X

Küsimused ja vastused

11.03.2019 12:04

Tere!

Mul on selline probleem, et mu isa joob iga päev, on teinud juba seda vähemalt 15-aastat.
Alkoholi ei saa pmst ainult siis, kui kuu lõpus on raha otsas, kuigi ka siis suudab kuskilt küla joodikutelt midagi kokku otsida.
Nimelt muutub mu isa ka vägivaldseks, kui on alkoholi tarbinud. Mitu korda on olnud rünnakuid nii ema, kui ka vanaema vastu ( ema-ema).
On käinud ka politsei kohapeal ning seejärel isa kainestusmajja viinud. Nimelt ei oska enam kuidagi olla ega mõelda. Probleem on ka selles, et inimene ei ole nõus ise minema alkoholiravile, oleme andnud palju võimalusi, rääkinud kainelt – isegi uurija on rääkinud ja soovitanud minna ravile, kuid ei midagi. Mitu korda oleme proovinud ka kõik lõpetada, et mingu elagu kuskil mujal ja lasku meil rahus elada, kuid ei, inimene ei lähe kuskile, see muudab teda veel vihasemaks ning lubab kõik põlema panna. Kas ainuke väljapääs oleks, et asi võtta kriminaalselt ette? Kuna ka see kõik muudab ta järjest vihasemaks ja kõik kardavad juba oma elude pärast.
Kas oskate midagi soovitada, mida tuleks ette võtta? Täiesti lootusetu tunne.
Aitäh.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.03.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Ennekõike tuleb Sinul, emal ja vanaemal hoolitseda enda turvalisuse eest. Ei tasu oodata, millal isa enda ähvarduse täide viib. Kurb on see, et kriminaalkorras ei saa inimest enne vastutusele võtta, kui ta  midagi ka reaalselt teeb. Elu koos sõltlasega on elamine nö pommi otsas. Kunagi ei tea, mis tujus/konditsioonis ta parasjagu viibib ja kas ta võib kallale tulla või ei. Juhul, kui isa ei ole ise nõus ära minema ega raviga nõustuma, siis tuleb seda teha emal ja vanaemal enda vaimse ja füüsilise tervise pärast. Isal on sellisel juhul valik, kas endasi juua või sellest välja tulla ja pakutav abi vastu võtta. Ta on täiskasvanud inimene, kes vastutab oma elu eest ise. Sageli ei suudeta tarvitajat nö omapäi elama jätta. Muretsetakse, kuidas ta hakkama saab, tuntakse süüd, et tarvitaja justkui hüljatakse. Need kõik on kaassõltuvuse sümptomid. Selle kohta lähemalt saate lugeda http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/. Rõhutan siinkohal seda, et S9inu, ema ja vanaema turvalisus on esmatähtis.

Kirjutan teile ka võimalusest saada tasuta nõustamist ravikeskustes. Isegi, kui isa ei soovi ravi, siis saate teie lähedastena tasuta nõustamist, et läbi mõelda koos väljaõppe saanud spetsialistiga (vaime tervise õe või psühholoogiga), mida isaga peale hakata või kuidas enda eludega edasi minna. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel öelge, et olete tarvitaja lähedane.

Väga hea, et te kirjutasite ja abi otsite! Loodan, et saite kirjast julgustust edasi tegutseda.

06.03.2019 16:42

Mul on selline probleem et ma olen oma ema pärast tohutult mures
ta joob pea aegu igapäev ja ta ise thab kaa sellest lahti saada mina annan endast parima et seda ära hoida aga ikka ei saa hakkama ta ei ole kainud viimased 3 paeva tööl ja ainult joob nii on kestnud se mitmeid aastaid aga nüüd olen m sellest päriselt aru saanud ma olen taga rääkinud palju olen soovitand arstile minna aga ta ei lähe olen vaadanud palju videoid kuidas aidata lähedast jne aga se ei aita ma votsin talt eile rahakotti ära et ta ei saaks poodi minna aga lõppuks antsin ikka tagasi sest ei ta muutus rahutuks ma kardan meie pere turvalisuse pärast ja isa annab endast kaa parima aga me ei saa koos hakkama ning ta on rääkind et tahab ennast ära tappa
mina olen 14 ja kiirabi ma nuud kull ei kutsu ma naen et ta üritab aga viinakurat koiijab teda kinni mida ma tegema peksin ma elan tllinnas ma ei saa rohte talle osta ja ega ei tea gaa milliseid osta ma tõesti loodan et saan teilt abi .Aitäh

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

06.03.2019

Loe täispikkuses

Tere! Sa oled väga tubli, et püüad ema aidata.  Alkohol on kahjuks selline salakaval asi, mis võib röövida lähedase inimese ning tuua kaasa väga palju probleeme. Palun helista kindlasti telefonile 116111. See on tasuta telefon ja sinna võid helistada igal ajal ning oma murest rääkida. Seal on kogenud nõustajad, kes saavad sulle nõu anda ning vajadusel soovitada, mida edasi teha.

Lisaks võite isaga pöörduda ka vaimse tervise õe vastuvõtule, Tallinna kontakti leiad siit esimeselt realt http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kui isa sinna helistab, palu tal selgitada, et olete alkoholisõltuvuses inimese lähedased ja soovite nõu “Kainem ja Tervem Eesti” programmi raames.

Võimalik, et oled juba vaadanud seda klippi aga soovitan seda isaga koos vaadata https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=tBXJA4M0QCQ

Kuna ema on avaldanud soovi alkoholisõltuvusest lahti saada, siis toetage teda isaga koos, et ta kindlasti ravile jõuaks. Et ravile minna, peab ema olema kaine. Tallinna ravikontakt on esimene sellel lingil http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ . Jällegi, helistades tuleb öelda, et helistate “Kainem ja Tervem Eesti” programmi raames. Ravi on tasuta, tuleb tasuda vaid ravimite eest, kui neid on vaja.

Soovin teie perele edu!

18.02.2019 17:03

Tere
elasin koos 21 aastat mehega, kellel alkoholi tarvitamise vajadus hakkas süvenema umbes 6 aastat peale meie kooselu algust. Iga nädala vahetusel joomingud, mis algasid reedest ja kestsid kuni pühapäevani kaasaarvatud. Esmaspäev peaparandus õllega jne. jne. kuni lõpuks tarbis õlut iga päev 4 pakk. Ja lisaks hakkasid tarbitava alkoholi kogused aina suurenema ja lisandusid ka 40% kangusega joogid.Lahku läksin mehest lõplikult 2018 aasta detsembris kui ta leidis endale 14 aastat noorema naise, kes ka alkoholi kuritarvitab. Alguses olin küll šokis ja hinges valu oma elu raiskamise pärast sellise mehe peale , kuid tänaseks on see kõik hakanud hääbuma. Lisaks ilmnesid mehel joobe seisundis mälu häired, lõhkus mööblit esemeid, tagus uksi sisse, kaotas töökohad ikka joomise tõttu, , unehäired, ärevushood ja vihahood, rahutus, vägivaldsus minu ja tema enda sõprade suhtes, pidin sageli politsei välja kutsuma, oma pere ja kasupoja on ta jätnud täiesti unarusse, õigustab oma joomist sellega, et teised on süüdi ja väidab, et ta pole alkosõltlane, samas olles joobes nüüdseks juba iga päev, lisaks on tal juba umbes 10 aastat ejakulatsioonihäired, peenis ei kõvastu sageli üldse või siis vajub suguühte ajal ära. Ta on visanud mind triikimislauaga, telliskiviga. Nüüdseks on mul tema suhtes kujunenud lausa vihkamine nii, et ma ei suuda tema häält eemalt kuulda, lähen juba siis marru. Lisaks on ta mind umbes kümme aastat sõimanud hooraks, jälitanud mind, kontrollinud ja pidevalt kahtlustanud. Olen kuulnud, et alkoholismi tunnuseks on haiglaslik armukadedus. Kas see vastab tõele ? Kas olen toiminud õigesti , et olen temast lahku läinud ja mul on kahjuks tema suhtes ka meeletu vihkamine, see vihkamine on juba sellisel tasemel, et ei oska seda sõnadesse panna. Niipea kui keegi temast midagi räägib , lähen nii marru, et palun teema lõpetada. Kas ka selline käitumine on normaalne ? Kas alkoholi pikaajaline tarbimine tekitab ejakulatsioonihäireid ja lõpuks impotentsust ? Lisaks on minu endine mess tarvitanud tubakatooteid iga päevaselt alates 13 – ndast eluaastast. Kas ka see mõjub mehe suguelule ?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

18.02.2019

Loe täispikkuses

Tere

Proovin vastata kõikidele teie küsimustele niivõrd, kui see kirja teel võimalik on. Alkoholitarvitamine muudab inimese isiksust. Kõik see käitumine, mida te kirjeldasite – vägivaldne käitumine, vihahood, teiste süüdistamine, probleemi mitte tunnistamine jt on kõik omased tunnusjooned ühele alkoholi kuritarvitajale. Alkohol mõjutab libiidot ja võib põhjustada erektsioonihäireid. Samuti mõjutab seda ka suitsetamine. 

Alkoholi tarvitamise tagajärjel ei muutu ainult mitte inimese käitumine vaid ka mõtlemine. Sagedasti esineb sellist paranoidset/kahtlustavat armukadetsemist, millega kaasneb elukaaslase/naise alavääristamine – halvasti ütlemine, igasuguste nö koledate siltide andmine “Sa oled selline ja selline” ja manipuleerimine “Kui sa nii ei käituks, siis ma ei jooks” jt. Siin on aga oluline vahet teha sellel, mis on nö joobnu inimese jutt ja mis tegelikkus. Sageli suudavad mehed panna naisi uskuma, et see ongi võib olla nii ja naine hakkab mõtlema, et äkki ongi tema ise süüdi selles, et mees joob. Seetõttu ei julgeta enam suhelda isegi mitte sõbrannadega, sest mees suudab ka nendega suhtlemist ette heita. See on aga väär mõtteviis ja vale süütunne, mis on omane kaassõltuvale inimesele. Tunnustan teid selle eest, et leidsite endas jõu sellest suhtest välja astuda. Lõpuks saate enda elu ka elada. See, et teid valdab viha tunne, mida isegi vihkamiseks nimetasite, on täiesti mõistetav. See inimene põhjustas teile ju palju valu ja enda säästmiseks on õigem, et mida vähem temast kuulete, seda parem. Minge oma eluga  edasi ja nautige neid asju, mida selles suhtes oleku ajal teil ei olnud võimalik teha. Hoidke end ja hoolitsege enda vaimse tervise eest!  Kui tunnete vajadust rääkida nt psühholoogiga, siis on teil võimalus saada tasuta nõustamist “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames ravikeskustes. Kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Tasuta psühholoogilist nõustamist on võimalik saada ka perearsti teraapiafondi kaudu. Kuid loomulikult võite ka ise otsida endale sobiva teenuse pakkuja. Ehk kellegagi sellest rääkimine ja toe saamine annab kergendustunde. Te ju ei teadnud sellesse suhtesse astudes, et ohverdate endast nii palju. 

Soovin teile elus edasiminekut ja mineviku lõplikku seljatamist,

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro