X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

19.01.2017 16:50

Tere Mida teha, inimene pole joonud aasta ja nüüd nädalapäevad ainult joob? Kas ja kuidas saaksid teised sekkuda. Et ei leiaks teda surnuna. Mida teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

19.01.2017

Loe täispikkuses

Tere!

 

Esiteks võiks selle inimesega vestelda tema möödunud kainest aastast ja tuletada meelde, mis siis teisti ehk parem oli. Tal on olemas kogemus, kuidas kaineks saada ja kaineks jääda, kuid seda peab see inimene ise tahtma. Mis aasta tagasi aitaks tal kaineks saada?

Vägisi ei saa kedagi kaineks teha. Võite rääkida, et olete mures ja tunnustada teda selle eest, et ta sai ju ka kainena aasta elatud. Pakkuge tuge ja küsige, millist abi see inimene teilt ootab. Kontrollimine ei anna tavaliselt positiivset tulemust, vaid pigem tekitab tarvitajas trotsi ja viha ning paneb veelgi rohkem tarvitama. Vahel ei suudagi me aidata inimest, kes seda ise ei soovi. Kuid sellega on raske meil endil leppida. Lõpuks on see inimese enda otsus ja lähedased ei saa võtta seda koormat ega süütunnet enda kanda. Saate vaid olemas olla ja kui ta teid vajab, siis olete valmis ka aitama.

Võite konsulteerida ka perearstiga või uurida täiendavat infot alkoinfo.ee kodulehelt (abimaterjalid lähedastele). Joomasööstu saab peatada erakliinikutes või psühhiaatriakliinikutes ning see on tasuline teenus.

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik

19.01.2017 16:49

Tere,

Minu mure seisneb selles, et elukaaslane tarvitab suurtes kogustes alkoholi ja seda igapäev. Põhiliseks joogiks on õlu ja seda iga päevaselt rohkem kui kuus 0,5liitrist purki. Niimoodi on ta joonud umbes 10 aastat ja siiamaani pole see seganud tööl käimist ega muid tegemisi. 4 nädalat tagasi aga hakkasid ilmnema tõsisemad tervise häired. Kokkukukkumine, käte ja jalgade surinad, tugevad värinad, hommikuti iiveldus, peapööritus, roojamisel veritsust (mitte igakord). Perearst diagnoosis ärevushäire kuid inimene ei suuda olla kaine ja ennast tablettidega ravida. Olukord muutus nii hulluks, et elukaaslane oli neli nädalat kodus kuna ei suutnud kehva enesetunde tõttu tööle minna. Selle nelja nädala jooksul oli igapäevaseks kaaslaseks ka õlu ja suits. Tänaseks on ta nii kaugel, et saab aru alkoholi mõjust oma tervisele kuid joomist ei suuda jätta. Lugesin siit foorumist erinevate haiguste kohta mida alkoholism tekitab. Kas võib olla nende sümptomite taga hoopis mõni tõsisem tervisehäire, mis on tingitud alkoholi liigtarvitamisest? Kui see nii on siis mida peaks laskma kontrollida ja kas abi saab ka perearstilt?

Ette tänades

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

19.01.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Ärevus ja depressioon on kaks  nn head kaaslast, mis käivad kaasas koos alkoholi liigtarvitamisega. Vahel inimesed hakkavad ärevust maandama alkoholi abil, kuna see näiliselt justkui rahustab (vt. ka “alkoholi nõiaring“).

Teie kirjast võib aga välja lugeda, et teie mehel oli enne liigtarvitamine, mille tagajärjel siis arst diagnoosis ärevuse.  Ennekõike tuleb ravida alkoholismi kui eraldi haigust. Kaasneva ravina määrab sageli eriarst – psühhiaater vajadusel ka ärevuse või depressiooniravi.

Soovitan uuesti võtta ühendust oma perearstiga ja teha terviseuuringud (sh organuuringud, mida alkohol võib olla kahjustanud). Lisaks soovitan pöörduda psühhiaatri vastuvõtule. Käesolevalt on üle Eesti „Kainem ja tervem Eesti“ raames võimalik pöörduda tasuta vastuvõtule alkoholitarvitamise häire ravikeskustesse. Kontaktid leiate alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist RAVI- kust saada abi?

