X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

06.12.2017 10:52

Tere, mind huvitaks magistri töö tarbeks, millistest elementidest pannakse kokku statistika ehk millist infot selle saamikeks käsitletakse ja kuidas infot kogutakse. Kas oskate anda infot või mõne lehe/kontakti, kust saaks täpsemalt uurida?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

06.12.2017

Tere, selle küsimusega soovitan pöörduda Statistikaameti poole, kes igapäevaselt üldise statistikaga tegeleb. Nende kontaktid https://www.stat.ee/

01.12.2017 11:25

Tere!
Selline küsimus, et kas on võimalik, et alaealisel on 2,9 promilline joove ja kui isegi on, siis mis sellega kaasneb?(näiteks siis kui politseile sellega vahele jääda, siis mis sellega kaasneb ja mida see lapse tervisele teeb)

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

01.12.2017

Tere,

Kahjuks on see võimalik ja seda on ennegi juhtunud. Tervise mõjud lapsele on vahetud ja pikaajalised ja sõltuvad sellest, kas alkoholi tarvitamine on ühekordne või korduv.

Ma ei ole spetsialist korrektseks vastamiseks, missugused karistused  sellele sündmusele järgneda võivad politseile vahelejäämise korral.

 

20.11.2017 13:18

Tere,

Muretsen enda joomise pärast,

Kõik algas 2008.a. kui elasin kohas kus olid sõbrad ja kuni 2011.a. lõpuni 2010 terve aasta igapäev sai käidud joomas kanget alkoholi siis aga lõpuks kolisin ja sain lahti sellest 2013.a. alustasin uuesti jõin 40päeva järjest kui ärkasin võtsin uue pitsi viina ja siis lõpuks võtsin naise jätsin joomise maha kuni 04.2015 siis alustasin uuesti ja siis juba jakkas igapäevaseks asi muutuma. Jõin igapäev vähemalt 1 õlle terve aasta kestis 1õllega 2016.a. hakkasin sõbraga jooma iga nädalavahetus ka kangemat nüüd 2017.a. alguses läksin sõbraga tülli ja tänaseni me ei suhtle (ei olnud seotud alkoholiga tüli) aga joon ikka nüüd juba viimased 5kuud joon igapäev õhtul enne magama minekut 2-3purki õlut tunnen ise et tahaks mingi nädalavahetus minna sõpradega välja jooma ja jooks kangemat aga kardan ise jälle tsüklit kus ei suuda ma kaineks saada enam. Muret teeb ka see, et õlut ei joo ma mitte enam siis kui lapsed magavad vaid kohe kui tõõlt koju tulen.
Ja kuna mul on hammastes tugev põletik tunnen, et õlu leevendab valu (seda toon põhjuseks elukaaslasele) kuid päriselt ka see aitab ma tunnen.
Tahan siiski joomisest loobuda aga ma ei suuda enam ise sellest loobuda, olen üritanud aga ikka automaatselt lähen ja ostan õhtul õlut endale, vahel valetan elukaaslasele et see oli autos olemas.
Purjuspeaga ma sõitma ei kipu või kui joonud olen. Mida selleks ette võtta et sellest igapäevasest õllest lahti saada?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

20.11.2017

Loe täispikkuses

Tere

See on teist väga tubli ja julge samm, et pöördusite meie poole oma küsimusega. Andsite kenasti pika kirjelduse sellest, kuidas kõik alguse sai ja kuidas see on aja jooksul teil süvenenud. Positiivse asjana tooksin kohe välja selle, et kui te olete varem suutnud nii pikalt kaine olla, siis see on märk sellest, et tahtejõudu teis on. Nüüd tuleb see uuesti endas üles leida ja eneseusku kasvatama hakata. Kogemus, kuidas kaineks saada on teil juba olemas. Mis te nendel kordadel teisiti tegema hakkasite, kui te varem suutsite loobuda? Ehk saab ka praegu seda ära kasutada. Kõik saabki alguse endale teadvustamisest, et ma ei taha enam nii palju tarvitada. Kirjutasite, et joote iga päev 2-3 purki õlut. See on juba tervist kahjustav tarvitamine. Eneseanalüüsiks soovitan teil ära teha AUDIt testi, et täpselt teada saada enda tarvitamise kohta (http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/audit-test/). Mehed ei tohiks juua üle 4ja ühiku päevas ja igasse nädalasse peaks jääma vähemalt 3 täiesti alkoholivaba päeva. Üks 0,5 l õlu on 2,1 ühikut. Täpselt saate oma kogused arvutada alko kalkulaatori abil (http://kalkulaator.alkoinfo.ee/#two). Enne und ei soovita alkoholi tarvitada, kuna alkohol ei lase inimesel langeda sügava une tsüklisse, mil taastub aga teile vajalik energia järgmiseks päevaks. Uni võib olla katkendlik ja te ei puhka end välja. Alkoholil on valu leevendav toime, kuna ta blokeerib valuaistingu jõudmise ajju. Põletik jääb ikka alles, kuid te ei tunne valu. Õlle joomine hoopiski võib süvendada põletikku, kuna see on kääritatud jook ja võimendab igasugu põletikke ja mädanikke. Põletik tuleb teil välja ravida. Sageli kulub alkoholi peale valu leevendamiseks ka rohkem raha, kuna see on vaid aja edasi lükkamine ja maksab pikema aja jooksul rohkem kui see visiit arstile. Peale selle mõjutab ka alkohol vaimset enesetunnet ja süvendab negatiivseid emotsioone, põhjustab kergesti ärritumist. Tekib huvi puudus asjade vastu, mis varem huvi pakkusid jne. Lisaks mõjutab ka seksuaalelu. Selle kohta lugege lähemalt http://alkoinfo.ee/et/moju/. Inimene sageli ise lihtsalt ei seosta neid vaevusi alkoholi tarvitamisega, vaid tuuakse ettekäändeks muid põhjuseid: mul on nii kiire, tööl on raske ja olen väsinud jne.

Alkoholi murest võitu saamiseks on teil võimalus pöörduda spetsialisti vastuvõtule. Infot selle kohta, kuhu pöörduda konsultatsioonile ja millised on ravivõimalused Eestis alkoholi liigtarvitamise puhul, saate küsida kas oma perearstilt või pöörduda programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes suunab vajadusel edasi teiste spetsialistide vastuvõtule. Kontaktid kuhu enda elukohas pöörduda leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta. Paljud perearstid on samuti  juba saanud väljaõppe, kuidas nõustada alkoholi tarvitavat patsienti ja teda motiveerida. Praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Samuti on andnud häid tulemusi psühhoteraapias käimine, kus väljaõppe saanud psühholoog aitab teil enesekindlust saada, analüüsida koos teiega teie tarvitamise mustrit, õpetab teile himuga toimetulekuvõtteid ja paljut muudki, mis on kaineks eluks vajalik.

Kogenud psühholoogina sõltuvushäirete ravis soovitan teil pigem minna kainuse rada kui katsetada tulevikus kontrollitud tarvitamist. Oma kirjas tõite ilusti välja, et kogused ja sagedus on aja jooksul vaid suurenenud. Sellisel juhul on teil lihtsam jääda kaineks ja keelduda esimesest joogist. Aga lõpliku valiku enda jaoks teete te loomulikult ise. Mina saan teile vaid infot jagada.

Eneseteadlikkuse tõstmiseks soovitan lugeda teil alkoinfo kodulehelt ( http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/) infot selle kohta, kuidas vähendada, kuidas viia muutus ellu ja seda tulevikus säilitada, kuidas himuga toime tulla, kuidas  “ei” öelda ja eneseusku suurendada ja palju muud kasulikku.

Julgustan teid edasi tegutsema ja abi vastu võtma, et saaksite olla tulevikus endaga rahul ja eeskujulik isa enda lastele.

Lugupidamisega,
Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro