X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

13.06.2017 08:58

Tere, kui mu lähedane joob iga päev, aga ise ta seda ei tunnista, mis siis teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Vastuse oma küsimusele leiate alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist “Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi” (vt. http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/). Seal on põhjalikult kirjas see, kuidas lähedasega sel teemal rääkida.

Muutumine saab alata vaid siis, kui inimene ise probleemi teadvustab ja abi vastu võtab. Kui inimene ise ei tunnista, et tal probleem on, siis ei saa te vägisi teda ka tarvitamist muutma panna. Võite meenutada talle neid aegu, kus ta ei vajanud nii palju alkoholi ja millist erinevust te selle ajaga võrreldes olete märganud. Sageli on alkoholi tarvitamine vaid nö nähtav jääme tipp. Võib olla erinevaid allpõhjuseid, miks inimene alkoholist nö leevendust otsib. Tihtilugu aitab allprobleemidega tegelemine ka alkoholi tarvitamist muuta.

Vägisi inimese nö kaasavedamine spetsialisti juurde ei ole tavaliselt tulemuslik, kuna tarvitajal endal puudub tegelikkuses motivatsioon midagi tarvitamise osas muuta. Ennekõike peab ta ise tahtma neid muutusi ja ise selle nimel pingutama.

Lähedastel on lihtsalt keeruline sellega leppida ja seda kõike taluda ning vaikides pealt vaadata. Sageli on aga just see – mitte aitamine – aidanud tarvitajaid kõige enam. Mida varem nad kogevad enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi, seda kiiremini algab ka sellest väljatulemise protsess ja nad pöörduvad ise abi saamiseks kas lähedaste või spetsialistide vastuvõtule.

Teil endal on võimalus samuti sellel teemal veel täpsemalt arutleda väljaõppinud spetsialistiga – vaimse tervise õega. Teenust osutatakse  programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames. Pöörduda võivad ka lähedased. Lugege täpsemalt (http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/). Teenus on tasuta.

07.06.2017 10:54

Tere, tulen perekonnast kus 2 põlvkonda vähemalt on alkoholi geen sees. Tunnen et mu alkoholi tarbimine hakkab ületama mõistlikkuse piire. Ma ei taha täiesti karsklaseks hakata, aga tahaks et igal nädalavahetusel alkoholi tarbimine ei muutuks lausjoomiseks. Mida teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

07.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Ennekõike tunnustan teid selle eest, et oskate olla enda suhtes tähelepanelik ja edasise osas ettevaatlik. Kas karsklus või kontrollitud tarvitamine? See on ainult teie enda otsustada. Kontrollitud tarvitamise all peetakse silmas seda, et tarvitamine jääb mõõdukuse piiridesse ega lähe üle nö lausjoomiseks. Viimasel juhul on tegu juba kontrolli kadumisega tarvitamise üle. Ennast saate kontrollida nii, et panete enda jaoks paika planeeritava tarvitatava koguse, näiteks kuus pudelit õlut õhtu jooksul. Kui te tarvitate siiski eelnevalt planeeritust rohkem, siis viitab see sellele, et te ei suuda alkoholi tarvitamist soovitud moel kontrollida. Sellisel juhul kehtib reegel: mida vähem, seda parem. Ennast tundes teate ehk ka enda piiri, et millest üle ei tohi nö võtta, kuna siis kontroll juba kaob.

Kuidas enesekontrolli suurendada? Võtke kaasa vaid teatud kogus oma jooki– planeerige ette, eelistage lahjemat jooki, sööge tarvitamise kõrvale või lahkuge, kui tunnete, et kontroll kaob. Samuti valige seltskonda, jätke mõni joomapäev vahele (näiteks mõni nädalavahetus).

Kuidas eneseteadlikkust tõsta, saate lugeda siit: http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/riskantsed-situatsioonid/

Mõõduka tarvitamise kohta saate lugeda siit:  http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/moodukas-alkoholi-tarvitamine/

Meelekindlust soovides,

Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ
psühholoog

24.05.2017 12:39

Tere!Mul oleks küsimus kuidas tulla toime kui lähedane joob aga oma probleemi ei tunnista!
Ei soovi abi ja on elule alla vandunud ja tundub et ei soovi elada!
Temaga rääkimisest pole väga kasu ,probleem aina süveneb,ei ilmu enam tööle ka!
Kuidas endaga toime tulla!?Raske on kõrvalt seda kõike vaadata aga samas ei oska enam midagi teha ka.
Kui palju oleks kasu kui näiteks raha tema arvelt ära võtta?Ilmselt saaks suure viha osaliseks!

Suur tänu juba ette vastuse eest!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

24.05.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Alkoholi tarvitamine lõpetada saab olla vaid inimese enda otsus.  Mida rohkem seda inimest nö aidata (maksta tema võlgu, vägisi ravile viia, varjata tema valesid) jne., seda kauem see tarvitamine püsib. Inimene peab ise aduma enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi. Päästa ei saa seda, kes ise päästmist ei soovi! See võib kõlada karmilt, kuid teda pidevalt päästes kaotate mingi hetk iseenda ja endalegi arusaamatult kujuneb välja olukord, kus kogu teie enda enesetunne on sõltuv sellest, kas see inimene, kellest te kirjas räägite joob või ei.  Enda eest saate samuti vaid teie ise hoolt kanda. Ärge jätke enda elu elamata! Need on paraku selle inimese enda valikud ja ka tema enda vastutus, meeldigu see teile või ei.

Raha mitte olemasolu ei ole saanud kunagi varem takistuseks. See, kes juua tahab, leiab selleks ka muu võimaluse.  Karta on, et see tekitab temas viha. Lõppude lõpuks on tegu täiskasvanud inimesega, kes peab ise enda elu eest vastutama. Sellega väldite ka vastutuse enda kanda võtmist. Sest selline olukord võib kesta vahel ka aastakümneid. Kas te olete selleks  valmis?!

Eneseabiks soovitan teil lugeda raamatut „Kaassõltuvusest vabaks” (M. Beattie). Samuti saate lugeda lisa alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele. Seal on kirjas, kuidas aidata iseennast ja kuidas aidata lähedast. Ühe võimalusena võite ka ise pöörduda vaimse tervise õe vastuvõtule programmi „Kainem ja tervem Eesti” raames, et küsida nõu, mida teha ja et ise abi saada.  Täpsema info ja kontaktid teenuse osutaja kohta enda elupiirkonnas leiate  http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik OÜ

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro