X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

24.05.2017 12:39

Tere!Mul oleks küsimus kuidas tulla toime kui lähedane joob aga oma probleemi ei tunnista!
Ei soovi abi ja on elule alla vandunud ja tundub et ei soovi elada!
Temaga rääkimisest pole väga kasu ,probleem aina süveneb,ei ilmu enam tööle ka!
Kuidas endaga toime tulla!?Raske on kõrvalt seda kõike vaadata aga samas ei oska enam midagi teha ka.
Kui palju oleks kasu kui näiteks raha tema arvelt ära võtta?Ilmselt saaks suure viha osaliseks!

Suur tänu juba ette vastuse eest!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

24.05.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Alkoholi tarvitamine lõpetada saab olla vaid inimese enda otsus.  Mida rohkem seda inimest nö aidata (maksta tema võlgu, vägisi ravile viia, varjata tema valesid) jne., seda kauem see tarvitamine püsib. Inimene peab ise aduma enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi. Päästa ei saa seda, kes ise päästmist ei soovi! See võib kõlada karmilt, kuid teda pidevalt päästes kaotate mingi hetk iseenda ja endalegi arusaamatult kujuneb välja olukord, kus kogu teie enda enesetunne on sõltuv sellest, kas see inimene, kellest te kirjas räägite joob või ei.  Enda eest saate samuti vaid teie ise hoolt kanda. Ärge jätke enda elu elamata! Need on paraku selle inimese enda valikud ja ka tema enda vastutus, meeldigu see teile või ei.

Raha mitte olemasolu ei ole saanud kunagi varem takistuseks. See, kes juua tahab, leiab selleks ka muu võimaluse.  Karta on, et see tekitab temas viha. Lõppude lõpuks on tegu täiskasvanud inimesega, kes peab ise enda elu eest vastutama. Sellega väldite ka vastutuse enda kanda võtmist. Sest selline olukord võib kesta vahel ka aastakümneid. Kas te olete selleks  valmis?!

Eneseabiks soovitan teil lugeda raamatut „Kaassõltuvusest vabaks” (M. Beattie). Samuti saate lugeda lisa alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele. Seal on kirjas, kuidas aidata iseennast ja kuidas aidata lähedast. Ühe võimalusena võite ka ise pöörduda vaimse tervise õe vastuvõtule programmi „Kainem ja tervem Eesti” raames, et küsida nõu, mida teha ja et ise abi saada.  Täpsema info ja kontaktid teenuse osutaja kohta enda elupiirkonnas leiate  http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik OÜ

27.04.2017 14:48

Kes ja mis aastal on kirjutanud selle väite, et “Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme on ligi 60, kaudsemalt alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200.”
Mul oleks aastatöö jaoks vaja, et viidata seda artiklit. Lehte sirvides ma kindlat nime ei leidnud.
Suured tänud!

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

27.04.2017

Seda saab lugeda WHO “Health 21” väljaandest: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/98398/wa540ga199heeng.pdf.

Tervitustega

Triin

21.02.2017 14:06

Tere,
Minu küsimus oleks selline, et kas alkohoolikut kes ise ei tunnista seda, et ta joob on võimalik ka kuidagi aidata?
Tegemist on meesterahvaga kes juba päris kõrges eas. Joob ta igapäev kas siis õlut või viina. Ise ta muidugi ei tunnista üldse, et joob ta teeb seda ikka salaja ja ise muidugi arvab, et keegi ei saa aru. Kui talle sellest rääkima hakata siis ta lihtsalt ütleb, et kõik teised lollid ja tema ju tegelikult ei joo üldse.
Korduvalt on üritatud temaga rääkida aga tulemust ei miskit.
Mida soovitate sellises olukorras teha? Kuidas üldse inimesel selgeks teha, et tal on alkoholiga probleem?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

21.02.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Antud olukord on tõesti keeruline ja seda just seepärast, et inimene ise probleemi oma tarvitamises ei  näe. Sellisel juhul ei ole ta valmis ka abi vastu võtma. Saab vaid proovida tõsta tema motivatsiooni ja mõistmist, et tema tarvitamine on juba liigtarvitamine. Kui küsida temalt näiteks, et kas on midagi negatiivset tarvitamises tema enda jaoks ja mis põhjustel ta nüüd seda igapäevaselt vajab võrreldes minevikuga, mil ta ei tarvitanud sellisel viisil. Selle eesmärgiks on panna inimene ise mõtlema enda tarvitamises toimunud muutuste üle. Üldiselt probleemi mitte tunnistamise korral peab inimene kogema midagi väga negatiivset, mis paneks teda oma tarvitamist muutma. Kunagi et tea aga, mis see inimese jaoks olla võib. Vahel on see arsti poolt tehtud tervisekontroll, kus arst teatab, et tervisega on lood kehvad; vahel on see see, kui elukaaslane maha jätab või lapsed lõpetavad suhtlemise; tööandja lõpetab töösuhte vms. Inimene ei muuda enda tarvitamist enne, kui tarvitamisega kaasnevad kahjud kaaluvad tarvitamisest saadava kasu tema enda jaoks üles.

Oluline on mitte kaasa mängida tema nö. „salaja tarvitamise” mängu. Võite otse öelda, et ei ole mõtet valetada, ma saan aru, et oled tarvitanud. Kui tarvitad, siis julge seda teha avalikult. Vahel on abi ka sellest, kui te teda enam ei kontrolliks, vaid teataks, et lõpuks on see sinu enda elu ja sa ise tead, kuidas sa seda elad – kas hävitades end alkoholi tarvitades või tehes teisi valikuid. Siis kaob tarvitaja jaoks ka selle „salaja tarvitamise” mängu mõte ära. Sest nüüd ongi see vaid tema enda teha ja tema otsustada. Võite lisada, et kui ta peaks kunagi otsustama, et ta tahab oma tarvitamist kontrolli alla saaada, siis olete tema jaoks olemas ja et ta siis pöörduks juba ise teie poole. Saate anda mõista, et hoolite temast ja et teil on kurb vaadata, kuidas alkohol teda muutnud on, kuid teie võimuses ei ole teda muuta, vaid seda saab teha vaid tema ise.

Tihti on neil endal häbi ja parim kaitse on ju vasturünnak ja eitamine. Mida rohkem te püüate kontrollida ja rääkida/veenda, seda rohkem kinnistub tema veendumus, et mul ei ole midagi viga ja ma ei vaja teie abi.

Sellest, kuidas lähedasega rääkida leiate täpsemalt nõuandeid ja infot www.alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist lähedastele – kuidas aidata lähedast

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro