X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

17.04.2018 14:48

Tere! Tahaksin teada, kui lasta panna alkoholi vastane ampull või torpeedo süst, mis summadega peaks arvestama ja kuhu pöörduda?

 

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

17.04.2018

Loe täispikkuses

Tere,

Tänapäevane alkoholitarvitamise häire ravi on paljuski erinev sellest, mida varasemalt pakuti. Seda aitab mõista ka  videoklipp lehelt http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/.  Ravikeskused pakuvad tõenduspõhist lähenemist alkoholismiravis. Koos väljaõppe saanud spetsialistidega saab läbi arutada enda eesmärgid tarvitamise muutmise osas, saada vajadusel vajalikku ravi, psühhoteraapiat ja muid toetavaid teenuseid.  Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kainem ja tervem Eesti programmi raames on alkoholitarvitamise häire ravi teenus nendes  ravikeskustes  tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Teiste tervishoiuteenuste puhul on vajalik ravikindlustus või tuleb nende eest maksta. Ise tuleb maksta ravimite eest.

17.04.2018 14:40

Tere,
Mul on sõber , kes on 31.a , elab Tartus. Töötab täiesti arvestatavas Tartu linna restoranis. Tal pole vanemaid, kes surid autoõnnetuses. Tal on vend, kes vist elab perega soomes ja vanatädi, kes on ainukesena tema pärast mures, kes hoolib temast ja üritab teada elu rajapeale tagasi saada.
Minu küsimus on, kuidas ma saan teada aidata ? Tal oli eile sünnipäev ja ta rääkis sellist juttu, et ta vihkab iseenast ja ta tahab ennast surnuks juua.
Ta on joonud juba 10 aastat järjest. Vahelduva eduga ja mõne üksiku pausiga. Ta teadvustab, endale et see on haigus, kuid ta ei suuda sellega toime tulla, ta ei oska ennast aidata ja sellepärast küsin ma tema eest. Millist abi tal loota oleks ?

 

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.04.2018

Loe täispikkuses

Tere

Tunnustan teid selle eest, et olete nii hooliv sõber. Abi on täiesti olemas, kui teie sõber vaid on nõus seda vastu võtma. Sellise pikaajalise tarvitamise puhul on täiesti mõistetav, et sõber on ise ka sellest väsinud juba. Jõuetus ise sellest üle olla tekitab aga pettumust iseendas ja meelehärmi. Kui ta on nõus teie abi vastu võtma, siis jagage talle infot võimaliku ravi kohta. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Tartus on neid kaks.  Ravikeskused pakuvad tõenduspõhist lähenemist alkoholismiravis. Koos väljaõppe saanud spetsialistidega saab läbi arutada enda eesmärgid tarvitamise muutmise osas, saada vajadusel vajalikku ravi, psühhoteraapiat ja muid toetavaid teenuseid. Tänapäevane ravi on paljuski erinev sellest, mida varasemalt pakuti. Seda aitab mõista ka  videoklipp lehelt http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/ .  Kõik teenused on tasuta (sh ka ravikindlustuseta isikutele). Abi järele pöördumises ei ole midagi häbiväärset. Paljud inimesed on alkoholi liigtarvitamisega kimpus ja selleks need teenused mõeldud ongi, et inimest, kes ise soovib enda tarvitamist muuta, aidata. Seega julgustage enda sõpra abikäsi vastu võtma.

Võite näidata ka seda vastust sõbrale ehk see aitab tal paremini otsusele jõuda ja esimene samm astuda.

 

17.04.2018 11:33

Tere! Minu isa on alkohoolik, täiesti tüüpiliste alkohoolikule omaste käitumismallidega – kui tsüklis pole, siis teeb ja toimetab, kui jooma hakkab, siis tuleb ainult nuttu ja haldamist, mis vaheldub raevuhoogudega. Kuna asi on kestnud aastaid-aastaid, siis on see kõik ka juba tervisele hakanud, psüühika on kannatanud, ärritub kergesti, arvab, et kõik on tema vastu, puudub enesekindlus, eneseteostuse tunne, tööl ei käi. Kõik need asjad viivad järgmise joomatuurini. Viimasel ajal on aga asi päris käest ära läinud, sest tsüklid on pikemad ja rängemad. Suvel viisime ta esimest korda Wismarisse, siis oli tsükkel 1,5 kuud. Pärast seda muidugi lubas, et nüüd on kõik, aga teadagi. Juba haiglas ütles, et ega tal tegelikult probleemi pole ja kui ta ei taha, siis ta suudab ka mitte juua. Ampulli ei tahtnud panna, sest eks tal on hirm selle ees, et siis ta äkki ei saagi enam juua. Terve pere on justkui käega löönud ja teame, et poputamine ja kaasatundmine ei aita. Elukorraldus selline, et osa kuust on ta täiesti omapead. Aga küsime endalt, kas peaksime tõesti laskma tal ennast surnuks juua? Sest seda ta nüüd oma sõnul üritabki. Ta ei ole nädal aega ilmselt midagi söönud ja on ainult viina peal. Kas on siiski mingi võimalus teda kuidagi aidata ka siis, kui ta ise abi ei taha ja probleemi ei tunnista?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.04.2018

Loe täispikkuses

Tere,

paraku on kurb tõdemus see, et kui inimene ise ei soovi enda tarvitamist muuta, siis keegi teine seda tema eest ega ka sunniviisiliselt teha ei saa. Kurb on seda pealt vaadata, kuidas isa end nö hävitab. Samas ei tohiks te end kuidagi süüdi tunda, kuna olete enda abikäe ulatanud. Lõplik otsus jääb siiski isale, kas edasi juua või proovida enda tarvitamist muuta. Tavaliselt ollakse abile kõige vastuvõtlikumad siis, kui on tsükli lõppfaas, mil inimesel on halb ja võõrutussümptomid teevad tsüklist väljatulekul enesetunde äärmiselt kehvaks.  Selles faasis on raviks soostumus parim. Nii kui natuke hakkab juba parem langeb ka motivatsioon. Praegu saate vaid isale öelda, et te olete olemas ja valmis teda aitama, kui ta ise seda soovib ja teil on kurb sellega leppida nähes, mida ta endaga teeb. Alkoholi pikaajalise tarvitamisega kaasnevad ka isiksuse muutused sh need tundemärgid, mida te ise enda küsimuses kirjeldasite – ärritumine, depressiooni sümptomaatika, paranoiline ja depressiivne mõttelaad. Sel perioodil, kui isa on kaine võiks teda võimalikult palju selle eest tunnustada ja kaasata teda teda erinevatesse tegevustesse. Üksi olek ja tegevusetus on sageli ka tagasilanguse põhjused, millest saab alguse uus tsükkel.

Alkoholismi ravi on pikaajaline protsess. Tavapärased nö tilguti all olemised võõrutussümpomite leevendamiseks ja joomasööstu peatamiseks ei anna soovitud kestvat tulemust. Tõenduspõhist lähenemist, milleks on nii farmakoteraapia (ravimid) ja psühhoteraapia pakuvad Eestis ravikeskused. Lisaks on võimalik saada ka ravi toetavate teenustena vajadusel muid nõustamisteenuseid. Ravikeskuste kontaktid leiate alkoinfo kodulehelt http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.  Kõik teenused on tasuta. Samuti osutatakse ravikeskustes ka nõustamist lähedastele. Ehk on sellest teile abi, kui saate kellegagi seda lähemalt arutada.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 77725 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

17.04.2018 14:48

Tere! Tahaksin teada, kui lasta panna alkoholi vastane ampull või torpeedo süst, mis summadega peaks arvestama ja kuhu pöörduda?  

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

17.04.2018

Tere,

Tänapäevane alkoholitarvitamise häire ravi on paljuski erinev sellest, mida varasemalt pakuti. Seda aitab mõista ka  videoklipp lehelt http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/.  Ravikeskused pakuvad tõendusp... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.