X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

14.03.2018 12:57

Tere! sooviks infot alkost vabanemise kohta. va. nõiad 🙂

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.03.2018

Loe täispikkuses

Tere.

Tunnustan teid selle eest, et soovite enda tarvitamises muudatusi teha.

Alkoholiravi võimalusi on erinevaid. Pakun välja teile mõned variandid, et saaksite ise otsustada, mis neist teile sobida võiks. Teaduspõhiseid tulemusi on andnud nii tabletiravi kui ka psühhoteraapia. Ravimeid on erinevaid: on selliseid mis tungi vähendavad;  on sellised, mis ei lase mõnutundel tekkida isegi siis, kui tarvitate ja on selliseid, mis tarvitamist takistavad, st.,et kui te ka tarvitate, siis hakkab halb. Vahel on vaja lisaks ka muid ravimeid, mis aitavad tavapäraselt alkoholi tarvitamisega seotud muid kaebusi (depressioonisümptomid ja ärevus) leevendada. Milline ravim teile sobida võiks ja kas üldse, selle saate läbi arutada koos arstiga (kas perearst või psühhiaater).  Psühhoteraapia on mõeldud selleks, et tegeleda koos psühholoogiga oma mõtte- ja käitumismustri muutmisega (näiteks: kuidas tagasilangust ennetada ja selleks enesekontrollivõtted omandada, riskiolukordade läbi analüüsimist, tööd himumõtetega ja nende ületamist, toimetulekut pingega ja negatiivsete tunnetega jm.). Eelpool nimetatud spetsialistid osutavad teenust tasuta “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenus on tasuta. Esimene kontakt selle programmi raames on vaimse tervise õega, kes siis teid vajadusel edasi suunab teiste spetsialistide juurde.

Samuti on olemas ka võimalusi tasuliste teenuste saamiseks, mida osutavad erakliinikud. Nende kohta leiate infot internetist, kui otsingusse panete näiteks sõna “alkoholismi ravi  võimalused” või “alkoholi ravi”. Abi võib saada ka eneseabigruppidest: AA (Anonüümsed alkohoolikud). Täpsem info http://aaestonia.com/. On olemas ka kristliku suunitlusega mittetulundusühing Lootuse küla, mille kohta rohkem infot leiate http://www.lootusekula.ee/index.php?page=61.

Loodan, et leiate enda jaoks sobiva võimaluse. Oluline on mitte jääda üksi! Kõige tähtsam muutuse suunas on teil juba olemas – see on teie soov ja tahe enda tarvitamist muuta.

13.03.2018 09:01

Tere!
Mul on suur mure oma mehe venna pärast.Kõik oma päevad veedab ta viinapudeli seltsid,Eelmine aasta aitasime ta selle kuradi käest aga seda õnne oli vaid mõneks nädalaks,kõik algas otsast peale.Ei oska enam midagi peale hakata,vahel joomise tagajärjel kaovad tal jalad alt.Ise ta seda probleemi ei tunnista ja ravist ei taha kuuldagi.Kas on sellist võimalust et saaks sunniviisiliselt ravile viia enne kui ennast täitsa surnuks joob.Viimasel ajal on omaette rääkima hakanud ja tekib juba hirm mis teha võib,kõrval toas veel voodihaige ema.Ei oska kuskilt abi otsida aga seda elu vaadates tunne et hakkab ka oma tervisele.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.03.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Sunniviisiline või tahtest olenematu ravi on lahti kirjeldatud Psühhiaatrilise abi seaduses.

Selleks, et inimest saaks vastu tema tahtmist ravile saata peab ta vastama järgmistele punktidele:

(1) Isik võetakse tema enda või tema seadusliku esindaja nõusolekuta vältimatu psühhiaatrilise abi korras ravile haigla psühhiaatriaosakonda või jätkatakse ravi, tema tahtest olenemata, ainult järgmiste asjaolude koosesinemise korral:
1) isikul on raske psüühikahäire, mis piirab tema võimet oma käitumisest aru saada või seda juhtida;
2) haiglaravita jätmisel ohustab isik psüühikahäire tõttu iseenda või teiste elu, tervist või julgeolekut;
3) muu psühhiaatriline abi ei ole küllaldane.

Lähemalt saate lugeda: https://www.riigiteataja.ee/akt/33716 (pt.3 lg11)

Juhul, kui tal tekib deliiriumi seisund (või ei võta jalgu alla) saate kutsuda kiirabi ja paluda tema ära viimist psühhiaatrililisele ravile. Kas ja kui kauaks inimene sisse jäetakse otsustab arst. Ilma kohtu otsuseta ei saa teda peale seisundi stabiliseerumist vastu tema enda tahtmist  ravile edasi jätta.  Selleks. et enda alkoholismi ravida peab inimene ise nõus olema. Paraku ei saa lähedasena te mehe venda aidata, kui ta ise ei taha abi vastu võtta. Ennekõike mõelge voodihaige ema ohutuse peale ja võimalusele teda mujal hooldada. Samuti on oluline teie enda tervis. Tahes-tahtmata mõjutab mehe venna käitumine ka teie enda vaimset tervist, kuna olete ju pidevalt mures selle pärast. Ehk on abi, kui saaksite kellegagi arutada, mida edasi teha. Alkoholi tarvitava inimese lähedasena on teil võimalik saada konsultatsiooni “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. See teenus on tasuta. Võimalik, et koos psühholoogi või vaimse tervise õega mõeldes leiate olukorrale võimaliku parima lahenduse. Vaadake ravikeskuste kontakte http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. kindasti öelge vastuvõtule registreerimisel, et soovite teenust selle programmi raames ja et olete lähedane inimene.

 

08.03.2018 13:39

Tere.
Kas, kus või millistel tingimustel saaks alkosõltlane ravi, mis pärast ei kajastuks kuskil andmebaasides ja et perearst ka teada ei saaks.?

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

08.03.2018

Loe täispikkuses

Tere! Täname küsimuse eest!

Tervishoiuteenuste osutamise kohta edastab arst alati epikriisi Tervise infosüsteemi, kust ka teistel arstidel on võimalik seda lugeda. Kui patsient soovib, et teised arstid seda infot ei näeks, on tal võimalus logida sisse patsiendiportaali digilugu.ee ning märkida vastav epikriisi dokument arstile suletuks.

Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) rahastatava programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames alkoholitarvitamise häire ravi teenuste osutamise kohta saadetakse patsiendi andmed lisaks ka Struktuuritoetuse registrisse. Sellekohane kohustus tuleneb ESF-i aruandluse nõuetest. Struktuuritoetuse registri andmeid töötlevad üksnes selleks õigustatud isikud ja need andmed ei ole avalikud.

Rohkem infot programmi Kainem ja tervem Eesti teenuseosutajate kohta leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro