X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

23.10.2018 11:01

Tartu kliinikumi registreerimislink näib olevat muutunud või maas, sest lingile http://www.kliinikum.ee/eriarsti-vastuvott/registreerumine#top vajutades annab lehekülg veateate. Sooviksin siiski abi.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

23.10.2018

Tere

Tänud tähelepanu juhtimast!

Registreerimislink https://kodu.kliinikum.ee/lisa/index.php?mod=doctor_reg#top

Rohkem infot https://www.kliinikum.ee/et/oe-vastuvott/157-vaimse-tervise-oe-vastuvott-soltuvushaeired

 

22.10.2018 15:23

Tere,
Mure selline, et olen seoses lapse saamisega olnud väga ärev ja saan ka rohtu, mis hoiab mind suhteliselt konditsioonis. Viimane aasta, kui laps on juba natuke suure ja rinda enam ei saa, olen õhtuti, peale tema magama minemist võtnud õlut või veini- justkui aitab puhata. Ise olen mõelnud, et kas see ikka päris normaalne on, juua peaaegu iga õhtu pudel vahuveini või siis mingit lahjat õlut. Hommikuti pohmelli ei ole ning saan oma igapäeva toimetused kenasti aetud. Olen mõelnud, et miks ma seda teen, probleem on ilmselt selles, et jäin äkitsi koduseks- ei oska kuidagi olla. Olen terve elu on olnud aktiivne, nii oma töös, kui spordis. Nüüd viimased 2 aastat kuidagi saadan päevi õhtusse ja hirmsasti igavlen- tegelen küll lapsega palju, aga seda pole ju ka koguaeg. Vahest, kui olnud vaja vara tõusta ning tean, et päeva jooksul pole kuskile vaja minna, siis võin juba vabalt võtta väikese õlle. Ühtllaselt see päevajooksul õnneks suureks õlleks üle ei lähe, aga muret tekitav ikkagi. Ei ole ennem last olnud üldse alkoholi tarvitaja. Jah, vahest arva pidudel saadud rohkem veini tarbitud, aga muidu argipäevadel mitte. Minu küsimus: kas sellisest eluviisist võib juba tekkida alkoholivõõrutuse nähud? Nimelt üks päev otsustasin, et vot, ei viitsi enam- järgmisel päeval oli kerge surin peas ja õhtuks see surin suurenes, keha nõrk, temperatuur 35 ..jne. Mõtlesin, et äkki mu ärevustase on jälle tõusnud, aga jah, ei oska seda kehva enesetunnet kuidagi seletada. Ei hakka ju õlle või veiniga seda katsetama ka, et kas läheb paremaks või mitte. Võib- olla on hoopis miski uus ja huvitav terviserike….
Teid ette tänades

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

22.10.2018

Loe täispikkuses

Tere

Igapäevane alkoholi tarvitamine võib võõrutusnähte põhjustada küll. See sõltub sellest, kui suur on nö absoluutse alkoholi kogus (alkoholiühik), mida te igapäevaselt tarvitate ja kui pikalt te olete olnud igapäevane/sage tarvitaja. Alkoholiühikuid saate ise vaadata (http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/alkoholiuhik/). Nt. üks 0,5l pudel õlut 5,2% annab 2,1 ühikut. Selleks, et oma tervist mitte kahjustada ei ole soovituslik naistel tarbida üle 2 ühiku päevas ja igasse nädalasse peaks jääma vähemalt 3 alkoholivaba päeva. Selle kohta saate täpsemalt lugeda http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/moodukas-alkoholi-tarvitamine/.

Kui olete igapäevane tarvitaja, siis kindlasti soovitan oma kaebustest rääkida kas perearstiga või eriarstiga (psühhiaatriga). Päevapealt nö maha tulek võib enesetunde väga halvaks teha. On olemas rarvimid, mis võõrutusnähte leevendavad ja aitavad end paremini tunda. Igapäevane tarvitamine mõjutab oluliselt ka unekvaliteeti. Kui nüüd alkoholi enam ei võta, siis võib olla raske uinuda või ärkamata järjest magada. See kõik on mööduv nähtus, kuid ehk koos arstiga jällegi mõelda, et kas vajate abi ka une parendamiseks. Mainiste kirjas enda ärevust. Ehk on ka see põhjuseks, miks alkoholi tarvitate lisaks sellele, et koduseks jäite. Vahel ei pruugigi sellest ise aru saada, miks ma tarvitan. Sageli selgub see alles vestluse käigus mõne spetsialistiga (arsti, psühholoogiga jt). Tundub, et eelnevas elus olite igati aktiivne ja ei vajanud ka alkoholi oma aja sisustamiseks. Hetkel on muretsemiseks põhjust küll, kuna käitumisharjumus on juba välja kujunenud ja sel on kalduvus kinnistuda sedavõrd, et ühel päeval võib saada kuritarvitamisest sõltuvus. Tunnustan teid selle eest, te saate aru, et see ei ole normaalne ja oma kahtkustest ka kirjutasite. Olete igati tubli ema – tegelete lapsega ja varasemas elus väärtustasite aktiivset sportikku eluviisi. Oleks kurb, kui te sellest loobuksite. Julgustan teid abi otsima ja leidma muid tegevusi enda õhtutesse või ka päeva, et igavust peletada.

Juhul kui te perearstiga sellest rääkida ei taha, siis saate pöörduda ka vaimse tervise medõe vastuvõtule, et koos täpsemalt analüüsida enda tarvitamist ja leida võimalikud lahendused, et te iseendaga rohkem rahul oleksite ja end paremini tunneksite. Selleks saate pöörduda ravikeskusesse enda elukoha lähedal. Vaadake kontakte siit – http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

15.10.2018 15:39

Tere!
Mul on mure oma poja (26) pärast, tal on alkoholiga probleeme. Siiani on ta suutnud tööl käia. Tal on ravitud mitu aastat vahelduva eduga depressiooni. Me ei ela koos, üks elab ühes Eesti otsas, teine teises. Tema enda jutu järgi on tal olnud ka selliseid perioode, kus mitu kuud pole olnud kainet päeva. Aeg ajalt on ta teinud kaineid aegu (mõne nädalasi). Selle aasta alguses võeti vereproovid, mis olid korrast ära just alkoholi tõttu ning anti soovitus sellest loobuda. Tema ise ei taha täiesti loobuda, vaid vähendada. Aasta alguses võttiski ta asja ette ja suutis olla alkoholist vaba kuu aega, aga siis algas asi tasapisi uuesti peale. Lisaks sai ta augusti lõpus teada, et tal on bipolaarsus (praegu pole neid klassikalisi maaniahoogusid olnud, on hüpomaania ja siis depressiivne faas). Selle raviks määrati rohi Convulex. Rohu võtmisel tuleb vältida alkoholi ja teha teatud aja tagant maksaproov. Tema enda jutu järgi oli see nüüd märk alkoholiga lõpparve teha. Ise ta väidab, et võtab alkoholi nüüd palju vähem, aga viimasel ajal on järjest rohkem märke ning tegusid, et ka see ei aita ning alkoholi võtmine siiski jälle suureneb. Lisaks on poeg tekitanud hüpomaania hoogude ajal tohutud võlad, mida tal on raske maksta, olin nõus talle appi tulema. Leppisime kokku, et aitan teda ja tema kannab selle eest hoolt, et ta tervis-maks korras oleks, et ta rohtu võtta saaks (ta väidab, et rohi mõjub talle väga hästi). Minu hirm on, et alkoholi kuritarvitades ta maksanäidud (teeb oktoobri lõpus) on korrast ära ning ravi lõpetatakse. Ise ta seletab, et vaatab need proovid ära ja kui need on korrast ära, siis võtab alles midagi kardinaalset ette. Minu arvates on see otsuste edasilükkamine. Ta ise saab aru, et tal on alkoholiga probleeme, aga ta pole nõus kuskilt abi otsima vaid tahab ise hakkama saada. Siiani pole see aga märkimisväärseid tulemusi andnud. Ma ei oskagi enam midagi teha, mõistus on otsas. Tunnen, et olen saamas või juba olen tema kaassõltlane. Aga ma ei taha kasssõltlaseks saada-olla. Ei tea, kas aidata tal võlgu maksta või teen ma sellega hoopis karuteene. Kas lasta ta nii öelda “vabaks”?
Murelik ema

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.10.2018

Loe täispikkuses

Tere

Teie kirjast saan ma aru, et teie pojaga juba tegeleb teatud spetsialistide hulk. Arvestades poja tervislikku seisundit ja sellega kaasnevaid muid tegureid (hüpomaania ajal võlgade tekitamine) on oluline, et ta saaks nö kompleksteenust: arst, psühholoog, sotsiaaltöötaja (kes tegeleks ka võlaolukorraga ja suunaks vajadusel edasi võlanõustaja vastuvõtule) ja võib-olla ka tugiisikut. Soovitan teil rääkida oma poja raviarstiga, kes on tema haiguskuluga juba aastaid tuttav ja rääkida enda tähelepanekutest. Vahel võib lähedase teavsest väga palju abi olla. See, kui maksaproov on läinud hullemaks ei ole alus ravi lõpetamiseks. Kui inimene ise tahab abi saada, siis peab talle seda võimaldama. Alkoholi kuritarvitamine on samuti haigus omaette, milleks on oma raviviisid. Alkoholi ravi osutavad nüüd Eestis ka eraldi ravikeskused, mille kontaktid leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Ravi on tasuta. Samuti võite ka ise lähedase inimesena vastuvõtule pöörduda (nõustamisteenus), et mõelda, kuidas pojaga edasi talitada. Ka teile on teenus tasuta. Hüpomaania ajal võib ju uuesti korduda ka uue võla tekitamine ja ei ole ju mõeldav, et te koguaeg neid kinni maksma hakkate. See, et ta on juba suutnud teatud perioodi kaine olla ja tegelikult osaliselt siiski adub oma alkoholi tarvitamise tõsidust, on positiivne näitaja. Ehk oktoobris uuesti kohtudes tekib temas taas motivatsioon sellega tõsisemalt tegeleda. Paraku on motivatsioon sellisel juhul kõikuv ja seepärast ka väikseid edusamme tuleb tunnustada. Samuti saate poega kiita nende perioodide eest, mil ta kaine oli ja öelda, et siis ei pidanud teie emana ka tema pärast nii palju südant valutama, kuna ta ise mõistab ja tegeleb enda probleemidega.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro