X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

17.10.2017 09:38

Tere.Olen mures oma elukaaslase pärast.Sai teda et on söögitoru kasvaka,tehti ravi,nüüd on 1.5 kuud möödas ,hakkas jooma alkoholi.ei oska midagi ettevõtta kuhugi pöörduda.kodus on lausa hirm olla.hakkab endale juba närvidele.

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.10.2017

Loe täispikkuses

Tere! Sisukaks soovituseks napib infot, kuid igal juhul tuleks rääkida raviarstiga, kes peaks patsiendiga antud teemat avameelselt arutama ja alkoholitarvitamisega kaasnevaid tüsistusi selgitama. Võimalik, et Teie elukaaslane üritab alkoholiga oma haigusega seotud hirmu ja ärevust leevendada. Onkoloogia haiglates on psühholoogid, keda tasuks kindlasti külastada.

Püüdke jääda ratsionaalseks ja võimalusel arutada elukaaslasega, mis on tema jaoks kõige hirmsam. Enamasti kardetakse surma, kuid ei mõelda, et alkohol muudab iga haiguse veelgi piinarikkamaks ja vähendab paranemise tõenäosust. Uurige ka, kui näiteks alkoholi poleks maailmas üldse olemas, kuidas ta siis oma muret leevendaks. Kas siin on mingi võimalus alternatiiviks alkoholile?

Jaksu teile mõlemale!

13.10.2017 10:50

Tere
Mul on mure ema alkoholi tarbimisega. Tal on aastaid kestnud alkoholi liigtarvitamine, aga nüüd on olukord läinud nii hulluks, et on vaja kiiret abi. Ta ei nõustu tunnistama, et tal on probleem ja lükkab eemale igasuguse abi. Teeskleb nii, et kõik on korras. Tal on silmnähtav maksa kahjustus – silma ümber nahk kollane, kaalust on juurde võtnud (loomult väga peenike). Tema partner, kellega ta elab on töötu alkohoolik. Ma ei tea, mida teha – sunniviisiliselt teda vastu ei võeta kuskile. Kas viia psühholoogi juurde? Panna ampull? Palun aidake, mis valikuvariante veel olemas on?
Ette tänades,
Sandra

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

13.10.2017

Loe täispikkuses

Tere Sandra,

Kahjuks on see tavapärane, et alkoholi liigtarvitamist/kuritarvitamist ei taheta tunnistada ja ei julgeta ka arsti poole pöörduda. Alkoholismi on ju kogu aeg peetud moraali nõrkuseks, mitte tervisehädaks, mida peaks ravima nagu iga teist kroonilist haigust.

Kui Teil on emaga head suhted, siis võiksite alustada sellest, et räägite talle oma muredest ja raskustest, mida see olukord Teile kaasa toob. Oluline on see, et Te ei süüdistaks ema, vaid paluksite tema abi selle lahendamiseks.  Sellega aitate emal näha laiemat pilti ja tema olulisust Teie jaoks.

Kirjutate, et emal on tekkinud ka tervisekahjustused. Nendega peaks kindlasti pöörduma perearsti poole. Kui võimalik, kohtuge ise eelnevalt perearstiga ja rääkige oma murest. Võite viidata ka, et olete lugenud programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames perearstide poolt pakutavale abile patsiendi alkoholitarvitamise harjumuse muutmiseks struktureeritud vestluse abil (vt https://intra.tai.ee/images/prints/documents/149207690591_Alkoholi%20liigtarvitamise%20varajane%20avastamine%20veeb.pdf). Võimalik, et Teie ema perearst pole sellest kuulnud ja sel juhul paluge tal asja uurida, perearstide selts on programmi kaasatud.

Kirjast loen, et ka ema elukaaslane on alkoholi liigtarvitaja. See teeb ema tarbimisharjumuste muutmise veel keerulisemaks. Püüdke teda mitte panna „kahe tule vahele“, rääkige, et mõistate tema olukorda ja see ei ole tegelikult lootusetu, lihtsalt alustama peab alkoholitarvitamise vähendamisest.

