X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

09.02.2018 09:46

Tere,kas teenuseid saavad tasuta kasutada ka ravikindlustuseta inimesed?

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

09.02.2018

Tere!

Jah, saavad küll.

Ravi keskustes on tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Muude tervishoiuteenuste puhul on vajalik ravikindlustus või tuleb nende eest maksta. Ise tuleb maksta ravimite eest.

08.02.2018 09:33

Tere,
Mul on suur probleem mehega, kes on arvatavasti juba alkoholik. Ta tarvitab alkoholi nädalaid, ei tule kaineks. Proovisime igasuguseid asju: kodeerimine, tablettid, psüholoogi abi – miski ei aita. Ta võib juba isegi tööd jätta käimata. Kannatab perekond: mina (abikaasa), laps (14.aastane tüdruk).
Kui ta on kaine, siis ta saab aru, et tal on probleemid, kaasaarvatud juba ka tervisega (diabeet, kõrge vererõhk, ülekaal jne.) Aga kui ta kukkub jooma, siis ta enam ei ole adeklvaatne, ta lihtsalt joob! Ma ei tea juba, mida teha ja kuhu teda saata! Kuidas saab inimest aidata?!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

08.02.2018

Loe täispikkuses

Tere,

Alkoholi tarvitamise harjumuse muutmine võtab aega ja see on inimestel väga erinev, kes suudab kohe päevapealt kaineks saada ja seda aastaid säilitada, kes aga võitleb sellega aastaid, enne kui saavutab soovitud tulemuse. Ärge kaotage lootust, kui see kohe teie mehel esimestel kordadel ei õnnestu.  Ja isegi õnnestumise korral jääb alati teatud risk tagasilanguseks. Tarvitamise muutmine saab alguse ennekõike sellest, et inimene ise teadvustab, et tal on probleem ja teeb midagi selleks, et kainust säilitada või tarvitamist vähendada. Kirjutasite, et teie mees ei suuda enam joomist peatada  – järelikult saame tema puhul rääkida siiski edasipidi vaid kaine olemisest. Ka kainuse säilitamiseks on vajalik sellega igapäevaselt tegeleda. Alkoholismi ravi korral käiakse psühholoogi juures psühhoteraapias keskmiselt 2 aastat. Vajaduse korral võetakse lisaks ka ravimeid, mis aitavad kainust säilitada või alkoholitungi vähendada. Neist teab rohkem rääkida psühhiaater.Ühekordsed või harvad visiidid spetsialistide vastuvõtule ei pruugi anda soovitud tulemust, kuna tarvitaja motivatsioon ja enesekindlus on kõikuvad ning seda eriti just esimestel kainuse kuudel. Harjumuste muutmine ja elustiili muutus eeldavad aega, tuge ning uute oskuste õppimist. Osade inimeste jaoks on abi olnud eneseabigrupis käimisest (Anonüümsed alkohoolikud – https://aaestonia.com/). Lähedastele on mõeldud samuti eneseabigrupp Al-Anon. https://alanoneesti.wordpress.com/. Al-Anoni pererühmad kujutavad endast alkohoolikute sugulastest ja sõpradest koosnevat kaaslaskonda, kuhu kuulujad jagavad oma kogemusi, jõudu ja lootust lahendada ühiselt probleeme. Enese harimiseks soovitan lugeda ka alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele – http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/ ja vaadata videot, mis on tehtud lähedaste toetamiseks https://youtu.be/tBXJA4M0QCQ .

Lisaks on Eestis hetkel käivitunud programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames saab vajalikku abi nii tarvitaja ise kui ka tema lähedane. Teenus on tasuta. Julgustan teid ennast vastuvõtule pöörduma, et te ise vajalikku abi ja tuge saaksite. Samuti tasub ka uuesti katsetada mehel. Te kirjutasite kirjas, et mees on juba käinud spetsialistide vastuvõttudel, kuid seni tulutult. Juhul, kui te selle programmi raames ei ole veel vastuvõtule pöördunud, siis julgustan teid seda tegema, kuna need spetsialistid on ekstra spetsialiseerunud alkoholiravile.  Ravikeskuste kontaktid  leiate  – http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel mainige kindlasti, et soovite vastuvõtule “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Selle kohta, milles ravi seisneb saate lugeda http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Ka see on edasiminek, kui tarvitamise tsükkel on lühem, so kestab vähem päevi ja tarvitamise episoode esineb harvem. Edusammude puhul on olulise tähtsusega ka kontakt spetsialistiga. Iga inimene ei pruugi sobida. Seepärast tasub proovida seni, kuni mees leiab enda jaoks sobiva spetsialisti.

Juhul, kui te elate Tallinnas või Tartus, siis on olemas ka alkoholi päevaravi osakond. Selle kohta teab rohkem infot jagada psühhiaater, kes annab selleks suunamiskirja.

Kõige olulisem on see, et teie mees ise tahab abi saada ja on nõus seda vastu võtma. Proovige ikka koos edasi! Muude tervisekaebuste osas tuleks kindlasti käia perearsti vastuvõtul, kellest samuti võib olla abi teie mehe motiveerimisel. Paljud perearstid on saanud praeguseks alkoholiteema käsitlemiseks patsiendiga eraldi väljaõppe.

23.01.2018 12:33

Tere
tegu on alkoholi liigtarbijaga ehk siis sõltlasega ja ise omal jõul ta loobuda ei suuda. Kas Tallinnas on võimalik anonüümselt blokeerida alkoholi tarbimist ja kus seda saab teha? Sellega oleks ta nõus kuid vaid anonüümselt.

Palun infot.

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

23.01.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Programmi Kainem ja tervem Eesti raames osutatakse alkoholitarvitamise häire ravi teenuseid hetkel viies haiglas üle Eesti: Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Pärnu Haigla, Lõuna-Eesti Haigla ning Viljandi Haigla. Ravi algab patsiendi seisundi hindamise ja ravivõimaluste tutvustamisega. Seetõttu on oluline, et patsient oleks kaine ja suuteline oma ravi puudutavaid otsuseid langetama. Purjus inimesele pakuvad hetkel väljaspool Kainem ja tervem Eesti programmi üksikud raviasutused tasulise teenusena joomasööstu katkestamist.

Soovitame pöörduda abi saamiseks ühe eelnimetatud haigla poole, kes saavad Teid aidata ja juhendada, mis oleks antud olukorras sobivaimad abivõimalused. Haiglate kontaktid leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro