X

Küsimused ja vastused

07.01.2020 12:30

Kuhu pöörduda või mida teha, kui peres on pesuehtne alkohoolik. Tal on raske puue, mis on tekkinud alkoholi liigkasutamise tagajärjel. Ta ohustab samas peres elavad lähisugulasi, kuna ta suitsetab voodis ja joob ennast juba mitu kuud järjest iga päev pildituks. Joob omaenda pensioni eest, mida tema lähedased ei ole nõus temalt kohtu kaudu ära võtma. Lähedased pelgavad probleeme ja usuvad, et siis sõltlane lihtsalt lõpetab elu enesetapuga. Mida annab teha inimesega, kes ütleb, et tema ei ole alkoholiga probleeme. Tal on tuvastatud ka vaimne puue seoses alkoholiga. Tema endal probleeme ei näe. Talle lihtsalt meeldib juua iga päev. Aga tema lähedastele ei meeldi teda kasida ja toita, kui ta on sellises seisus. Peres on väikesed lapsed. Tegu on perega, kus elavad isa-ema ja lapsed ning isa isa (joodikust vanaisa) . Põhiline on see, et joodik ise ei soovi mitte midagi muuta.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

07.01.2020

Loe täispikkuses

Tere,

Panen teie jaoks kirja mõned valikud, et saaksite võtta aega mõtlemiseks, mida siis edasi võiks teha:

Valik nr. 1 – rääkida murest perearstiga. Võimalik, et kui arst räägib, siis hakkab inimene rohkem mõtlema alkoholi tarvitamise kahjude peale. Kuna tegu on siiski eaka inimsesega juba. Sain teie kirjast aru, et tegelikult vajab ta hoolt 24/7. Kas ta vajab toitmist ja kasimist pidevalt või ainult siis, kui on nö end pildituks joonud teie kirjutatu põhjal? Kui ta on joobes, siis ei ole vaja teda kasida, vaid kui lasta tal olla seal, kuhu ta nö maama kukub. Lihtsalt vaadata, et magaks külje peal, et oksendamise korral ei oleks lämbumise ohtu ja et oleks soe. Ei ole vaja teda eraldi voodisse tõsta ja sööma sundida. Vahel see, kui tarvitaja ärkabki näiteks põrandal ja on nö kasimata (võib juhtuda, et joobes kaob põie kontrollivõime ja urineeritakse püksi), siis on võimalik, et tekibki ka häbi tunne, mis võib osutuda ka motivaatoriks. Muidu kaistuna ärgates ei näe ta neid tagajärgi, mis vahepeal on olnud. Laske tal endal kogeda tarvitamise kahjusid.  

Siin väike lõik teile lugemiseks lähedastele mõeldud infomaterjalist: Mis eristab aitamist kaasaaitamisest? Aitamise puhul teed sa kellegi heaks asju, mida ta ise teha ei saa. Kaasaaitamise korral midagi, mis esmapilgul näib küll aitamisena, ent mis tegelikult hoopis soodustab alkoholitarvitamist, näiteks kui sa: ◆ maksad kinni oma lähedase arved; ◆ helistad lähedase tööandjale ja vabandad, et ta pole halva enesetunde pärast tööle ilmunud; ◆ valetad teistele, et lähedase joomist varjata; ◆ vaikid maha liigtarvitaja korduva halva ja ka vägivaldse käitumise. Kui sa nii teed, ei peagi su lähedane oma tegude eest vastutama ja tal on väga mugav joomisega jätkata. Kui ta ei seisa silmitsi oma tegude tagajärgedega, siis ei pruugi ta leida ka motivatsiooni oma käitumise muutmiseks. Et oma harjumusi ümber kujundada, peab inimene aru saama, mida olulist on tal kaotada. Rohkem saate lugeda https://intra.tai.ee/images/prints/documents/157225049441_lahedane_joob_est_trykk.pdf

Valik nr. 2 – pöörduda kohaliku omavalituse sotsiaaltöötaja poole, kes tegeleb eakate ja puuetega inimestega.  Kirjutasite, et alkoholi tarvitamise tagajärjel on diagnoositud vaimne puue. Psüühikahäiretega ja vaimse alaarenguga inimeste jaoks on olemas eraldi hoolekande teenused, mille kohta kohaliku omavalituse sotsiaaltöötaja oskab teile rohkem infot anda. Siinkohal tasub perel ka mõelda, et kui kaua on nad valmis seda inimest hooldama. Võimalik, et tervise halvenedes tuleb teha otsus erihoolekande asutusse (hooldekodusse) paigutamiseks. Kuna järjekorrad riiklikele kohtadele on pikad, siis võiks uurida võimalusi juba praegu. Seal olles lihtsalt ei oleks võimalik inimesel enam alkoholi tarbida. Kohalik omavalitus saab ka olla eestkostjaks ja piirata nt rahalisi toiminguid ise, kui pere seda ei soovi. Eestkostet võib algatada nii kohalik omavalitus kui keegi lähedastest. See tähendaks seda, et inimene ei saa enam kogu oma pensioni ära juua.

Teie kirja lugedes tekkis mul küsimus, et kui palju see inimene suudab ise enda eest üldse hoolt kanda. Kas ta ostab alkoholi ise või toob keegi talle selle koju kätte. Ei tasu lasta end hirmutada juttudest enesetapuga või maniplatsiooniga, et kui sa mulle nüüd alkoholi ei too, siis ma tapan end ära. Tarvitamise jätkamine on ju samuti sama hea kui enesetapp, lihtsalt aegalsem ja teisi lähedasi laastavam isegi. Ja nii kurb kui see ka ei ole, siis ka enesetapp on selle inimese enda valik. See vaimne terror, mida tema joomine teistele põhjustab (peres on ju ka lapsed) ei ole mitte vähem ohtlik. Lõpuks dikteeribki tarvitaja peres, mida teised võivad teha, kuidas käituma ja temasse suhtuma peavad. Tarvitajast saab nö diktaator, kelle käitumise hirmus teised pereliikmed peavad elama. Tema tarvitamine seab ohtu ka teiste pereliikmete elu (suitsetab voodis) ja vaimse tervise (vaadata pealt, kui vanaisa on pilditu). Tarvitamine on tema valik ja pere ei pea seda kannatama. Kui inimene on otsustanud oma elu hävitada, siis teeb ta seda niikuinii, kas ta elab üksi või kellegagi koos. Tarvitamise muutmise soov või ka vajadus võibki tekkida siis, kui selline mugav olukord (keegi kasib ja toidab) inimeselt ära võetakse. Siis peab hakkama ise pingutama ja tekib hirm, et mis siis saab, kui mind üksi jäetakse.

Kui tarvitaja ei lahku sellest keskkonnast, siis võiks kaaluda võimalusi ise ära minna. Kui vanaisa jääbki üksi, siis läbi arutada, kes, millal teda vaatamas käib. Võimalik, et ka siin saab abiks olla kohalik omavalitus, kes perega saab vastutust jagada vana inimese eest hoolitsemisel (tugiisiku või hooldaja määramine).

Et saada veel nõu ja abi, on võimalik lähedastel pööruda ka ravikeskusesse konsultatsiooni saamiseks. Ravikeskuste kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenused on tasuta. Registreerumisel öelge, et olete tarvitaja lähedane isik ja soovite saada nõustamist.

Abi võib olla ka infomaterjalist, et lugeda selle kohta, kuidas aidata ennast https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/ ja kuidas aidata lähedast https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
    Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Alkoinfo
Alkoholi mõju
Mõju tervisele

Alkohol mõjutab sinu keha ja enesetunnet ka siis, kui sa seda ise ei tunne ning sul ei ole veel tervisekaebusi.

Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme on umbes 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad olulist rolli vanus, sugu, geenid ja palju muud.

Mõju elukvaliteedile

Alkohol mõjutab ka seda, kuidas sina ümbritseva maailmaga suhtled ja oma eluga toime tuled. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke. Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu elukvaliteeti, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördumiseks.

Alkoholitarvitamise piirid
Milline alkoholikogus on ohutu?

Kõigi jaoks ohutut alkoholi tarvitamise taset pole olemas, kuid teadlased on välja selgitanud alkoholikogused, mida ületades hakkavad tervel täiskasvanul terviseriskid hüppeliselt suurenema.

Milline on minu alkoholitarvitamine?

Sageli tekivad inimesel vastandlikud tunded, kui ta oma joomisharjumuse peale mõtleb. Lõõgastav klaasike ja alles hiljem mõistmine, et see ei jäänudki üheks klaasikeseks. Sellest nõiaringist aitab väljuda oma käitumise aus analüüsimine. Vaata alkokalkulaatoris üle alkoholikogused, mida tarvitad, ning hinda AUDIT testi abil oma suhet alkoholiga.

doctor

Testi on teinud 185158 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS
Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Abielunaise lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Ekstreemsportlase lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Fotograafi lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Peotüdruku lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Pereisa lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Sõpruskonna lugu.

Alkoholitarvitamise vähendamine
Kuidas oma soovile kindlaks jääda?

Miks tekib soov alkoholi tarvitada ja kuidas sellest üle saada? Teadvusta enda harjumuspäraseid mõtte- ja käitumismalle ning õpi, kuidas keerulistes olukordades hakkama saada.

Lihtsad nipid, mis aitavad

Kuidas tarvitada alkoholi mõõdukalt – kontrollitud koguste ja sagedusega? Siit leiad praktilisi nippe, kuidas erinevates olukordades vähem juua.

Lood teekonnast selgema eluni

Tuuli lugu

Meie ühiskonnas on alkohol inimeste peades omandanud tähtsa koha. Arvatakse, et see aitab teatud olukordades ja ilma selleta on imelik. See on lihtne, kättesaadav, odav ja normaalne – aga kas nii ikka peaks olema?

Tuuli lugu on sellest, kuidas ta koges elu hoopis teistsuguses kultuuris, kus alkoholi üldse ei jooda. See pani teda nägema asju teises valguses ja andis kogemuse, mida positiivset annab alkoholist pausi võtmine.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Kaarli lugu

Alkohol võib hakata lammutama isegi väga säravaid ja tegusaid inimesi meie ümber. See võib juhtuda igaühega – algul annab alkohol justkui hoogu juurde, kuid siis hakkab tasapisi aina võtma ning probleemid kasvavad märkamatult.

Kaarli lugu on sellest, kuidas lõbujanu ja soov põgeneda rutiinist viis märkamatult selleni, et alkohol hakkas sööma enesehinnangut ning produktiivsust. See ei olnud kooskõlas sellega, milline ta tegelikult tahtis olla. Täna saab ta olla enda üle uhke ja elada sellist elu nagu on soovinud.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Priidu lugu

Alkohol võib olla justkui abivahendiks inimesele, kes on elanud läbi suured traumad ja kellel pole teiste inimeste tuge ega oskusi, et selle valuga paremini hakkama saada. Ajapikku võib see vahend aga tekitada sõltuvuse ning siis on probleemid juba suuremad ja veelgi raskem välja rabeleda. Lähedaste tunnustus ja toetus võivad sellel teel olla uskumatult suure mõjuga. Samas on jõud olemas inimese enda sees.

Priidu lugu on sellest, kuidas ta raskustest välja võitles ja võib nüüd peeglisse vaadata ning näha inimest, keda ta saab austada.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Mariliisi lugu

Alkohol võib näida nagu sõber, kes võtab elus koha, kui inimesel on millestki puudus. Tundes ennast üksi ja eemalejäetuna on kerge valida alkohol, et kuhugigi kuuluda ja enda sees olevat segadust vaigistada.

Teiste inimeste hoolimine ja siiras tähelepanu, tõeliselt kuulamine ja sinusse uskumine võib tervet elu muuta. Mariliisi lugu on sellest, kuidas ta sai aru, et ta võib olla lihtsalt selline nagu ta on. Täna on ta õnnelik ja teab ka seda, kui oluline on enda last ilma hinnanguteta kuulata.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Douglase lugu

Meie ühiskond on olnud alkoholist nii läbipõimunud, et see tundub normaalne – kättesaadav, lihtne, levinud. Ometi võib igaüks, kes alkoholi liigselt ja sageli tarvitab, sattuda sõltuvusse. Sellest väljatulemine nõuab juba ekstra jõudu ja meelekindlust.

Kui sa arvad, et mõni inimene on liiga vana, et enda elu muuta, siis vaata Douglase lugu. Kuigi ka Douglas ütleb, et eesmärgi pead sa ise seadma, aitab väga, kui leidub keegi, kes sinusse usub. Täna  naudib Douglas igapäevaseid väikseid rõõme ja häid suhteid lähedastega.

 

Programm "Selge"

Internetipõhine tasuta programm „Selge“ aitab sul iseseisvalt oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada.

 

Küsi julgelt abi
Mida teha, kui ise ei saa hakkama
  • Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida?
  • Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret?
  • Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus?
  • Millal tuleks pöörduda abi järele?
  • Kuidas käituda, kui lähedane liialdab alkoholiga?
  • Kuhu pöörduda?

Kui tunned, et vajad rohkem infot või soovid spetsialistiga nõu pidada

Küsimused ja nõuanded

Kui sul on küsimus, siis võid sellele leida vastuse, kui tutvud siin esitatud küsimuste ja nõuannetega.