kui olen küsinud, et kas ta tarbib alkoholi rohkem kui seda minu ees teeb, siis eitab seda ning kujutan seda vaid endale ette. Siiani pole ma julgenud ka öelda, mida tegelikkuses tean, et olen näinud pudeleid kange alkoholiga, kuna soovin, et ta oleks ise minuga aus ja tunnistaks tõde, samas ei taha teda ka eemale peletada ning teda tarbimisel lihtsalt ettevaatlikumaks muuta (st et ta varjaks seda veelgi rohkem)
Samas ei joo ta ennast kunagi silmnähtavalt purju, kuid kardan et probleem süveneb ja arvan, et varjamine tähendab juba suurt probleemi.
Kuidas peaksin edasi toimima, et olla toeks ning sellest probleemist jagu saada?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

20.11.2020

Loe täispikkuses

Tere

Tunnustan teid, et märkate kasvavat probleemi.  Alustada võiksite ehk sellest, et loete alkoinfo lehelt läbi alkoholitarvitaja lähedasele mõeldud info. See on päris põhjalik ning siit saab palju nõuandeid. Kuulake , mida vaimse tervise õde videos sellisel puhul soovitab.

Siit lehelt saate nõuandeid, kuidas enda eest hoolitseda ning mis teha, et te  alkoholi hulkade suurendamisele kaasa ei aitaks.

Kui alkoholitarvitamise probleem on veel alguses, on sellele lihtsam ka jaole saada. Oluline on, et inimene sellest ise aru saaks, et see on kasvav probleem ja oma olemuselt haigus ning tal tekiks soov sellega tegeleda. Võite talle pakkuda ka AUDIT testi tegemist, kus ta saaks hinnata oma alkoholi tarvitamist ning kuivõrd see tema tervisele ohtlik on. Ohutut alkoholitarvitamist ei ole olemas. Siiski, kui kogused püsivad madala tarvitamise piires, on oht tervisele väiksem.

Kui teie elukaaslane tunnistab oma alkoholi tarvitamist ning soovib sellega tegeleda, soovitage talle kõigepealt programmi “Selge”, mis aitab analüüsida oma alkoholiga seotud harjumusi ning põhjuseid.

Soovin edu!

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 77304 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 126614 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  22.11.2020 15:11

  Tere, Minu isa on joonud üle 30 aasta ja viimased 10 aastat on olnud juba täiesti põhjas. Kunagi proovis ka loobuda, aga see soov on ammu unustatud. Tööd, hobisid ja normaalseid sõpru tal pole, terve päev keerleb ainult uue pudeli leidmise ümber. Korduv arestimajade ja kainerite külastaja. Olen proovinud rääkida nii hea, kui ka halvaga. Kas sellist inimest saab üldse enam kuidagi...

  Karin Kilp

  alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

  22.11.2020

  Tere

  Alkoholi liigtarvitamine on ajuhaigus, mis kujuneb tasapisi ja muutub järjest sügavamaks. Selleks, et seda haigust võita, peab  inimesel endal olema soov midagi muuta, ilma selleta ei ole abistamine tulemuslik. Ainult lähedaste soovist ei piisa. 30 aastat on pikk aeg, küllap olete nende aastate jooksul  ka erinevaid  lahendusi ja võimalusi proovinud temas seda soovi tekitad... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  TARKVANEM.EE ON INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE

  Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
  Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.