Vajadusel teeb lisauuringud ka psühhiaater. Oluline on olla arstiga aus ja rääkida oma tarvitamisest nii nagu see on. On olemas ka eraldi ravimid alkoholi tarvitamise takistamiseks ja himu alandamiseks. Psühholoogilise sõltuvusega toimetulekul aitab psühholoog, kes on saanud selleks vastava väljaõppe. Kaineks jäämine võib osutuda sageli raskemaks, kui inimesed sageli ise eeldavad.

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik

19.01.2017 16:47

Tere! Minu küsimus on järgmine, olen viimased 10 aastat oma lapsepõlvest võidelnud ema alkoholismiga. Oleme proovinud hea ja kurjaga lahendust leida probleemile, mis tänaseks on võtnud üle terve tema elu. Ise ta oma probleemi ei tunnista ning midagi kuulda ei võta. Kui aus olla ei mäleta ma millal viimati oma ema kaine peaga magama minemas nägin. Joomine on igapäevane normaalne nähtus, ilmselt on see probleem mingil määral päritud, kuid siiski oleks tore asi järjepeale saada, enne kui on liiga hilja. Olles väga sotsiaalne ja hea suhtleja vaatavad kõik sellest mööda, muidugi jutt voolab ja tuju on hea, depressiivset ja närvilist osa näeme ainult meie kodused. Seega alkoholi kodust ja muudest kohtadest eemal hoidmine on suhteliselt võimatu. Mida teha inimesega, kes oma probleemi absoluutselt ei mõista, asju enam selge peaga ei näe, rikub ära kõik suhted oma elus ning keeldub igasugusest abist?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

19.01.2017

Loe täispikkuses

Tere

Lähedase tarvitamine mõjutab meie elu väga olulisel määral, kuigi sageli tarvitaja ise sellest aru ei saa. Vägisi ei saa keegi teie ema panna teisti mõtlema ega ka alkoholi tarvitamisest loobuma. Olete seda püüdnud ja see ei ole teil seni õnnestunud. Tõenäoliselt teie ema ei suuda edaspidi kontrollitult tarvitada vaid tema puhul on oluline pidada karskust.

Võimalik, et ema valibki oma tee – milleks on jätkuv tarvitamine. Teie ei saa oma elu elamata jätta, sest see mõjutab ka teie teisi lähedasi suhteid. Ärge unustage enda elu elamast. Ema valikud on tema enda valikud. Mida pikem on olnud varasem alkoholi tarvitamise periood, seda raskem on inimesel sellest loobuda.

Jätkuvalt võite emaga sel teemal vestelda, et kuidas see teid mõjutab. Tehke seda aga siis, kui ema on kaine. Rääkige neutraalsel ja hoolival hääletoonil. Öelge, et olete valmis teda aitama ja teil on kurb näha, kuidas ta oma elu nõnda hävitab. Ka siis võib ema teie peale ärrituda või end kaitsma hakata. Sageli tarvitajaid ise teavad, et nad põhjustavad oma joomisega lähedastele muret ning häbi ja süütunne, mida nad lähedaste ees tunnevad panevad neid teisipidi neid emotsioone summutama joomise abil. Seega tekib justkui suletud ring. Liigtarvitamine põhjustab ka depressiooni ja/või ärevust, mida tarvitaja ise ravib aga jällegi alkoholiga, sest selle abil tekib kas või korrakski kergendustunne.

Vaatamata sellele, et ema ei ole nõus abi vastu võtma, saate teie ise käia konsultatsioonil ja arutada võimaluste üle, kuidas ema motiveerida võiks või kuidas enda elu eest rohkem hoolt kanda ja ema pärast vähem muretseda. On olemas ka eneseabiraamatuid, mille abil saate end ravida. „Kaassõltuvusest vabaks“, „Armastades sõltlast“. Seal saate ka nõuandeid, kuidas emaga oma käitumist muuta võiks ja ehk see motiveerib ka ema seoses oma tarvitamisega midagi ette võtma.

Alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist RAVI- kust saada abi? Leiate kontaktid teenuse pakkujate kohta oma elukohas. Ravikeskustesse võivad pöörduda ka sõltlaste lähedased, et saada nõustamist. Samuti on sellel kodulehel ka muud huvitavat infot lähedastele ning motivatsiooni tekitamise ja muu teabe kohta, mis puudutab alkoholi teemat.

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro