30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Alkoholi liigtarvitamine on Eestis üks suurimaid majandus- ja haiguskoormust põhjustavaid terviseriske. Tervise arengu instituudi juhitava programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames püütakse leida lahendusi alkoholist tulenevate kahjude vähendamiseks.
Eestis sureb alkoholi liigtarvitamisega otseselt seotud haigustesse igal aastal 600–800 inimest. Ligi kolmandiku surmadest põhjustab maksa alkoholtõbi, millele järgnevad alkoholimürgistus ning alkoholist tingitud psüühika- ja käitumishäired. Kaudselt alkoholi liigtarvitamisega seotud haigustesse sureb igal aastal 9000–10 000 inimest.
Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul toob üle kuue liitri absoluutalkoholi tarbimine aastas elaniku kohta kaasa tõsiseid kahjusid rahva tervisele. Eestis tarbitakse aastas ligi kümme liitrit (2014. aastal 9,85 liitrit) absoluutset alkoholi ühe elaniku kohta.
Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi vanemteaduri ja perearsti Kadri Suija sõnul ei saa rääkida täiesti ohutust alkoholi tarvitamisest, see on alati seotud riskiga, aga kui tegemist on terve täiskasvanuga, siis meestel kuni neli alkoholiühikut ja naistel kuni kaks ühikut korraga peetakse madala riskiga tarvitamiseks. Üks ühik ehk kümme grammi absoluutset alkoholi on võrdne pitsitäie kange joogi, väiksema pokaali veini või väikese klaasi õllega. Igal nädalal peaks olema ka vähemalt kolm alkoholivaba päeva. See muidugi ei tähenda, et nende päevade ühikuid saaks n.ö tallele panna ja siis nädalavahetusel korraga ära juua.
“Eestis tarvitatakse võrdlemisi palju just kanget alkoholi ja korraga kiputakse tarvitama palju, purju joomine teisisõnu purjutamine on eestlastele omane. Korraga juuakse 5–6 alkoholiühikut või isegi rohkem,” kirjeldab Kadri Suija. “Probleem on selles, et sellise tarvitamisega seostuvad lisaks terviseriskidele ka vägivald ja õnnetusjuhtumid, see tähendab, et joomine pole kahjulik ainult purjutajale endale, vaid ka teda ümbritsevatele inimestele.”
Alates augustist korraldab tervise arengu instituut perearstidele ja -õdedele ning teistele tervishoiutöötajatele alkoholi liigtarvitamise varajase avastamise ja lühisekkumise koolitusi.
Lühisekkumine on lühiajaline, tõenduspõhine ja struktureeritud vestlus alkoholi tarvitamisest. Juba kõigest 5–20 minutiline lühisekkumine võib olla tõhus vahend alkoholitarvitamise vähendamiseks. Lühisekkumist tehakse kindlat struktuuri arvestades, märksõnadeks on empaatia, patsiendi omavastutuse suurendamine ja temas muutuste soovi tekitamine.
Kadri Suija kinnitusel on just varane avastamine ja lühisekkumine kõige tõhusam viis isiku alkoholi liigtarvitamise vähendamiseks ja probleemi süvenemise ennetamiseks – kui sõltuvus on juba välja kujunenud, on aitamine keerulisem.
“Uuringutega on näidatud, et edukaks lühisekkumiseks vajalike ravitavate arv on 7–9, mis tähendab, et kui ma viin lühisekkumise läbi 7–9 patsiendiga, siis ühel neist saavutan alkoholi tarvitamise languse ohutule tasemele,” selgitab Kadri Suija. “Võrdluseks võib tuua, et näiteks kolesterooli alandavate ravimite puhul on see arv 30 ja rohkem – pean ravima vähemalt 30 inimest, et ühel saavutada kolesteroolitaseme märkimisväärne langus. Nii et lühisekkumine on hetkel üks tõhusamaid võimalusi selle alkoholiteemaga tegelemiseks.”
Kui probleem on tõsisem ja lühisekkumisest ei piisa, on perearstil võimalik patsient edasi suunata erialaspetsialistide juurde. Programmiga “Kainem ja tervem Eesti” on liitunud viis psühhiaatriakliinikut üle Eesti. Kui tavaliselt on psühhiaatri juurde pikk järjekord, siis programmi raames perearstilt edasi suunatud inimene pääseb spetsialisti, esmaselt õe või psühholoogi vastuvõtule kolme päeva jooksul. Nii tagatakse, et motivatsioon muutusteks edasist abi oodates langeda ei jõuaks.
Kadri Suija ütleb, et programmi üks eeliseid on ka see, et tiheneb arstide koostöö. Seni on perearstid kurtnud, et on vahel oma hädaga üksi, sest polegi patsienti kuskile suunata, kuna kõik on ainult tasuline ja alkoholi liigtarvitamisega kimpus olevatel patsientidel pole sageli võimalik arstiabi eest maksta.
Kuidas aga üldse perearst alkoholi teema jutuks võtta saab, ilma et see patsienti solvaks? Üks võimalus on alustada probleemist, millega patsient arsti juurde tuli. On terve rida tervisehädasid, mille puhul on leitud seos alkoholi liigtarvitamisega, näiteks võivad (aga ei pruugi) sellele viidata maksahaigused või teatud tüüpi nihked vereanalüüsis. Mõni patsient tuleb aga ka ise küsima, kas tema alkoholi tarvitamine mahub normi piiresse või on põhjust muretsemiseks.
“Hästi tähtis on ka see, milline on tervishoiutöötaja oma hoiak alkoholi suhtes. Alkohol on nii tavaline, puutume sellega nii sageli kokku ja ka arstid ise võivad seda tabuteemaks pidada, eriti kui nad ise ka ei ole täiskarsklased,” lisab Kadri Suija.
Esimeseks sammuks võimaliku probleemi tuvastamisel on AUDIT-test – lihtne küsitlus alkoholi tarvitamise kohta, mille igaüks võib ka kodus arvuti taga täita. Kadri Suija ütleb, et isegi kui inimene arsti juures tulemusi ilustama kipub, siis sisemas ta ju ise teab tegelikku olukorda ning juba see võib teda tegutsema panna. Kindlasti ei tohi arst kedagi sildistama või süüdistama hakata – kui inimene hetkel ei soovi sel teemal rääkida, on ka see okei.
Alkoholi tarvitamise häire ravivõimalused on aja jooksul küll paranenud, ent mingit imerohtu siiski leiutatud ei ole. “Eelmisel aastal valminud ravijuhendis (“Alkoholitarvitamise häirega patsiendi käsitlus”) vaadati tõenduspõhiselt läbi kõik värsked materjalid ja leiti samuti, et tõhus on varajane avastamine ja lühisekkumine. Ka võõrutuseks on oma kindlad raviskeemid, aga mis puudutab sõltuvuse ravi, siis see on pikk, aeganõudev ja tulemused halvemad” ütleb Kadri Suija. “Vastavad ravimid on Eestis puhtalt patsiendi enda rahakotil, haigekassa seda ei kompenseeri ja ka nende ravimite tõhusus on vähene. Nii et väga häid tablette, mida soovitada, ei ole paraku. Ja mingeid sundhospitaliseerimisi, nagu nõukogude ajal, enam ei rakendata. Ikka vahel tuleb keegi küsima, kas saate mu mehe või naise haiglasse kinni panna, sest ta kogu aeg joob, aga seda enam ei tehta. Tegelikult on sõltuvuse puhul väga olulised just erinevad nõustamise ja teraapia sekkumised.”
Ajakirjanduses aeg-ajalt ilmuvaid artikleid sellest, et väike kogus mõnd alkohoolset jooki võib tervisele kasulik olla, Kadri Suija ei kinnita.
“Alkoholi ainuke positiivne toime on sotsiaalne – see võib teha meid jutukamaks, aitab leida sõpru, paneb end ilusamana tundma. Meditsiinilises mõttes ei ole praegu tõenduspõhiseid
andmeid selle kohta, et mõne tervisehäda puhul napsust abi oleks,” ütleb Suija. “Teisalt – kui täiskasvanud inimene on terve, tal ei ole tervisehädasid, ta ei ole lapseootel, ega imeta ega tarvita ravimeid ja alkoholi kogus on jääb lubatud ühikute piiridesse, siis ei ole ka alust öelda, et kindlasti peab alkoholist täielikult loobuma. Aga B-grupi vitamiine ja antioksüdante saab mujalt ka kui õllest või punasest veinist.”
Artikkel ilmunud novaator.err.ee 13.09.2016
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.