X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

23.02.2018 13:34

Tere. Mul on päris suur probleem alkoholi tarvitamisega aga seda natuke teistsugust laadi käitumisega. Läbi elu mäletan olukordi, kus ma olen ennast reaalselt lihtsalt sodiks joonud ja ei saa aru ega taju mitte midagi, kaasnevad ka oksendamised ja muud sigadused sinna juurde.
Seda juhtub ehk paar korda aastas või isegi vähem aga see häirib tugevalt kuna olen pidevalt enda mainet kahjustanud nii töö kui suhtealaselt aga kipun taas samu ämbreid kolistama.
Peo ajal lihtsalt joon nii palju, et ei anna endale aru, kui purjus ma olen ja joon muudkui juurde kuniks midagi enam ei mäleta ja kuskil nurgas magan ja kõik kohad täis oksendan taas.
Igapäevaselt tarbin alkoholi väga vähesel määral, 1-2 pudelit õlut nädalas.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

23.02.2018

Loe täispikkuses

Tunnustan teid selle eest, et olete end nõnda analüüsinud ja mõistnud, et sellisel kirjeldatud moel ei ole teie alkoholi tarvitamine normaalne. Igapäevane teie tarvitamine see on 1-2 pdl õlut nädalas jääb kenasti madala riski piiridesse. Selles osas olete tubli! Riskipiiride kohta saate lugeda täpsemalt http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/moodukas-alkoholi-tarvitamine/. Saan aru nii, et kõige enam olete kimpus siis, kui kogused lähevad suureks ja tegu on suurema sündmusega. Paraku on tõesti inimesi, kes nö lihtsalt alkoholi ei kanna, see tähendab, et kui tegu on kangema alkohoolse joogiga, siis kaob piir käest ja juuakse nii öelda nii palju, kui sisse mahub. Ju siis teie organism ei suuda selle kõigega toime tulla ja suured kogused pole teie jaoks. Võimalik ka, et teile ei sobi kange alkohol. Sellisel juhul on soovituseks jääda lahjema joogi juurde. Mõistlik on planeerida endale joodav kogus ette, nt. täna ma ei joo peo ajal rohkem kui 3 pdl. õlut. Seda nimetatakse kontrollitud tarvitamiseks. Te ise teate end kõige paremini selles osas ja kui nüüd enda peale mõtlete, siis mis on teie puhul see nö.  tarvitatava alkoholi maht (sh kangus), mil piir käest läheb? Samuti võiks paluda kellegi abi, nt kolleegi abi, kes meelde tuletab, et te nö õigel ajal pidurit tõmbaksite. Kuna te suudate piirduda 1-2 pdl. õllega, siis tegelikult sellest piirist kinni hoides suudate te kontrollitult tarvitada. Kui aga planeeritavast kogusest on raske kinni pidada ja piir kaob ikka käest, siis on ehk enda tervise ja staatuse huvides jääda kaineks, et ei järgneks neid ebameeldivaid tagajärgi millest te kirjutasite. Kui enda tahtejõust jääb puudu, siis on olemas ka ravimid, mille saab endale nö julgestuseks sisse võtta enne sündmust, kus tõenäoliselt tarvitamisega tuleb silmitsi seista. Ravimite mõju on erinev. On olems ravim, mis ei lase lihtsalt mõnutundel tekkida ja seega tarvitamine muutub mõttetuks. On ka olemas ravim, mis tekitab halva enesetunde juhul kui ka tarvitate. Selles osas on mõistlik nõu pidada enda perearstiga. Samuti tasuks kaaluda ka seda, et kui te juba ette teate, et tõenäoliselt võib teatud sündmusest osavõtt lõppeda liigtarvitamisega, siis ehk oleks õigem hoopis mitte minna. Või kui teie tutvusringkonnas on teatud inimesed, kellega nö olete koos liigtarvitanud, siis ehk hoopis keelduda nendega minemisest. Valik on loomulikult teie enda teha! Alati on ju teil ka võimalus veeta aega teistsugusel moel. Veel nõuandeid leiate http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. Eriti soovitan teil lugeda seda osa, mis on seotud nn libastumisohtlike olukordadega….vaadake http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/riskantsed-situatsioonid/

09.02.2018 09:46

Tere,kas teenuseid saavad tasuta kasutada ka ravikindlustuseta inimesed?

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

09.02.2018

Tere!

Jah, saavad küll.

Ravi keskustes on tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Muude tervishoiuteenuste puhul on vajalik ravikindlustus või tuleb nende eest maksta. Ise tuleb maksta ravimite eest.

08.02.2018 09:33

Tere,
Mul on suur probleem mehega, kes on arvatavasti juba alkoholik. Ta tarvitab alkoholi nädalaid, ei tule kaineks. Proovisime igasuguseid asju: kodeerimine, tablettid, psüholoogi abi – miski ei aita. Ta võib juba isegi tööd jätta käimata. Kannatab perekond: mina (abikaasa), laps (14.aastane tüdruk).
Kui ta on kaine, siis ta saab aru, et tal on probleemid, kaasaarvatud juba ka tervisega (diabeet, kõrge vererõhk, ülekaal jne.) Aga kui ta kukkub jooma, siis ta enam ei ole adeklvaatne, ta lihtsalt joob! Ma ei tea juba, mida teha ja kuhu teda saata! Kuidas saab inimest aidata?!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

08.02.2018

Loe täispikkuses

Tere,

Alkoholi tarvitamise harjumuse muutmine võtab aega ja see on inimestel väga erinev, kes suudab kohe päevapealt kaineks saada ja seda aastaid säilitada, kes aga võitleb sellega aastaid, enne kui saavutab soovitud tulemuse. Ärge kaotage lootust, kui see kohe teie mehel esimestel kordadel ei õnnestu.  Ja isegi õnnestumise korral jääb alati teatud risk tagasilanguseks. Tarvitamise muutmine saab alguse ennekõike sellest, et inimene ise teadvustab, et tal on probleem ja teeb midagi selleks, et kainust säilitada või tarvitamist vähendada. Kirjutasite, et teie mees ei suuda enam joomist peatada  – järelikult saame tema puhul rääkida siiski edasipidi vaid kaine olemisest. Ka kainuse säilitamiseks on vajalik sellega igapäevaselt tegeleda. Alkoholismi ravi korral käiakse psühholoogi juures psühhoteraapias keskmiselt 2 aastat. Vajaduse korral võetakse lisaks ka ravimeid, mis aitavad kainust säilitada või alkoholitungi vähendada. Neist teab rohkem rääkida psühhiaater.Ühekordsed või harvad visiidid spetsialistide vastuvõtule ei pruugi anda soovitud tulemust, kuna tarvitaja motivatsioon ja enesekindlus on kõikuvad ning seda eriti just esimestel kainuse kuudel. Harjumuste muutmine ja elustiili muutus eeldavad aega, tuge ning uute oskuste õppimist. Osade inimeste jaoks on abi olnud eneseabigrupis käimisest (Anonüümsed alkohoolikud – https://aaestonia.com/). Lähedastele on mõeldud samuti eneseabigrupp Al-Anon. https://alanoneesti.wordpress.com/. Al-Anoni pererühmad kujutavad endast alkohoolikute sugulastest ja sõpradest koosnevat kaaslaskonda, kuhu kuulujad jagavad oma kogemusi, jõudu ja lootust lahendada ühiselt probleeme. Enese harimiseks soovitan lugeda ka alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele – http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/ ja vaadata videot, mis on tehtud lähedaste toetamiseks https://youtu.be/tBXJA4M0QCQ .

Lisaks on Eestis hetkel käivitunud programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames saab vajalikku abi nii tarvitaja ise kui ka tema lähedane. Teenus on tasuta. Julgustan teid ennast vastuvõtule pöörduma, et te ise vajalikku abi ja tuge saaksite. Samuti tasub ka uuesti katsetada mehel. Te kirjutasite kirjas, et mees on juba käinud spetsialistide vastuvõttudel, kuid seni tulutult. Juhul, kui te selle programmi raames ei ole veel vastuvõtule pöördunud, siis julgustan teid seda tegema, kuna need spetsialistid on ekstra spetsialiseerunud alkoholiravile.  Ravikeskuste kontaktid  leiate  – http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel mainige kindlasti, et soovite vastuvõtule “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Selle kohta, milles ravi seisneb saate lugeda http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Ka see on edasiminek, kui tarvitamise tsükkel on lühem, so kestab vähem päevi ja tarvitamise episoode esineb harvem. Edusammude puhul on olulise tähtsusega ka kontakt spetsialistiga. Iga inimene ei pruugi sobida. Seepärast tasub proovida seni, kuni mees leiab enda jaoks sobiva spetsialisti.

Juhul, kui te elate Tallinnas või Tartus, siis on olemas ka alkoholi päevaravi osakond. Selle kohta teab rohkem infot jagada psühhiaater, kes annab selleks suunamiskirja.

Kõige olulisem on see, et teie mees ise tahab abi saada ja on nõus seda vastu võtma. Proovige ikka koos edasi! Muude tervisekaebuste osas tuleks kindlasti käia perearsti vastuvõtul, kellest samuti võib olla abi teie mehe motiveerimisel. Paljud perearstid on saanud praeguseks alkoholiteema käsitlemiseks patsiendiga eraldi väljaõppe.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro