X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

20.11.2017 13:18

Tere,

Muretsen enda joomise pärast,

Kõik algas 2008.a. kui elasin kohas kus olid sõbrad ja kuni 2011.a. lõpuni 2010 terve aasta igapäev sai käidud joomas kanget alkoholi siis aga lõpuks kolisin ja sain lahti sellest 2013.a. alustasin uuesti jõin 40päeva järjest kui ärkasin võtsin uue pitsi viina ja siis lõpuks võtsin naise jätsin joomise maha kuni 04.2015 siis alustasin uuesti ja siis juba jakkas igapäevaseks asi muutuma. Jõin igapäev vähemalt 1 õlle terve aasta kestis 1õllega 2016.a. hakkasin sõbraga jooma iga nädalavahetus ka kangemat nüüd 2017.a. alguses läksin sõbraga tülli ja tänaseni me ei suhtle (ei olnud seotud alkoholiga tüli) aga joon ikka nüüd juba viimased 5kuud joon igapäev õhtul enne magama minekut 2-3purki õlut tunnen ise et tahaks mingi nädalavahetus minna sõpradega välja jooma ja jooks kangemat aga kardan ise jälle tsüklit kus ei suuda ma kaineks saada enam. Muret teeb ka see, et õlut ei joo ma mitte enam siis kui lapsed magavad vaid kohe kui tõõlt koju tulen.
Ja kuna mul on hammastes tugev põletik tunnen, et õlu leevendab valu (seda toon põhjuseks elukaaslasele) kuid päriselt ka see aitab ma tunnen.
Tahan siiski joomisest loobuda aga ma ei suuda enam ise sellest loobuda, olen üritanud aga ikka automaatselt lähen ja ostan õhtul õlut endale, vahel valetan elukaaslasele et see oli autos olemas.
Purjuspeaga ma sõitma ei kipu või kui joonud olen. Mida selleks ette võtta et sellest igapäevasest õllest lahti saada?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

20.11.2017

Loe täispikkuses

Tere

See on teist väga tubli ja julge samm, et pöördusite meie poole oma küsimusega. Andsite kenasti pika kirjelduse sellest, kuidas kõik alguse sai ja kuidas see on aja jooksul teil süvenenud. Positiivse asjana tooksin kohe välja selle, et kui te olete varem suutnud nii pikalt kaine olla, siis see on märk sellest, et tahtejõudu teis on. Nüüd tuleb see uuesti endas üles leida ja eneseusku kasvatama hakata. Kogemus, kuidas kaineks saada on teil juba olemas. Mis te nendel kordadel teisiti tegema hakkasite, kui te varem suutsite loobuda? Ehk saab ka praegu seda ära kasutada. Kõik saabki alguse endale teadvustamisest, et ma ei taha enam nii palju tarvitada. Kirjutasite, et joote iga päev 2-3 purki õlut. See on juba tervist kahjustav tarvitamine. Eneseanalüüsiks soovitan teil ära teha AUDIt testi, et täpselt teada saada enda tarvitamise kohta (http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/audit-test/). Mehed ei tohiks juua üle 4ja ühiku päevas ja igasse nädalasse peaks jääma vähemalt 3 täiesti alkoholivaba päeva. Üks 0,5 l õlu on 2,1 ühikut. Täpselt saate oma kogused arvutada alko kalkulaatori abil (http://kalkulaator.alkoinfo.ee/#two). Enne und ei soovita alkoholi tarvitada, kuna alkohol ei lase inimesel langeda sügava une tsüklisse, mil taastub aga teile vajalik energia järgmiseks päevaks. Uni võib olla katkendlik ja te ei puhka end välja. Alkoholil on valu leevendav toime, kuna ta blokeerib valuaistingu jõudmise ajju. Põletik jääb ikka alles, kuid te ei tunne valu. Õlle joomine hoopiski võib süvendada põletikku, kuna see on kääritatud jook ja võimendab igasugu põletikke ja mädanikke. Põletik tuleb teil välja ravida. Sageli kulub alkoholi peale valu leevendamiseks ka rohkem raha, kuna see on vaid aja edasi lükkamine ja maksab pikema aja jooksul rohkem kui see visiit arstile. Peale selle mõjutab ka alkohol vaimset enesetunnet ja süvendab negatiivseid emotsioone, põhjustab kergesti ärritumist. Tekib huvi puudus asjade vastu, mis varem huvi pakkusid jne. Lisaks mõjutab ka seksuaalelu. Selle kohta lugege lähemalt http://alkoinfo.ee/et/moju/. Inimene sageli ise lihtsalt ei seosta neid vaevusi alkoholi tarvitamisega, vaid tuuakse ettekäändeks muid põhjuseid: mul on nii kiire, tööl on raske ja olen väsinud jne.

Alkoholi murest võitu saamiseks on teil võimalus pöörduda spetsialisti vastuvõtule. Infot selle kohta, kuhu pöörduda konsultatsioonile ja millised on ravivõimalused Eestis alkoholi liigtarvitamise puhul, saate küsida kas oma perearstilt või pöörduda programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes suunab vajadusel edasi teiste spetsialistide vastuvõtule. Kontaktid kuhu enda elukohas pöörduda leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta. Paljud perearstid on samuti  juba saanud väljaõppe, kuidas nõustada alkoholi tarvitavat patsienti ja teda motiveerida. Praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Samuti on andnud häid tulemusi psühhoteraapias käimine, kus väljaõppe saanud psühholoog aitab teil enesekindlust saada, analüüsida koos teiega teie tarvitamise mustrit, õpetab teile himuga toimetulekuvõtteid ja paljut muudki, mis on kaineks eluks vajalik.

Kogenud psühholoogina sõltuvushäirete ravis soovitan teil pigem minna kainuse rada kui katsetada tulevikus kontrollitud tarvitamist. Oma kirjas tõite ilusti välja, et kogused ja sagedus on aja jooksul vaid suurenenud. Sellisel juhul on teil lihtsam jääda kaineks ja keelduda esimesest joogist. Aga lõpliku valiku enda jaoks teete te loomulikult ise. Mina saan teile vaid infot jagada.

Eneseteadlikkuse tõstmiseks soovitan lugeda teil alkoinfo kodulehelt ( http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/) infot selle kohta, kuidas vähendada, kuidas viia muutus ellu ja seda tulevikus säilitada, kuidas himuga toime tulla, kuidas  “ei” öelda ja eneseusku suurendada ja palju muud kasulikku.

Julgustan teid edasi tegutsema ja abi vastu võtma, et saaksite olla tulevikus endaga rahul ja eeskujulik isa enda lastele.

Lugupidamisega,
Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ

17.11.2017 09:33

Tere,
Pöördun murega oma abikaasa pärast. Ta on 27aastane ja oleme noorpere. Peres kasvab 2a laps. Viimase aja probleemiks on saanud alkohol. Igapäevaselt tarbib ta umbes 3 õlut, kuid nädalavahetusel läheb asi üle piiri. Joob õlut seni kuni otsesemõttes katus ära sõidab. Siiani on piirdunud asi lihtsalt temapoolse õiendamisega ja halvasti ütlemisega, väheke ärplemisega ning siis magama minekuga. Kuid nüüd paar nädalat tagasi keeras ta ära ja hakkas kodu peksma. Peksis kõik segamini, lükkas mind maha ja ütles kohutavaid asju. Seda kõike nägi pealt meie väike laps. Hetk hiljem tuppa tagasi tulles küsis, mis juthunud on…Ta nagu ei mäletanud mida tegi. Õnneks rahunes ja läks magama. Hommikul olid suured süümekad. Vabandas jne kuid uuel nädalavahetusel läks jälle joogiga üle piiri. Seekord lõhkus vaid ühe joogiklaasi ja ütles halbu sõnu, kuid nagu ikka ei mäleta seda hetke ja hommikul suured süümekad. Igal sellisel süümeka hommikul on lubadused et võtab end kokku. Kuid ei miskit. Olen mõelnud mida teha, kus abi saada, kuid ei oska kuskile pöörduda…Meie tutvumise alguses oli ja juba selline. Vahepeal oli tubli ja suutis vähem juua, päris palju oli kaineid päevi, kuid nüüd seoses raha muredega on jälle asi halvenenud.(Kuu palk jäi saamata ja maksukoormus koputab uksele) Mida teha? Kus kohast abiga alustada?

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.11.2017

Loe täispikkuses

Teie kirjelduse põhjal on esimene soovitus – palun mõelge läbi iseenda ja lapse turvalisus, hinnake riske ja mõelge läbi, mida peate tegema, kui tekib reaalne oht vigastuste tekkimiseks. Mõistlik on endale teadvustada, missugused need ohud võivad olla ja kuidas kõige kiiremini vajadusel asjakohast abi saada. Heitke korraks pilk nendele lehekülgedele http://www.naisteliin.ee/, http://www.naisteabi.ee/ , ehkki Teil ei pruugu üldse pakutavaid teenuseid vaja minna.

Järgmiseks mõelge läbi, kuidas kaitsta teie lapse vaimset tervist. Jäädes ise rahulikuks ja lapse suhtes hoolivaks aitate tal olukorda tajuda vähem ohustavana. Seda on lihtsam öelda, kui teha, kuid kui Te ratsionaalselt olukorrale lähenete, saate kindlasti hakkama. Lapse juuresolekul ei peaks hakkama tülisid lahendama.

Kolmas põhimõte, mida tuleks kindaslti järgida on see, et purjus inimesega ei tohiks ühtegi arutelu alustada, kuna ta on ebaadekvaatne nii olukorra kui ka oma seisundi suhtes. Purjus inimene tuleks esimesel võimalusel suunata puhkama, soovitavalt pakkudes talle vett juua, et ta alkoholimürgistusest kiiremini välja tuleks.

Kirjeldate rahalisi raskuseid ja selline olukord on raske taluda igalühel. Selge on ka see, et alkoholi tarvitamine suurendab, mitte ei vähenda probleeme. Kas on mõeldav, et arutate oma majanduslikku olukorda omavahel, kui abikaasa on kaine? See ei too raha juurde, kuid lähedase inimesega mure jagamine aitab üldjuhul pinget paremini taluda. Kaaluge võlanõustaja poole pöördumist, teenuseid pakutakse mitmel pool Eestis.

Rääkige oma abikaasale enda murest ja hirmudest tema alkoholitarvitamise pärast, tõenäoliselt hoolib ta tegelikult oma perest väga ja ei taha Teile ja lapsele meelehärmi valmistada.

Kui Teie abikaasa arveb, et ta vajaks natukene abi, et oma alkoholitarvitamine kontrolli alla saada, siis tuleks kaaluda perearsti pööle pöördumist, kes ühtlasi hindaks ära kogu tervisliku seisundi ja vajadusel pakuks ravi. Kui misiganes põhjusel perearst pole teie jaoks sobiv valik, võtke ühendust ravikeskustega, mille kohta leiate infot siit                http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Sinna võite pöörduda ka ise, et saada soovitusi, kuidas Teie lähedasena, saaksite iseennast ja oma abikaasat aidata.

Ärge laske pead norgu, kui esimestel kordadel ebaõnnestute. Alla veeremine on alati lihtsam kui üles ronimine, kuid kindlasti ei ole see mitte kellegi jaoks võimatu. Varuge kannatust ja tegutsege ning ärge peljake nõu ja abi küsida!

14.11.2017 09:02

Работаю в море. В море не употребляю алкоголь вообще.период воздержания от 6 до 8 месяцев. На берегу ни одного дня без алкоголя не обходится. Дурдом просто.есть совет?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.11.2017

Loe täispikkuses

Здраствуйте.

При таком случае совет постараться оставаться cовсем трезвым. Это значить найти в себе сил отказаться от первого глотка. Раз уже первый глоток взят, то труднее отказаться и от остальных. Советы, как сказать нет вы найдёте на сайте (http://alkoinfo.ee/ru/kak-sokratit/menyaem-svoyu-zhizn/umenie-govorit-net/) В конце концов это ваш выбор – выпить или нет.

Трезвым поможет остаться и это, если вы планируете наперёд своё время пребывания дома. Раз на море вы постоянно работаете, то нет и времени для скуки. А если вы дома, то вы находитесь в режиме отдыха и тяга вас легче находит. Осознайте свои собственные поведенческие шаблоны – читайте об этом на сайте (http://alkoinfo.ee/ru/kak-sokratit/menyaem-svoyu-zhizn/osoznanie-sobstvennyh-povedencheskih/)

Если вы сами не можете удержаться, то можете проконсультироваться и со своим семейным врачём. Есть таблетки, которые не позволяют выпить или воздействовать алкоголю, то есть не возникнет опьянения. Их не надо принимать ежедневно,  а тогда, когда есть риск выпивания, например в день прибытия домой, какой-то праздник и т.п.

А также за консультацией можете обратиться к медсестре, которая получила обучение в этой области и которые работают в центрах лечения расстройства в связи с употреблением алкоголя. Финансируется это из средств Европейского социального фонда в рамках программы Kainem ja tervem Eesti. Обязательно скажите, что вы хотите консультацию в рамках этой программы.

Контактные данные медицинских центров найдёте – http://alkoinfo.ee/ru/sovet-i-pomoshh/pomoshh-spetsialista/kuda-obratitsya/

Ljudmilla Atškasov

Психолог

AJK-Kliinik OÜ

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro