X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

11.09.2018 12:47

Minu poeg on 45,a alkohoolik,mida ta ise ka tunnistab.Pole mõtet loetledagi,millist abi ta on saanud alates Wismarist magneesiumisüstid, Stepanjan,
ampull, Kordamed meetodil ravi jne Miski pole aidanud, alati hakkab kuu-kahe möödudes uuesti jooma.Kaks aastat tagasi sattus Baldiski maanteele,kuna kuulis hääli,luulusid jne.Sai ja saab praegugi psühhiaatri poolt määratud ravi. Ta teab,et alkoholi tarvitada ei tohi, kuid kõik algab otsast peale. Määrati töövõimetustoetus 100%, jah ta reaktsioonid pole need,mis varem,kui ei istu ,siis tammub alatasa toas ringi,emotsioonitu,tahtejõuetu.Ta sõnadel ja lubadustel pole kaalu,teda ei saa usaldada.Lubab,et saab ja püüab alkoholismist vabaneda,kuid tegelikult tundub,et ta ei taha.Kas aitaks ta üksijätmine probleemidega,mida ta ise on tekitanud ?lLootuse külla ta minna ei soovi ja ongi nii,et polegi lahendust.Saan aru,et sundravi rakendamist enam pole. Mida me peaksime tegema?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.09.2018

Loe täispikkuses

Tere.

Alkoholi tarvitamise üle kontrolli saavutamiseks võib kuluda väga pikk aeg. Aeg-ajalt võib juhtuda tagasilanguseid, kuid see ei tähenda veel, et inimene ise ei taha loobuda. Motivatsioon on paraku muutuv. Ühel hetkel võib teie pojale tunduda, et aitab, ma enam ei võta ja järgmisel hetkel tahtejõud kaob ja alguse saab tarvitamine. Siinkohal ei mõju pidurina ka teadmine, et tegelikult ei tohiks juua ja see on tervisele laastav. Tung tarvitada on niivõrd tugev, et inimene ei suuda enda käitumist kontrollida. Seepärast öeldakse, et alkoholism on haigus, millest tervenemine võib võtta pikka aega ja inimene vajab seejuures erinevat abi. Ka see, kui aastas on näiteks tarvitamise perioode (tsükleid) vähem või kui väheneb tarvitatav kogus – on juba edusamm. Arvestades neid tervisekaebuseid, mis te kirjas kirjeldasite tuleb kindlasti olla psühhiaatrilise jälgimise all, see tähendab regulaarselt külastada enda raviarsti – psühhiaatrit.

Praegu on Eestis võimalik saada programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta alkoholitarvitamise häire ravi. Samuti saab nõustamist ka inimese lähedane. Isegi, kui teie poeg ei taha abi saada, siis saate te ise pöörduda vastuvõtule, et mõelda, kuidas temaga edasi võiks toimetada. Ravikeskuste kontaktid enda elukoha läheduses leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Samuti saate lugeda käitumise kohta, mis aitab teie poega ja mis mitte. http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

 

31.08.2018 15:52

Kui oled ravikindlustamata kuid siiski on alkoholi sõltuvus ning vajad abi. Mida teha, kust abi saada küsida??

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

31.08.2018

Loe täispikkuses

Tere

Alkoholitarvitamise häire ravi teenus on  keskustes  tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ise tuleb maksta ravimite eest. Enamasti on see summa oluliselt väiksem alkoholile kuluvast rahast. Keskusesse saab pöörduda alates 18. eluaastast. Kuna patsient peab olema võimeline täitma arsti korraldusi, siis ravile ei võeta vastu patsiente, kes on purjus.

Esmaselt tuleb pöörduda enda kodu koha lähimasse haiglasse, kus teenust osutatakse. Teenuseosutajatega saab tutvuda kodulehel http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Esmasele visiidile saab tavaliselt kiiresti, 5 tööpäeva jooksul.

22.08.2018 09:47

Tere. Käisin weekend festivalil ja tarbisin seal erinevaid alkohoolseid jooke 3 päeva ja magasin üldiselt suht vähe. Laupäev vastu pühapäeva lõppes pidu ja rohkem alkoholi ei tarvitanud. Pühapäeval oli natuke kesine olla aga sai söödud ja niisama aega veedetud (korvpalli ja rahulik väljas istumine) ja tervis oli õhtu lõpuks täitsa okei. Järgmisel päeval peale ärkamist ja esimest einet hakkas väga halb ja pea hakkas ringi käima.. terve päev esines hooge kus süda on paha ja pea käib ringi. Söömine ajas üles aga kordagi oksendanud otseselt pole.. magamine teeb nii kauaks paremaks kuni uuesti üles saan. Sai ka see päev õhtusse ja hommikul ärgates oli hea olla ja toit läks alla kuniks mõni tund hiljem oli kõik jälle tagasi. Samad hädad ja kohati hullemad aga magades hakkab parem. Kas asi võib olla alkoholi tarbimises ja väheses unes või kahtlustate, et on mingit laadi mürgitusega tegu? Ei tea kas pöörduda emosse või oodata kuniks üle läheb.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

22.08.2018

Loe täispikkuses

Tere

Suurtes kogustes alkoholi tarvitamine mürgitab organismi ja  mõjutab kindlasti enesetunnet ka tarvitamisele järgneval ajal. Kestva halva enesetunde ja terviseprobleemide puhul soovitame kindlasti konsulteerida arstiga. Alustuseks võib nõu küsida perearsti nõuandeliinilt  lühinumbrilt 1220* või helistades telefonile +372 6346 630 Rohkem infot https://www.haigekassa.ee/1220

 

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 81923 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

11.09.2018 12:47

Minu poeg on 45,a alkohoolik,mida ta ise ka tunnistab.Pole mõtet loetledagi,millist abi ta on saanud alates Wismarist magneesiumisüstid, Stepanjan, ampull, Kordamed meetodil ravi jne Miski pole aidanud, alati hakkab kuu-kahe möödudes uuesti jooma.Kaks aastat tagasi sattus Baldiski maanteele,kuna kuulis hääli,luulusid jne.Sai ja saab praegugi psühhiaatri poolt määratud ravi. Ta teab,et...
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.09.2018

Tere.

Alkoholi tarvitamise üle kontrolli saavutamiseks võib kuluda väga pikk aeg. Aeg-ajalt võib juhtuda tagasilanguseid, kuid see ei tähenda veel, et inimene ise ei taha loobuda. Motivatsioon on paraku muutuv. Ühel hetkel võib teie pojale tunduda, et aitab, ma enam ei võta ja järgmisel hetkel tahtejõud kaob ja alguse saab tarvitamine. Siinkohal ei mõju pidurina ka teadmine, e... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.