Kui emale muutub mõte ravist vastuvõetavaks, kirjeldage talle, milles seisneb alkoholitarvitamise häire ravi (vt http://www.ravijuhend.ee/patsiendivarav/juhendid/63/alkoholitarvitamise-haire-patsiendijuhend, http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/ ).

Kuna iga olukord on eriline ja vajab isemoodi lähenemist, siis soovitan registreeruda lähedaste jaoks mõeldud vastuvõtule mõnes ravikeskuses, mille kontaktid leiate siit http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ .

Soovitan lugeda ka kaassõltuvuse kohta, et oma mõtteid selle emotsionaalse teema kohta korrastada ja aruka täiskasvanuna toimetada. Tuge võite saada lugedes http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/ .

 

Jaksu ja kannatlikku meelt, olukorra muutmine on raske, kuid mitte võimatu!

11.10.2017 09:41

Tere

olen 21a neiu elan mehega koos (32)
Kirjutan teile seoses mehe joomisega , ta suudab mitu päeva juua, siis ta on agressiivne jne. Kahjuks ise ei saa enam teda takistada ega midagi . Kas oleks võimalik talle välja kirjutada mingi retsepti mis aitaks tal alkoholist natukenegi loobuda. Olen mures kuna ma ei suuda sellise alkohoolikuga elada kellel on pudel tähtsam, kui oma perekond.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.10.2017

Loe täispikkuses

Tere

Alkoholi tarvitamise harjumuse muutmise aluseks on ennekõike inimese enda soov. Vastasel korral ei ole ei ravimite võtmisel ega ka psühhoteraapial soovitud tulemust. Praeguses meditsiinis on erinevaid ravimeid, mida psühhiaater või perearst saab määrata, mis mõjuvad kas himu alandavalt või tarvitamist takistavalt. Ravi määratakse koostöös arstiga. Tavaliselt on selleks eriarst ehk psühhiaater. Parimad ravitulemused alkoholi liigtarvitamise puhul on siis, kui käiakse lisaks ravimite võtmisele ka psühhoteraapias. Ravimid aitavad omal moel, kuid nad ei muuda inimese mõtlemist ega suhtumist alkoholi. Sellega, kuidas himuga toime tulla, enesekontrolli alkoholi üle saavutada ja säilitada ning  mitte alla anda ega tagasi langeda tarvitamisesse tegeletakse psühhoteraapias, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Psühhoteraapias keskendutakse põhjalikumalt himu esilekutsuvatele vallandajatele/põhjustele, nende äratundmisele ja nendega toimetulekule nii, et tarvitamist ei järgneks. Selleks, et end sel teemal rohkem kurssi viia soovitan teil pöörduda „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes on spetsialiseerunud tööle sõltuvushäiretega ja saab teile täpsemaid selgitusi anda. Samas saaksite ka ise tuge ja mõelda enda jaoks selgeks, mida edasi teha. Vastuvõtt on nii alkoholi tarvitamisega kimpus olevale inimesele kui ka tema lähedasele tasuta. Vajadusel suunab vaimse tervise õde inimese psühhiaatri vastuvõtule. Psühhiaater omakorda saab aga edasi suunata psühholoogi vastuvõtule. Ravikeskuste kontaktid, kuhu enda elukohas pöörduda, leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Samuti võite pöörduda ka enda perearsti poole.

Ennekõike mõelge enda ja teiste pereliikmete ohutuse peale. Alkoholism on haigus, mida tuleb ravida. See ei möödu üleöö ja nõuab pingutust ennekõike tarvitajalt endalt. Oluline on see, et te enda elu sellepärast elamata ei jätaks ja leiaks endas vaimujõudu vajadusel minna oma teed. Soovitan lugemiseks ka eneseabiraamatut „Kaassõltuvusest vabaks“ (Autor: Melody Beattie) ja tutvuda lugemismaterjaliga lähedastele – kuidas aidata ennast (http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/) alkoinfo.ee kodulehel.

 

Lugupidamisega,

Ljudmilla Atškasov

AJK-Kliinik OÜ

psühholoog

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro