X

Küsimused ja vastused

11.03.2019 12:04

Tere!

Mul on selline probleem, et mu isa joob iga päev, on teinud juba seda vähemalt 15-aastat.
Alkoholi ei saa pmst ainult siis, kui kuu lõpus on raha otsas, kuigi ka siis suudab kuskilt küla joodikutelt midagi kokku otsida.
Nimelt muutub mu isa ka vägivaldseks, kui on alkoholi tarbinud. Mitu korda on olnud rünnakuid nii ema, kui ka vanaema vastu ( ema-ema).
On käinud ka politsei kohapeal ning seejärel isa kainestusmajja viinud. Nimelt ei oska enam kuidagi olla ega mõelda. Probleem on ka selles, et inimene ei ole nõus ise minema alkoholiravile, oleme andnud palju võimalusi, rääkinud kainelt – isegi uurija on rääkinud ja soovitanud minna ravile, kuid ei midagi. Mitu korda oleme proovinud ka kõik lõpetada, et mingu elagu kuskil mujal ja lasku meil rahus elada, kuid ei, inimene ei lähe kuskile, see muudab teda veel vihasemaks ning lubab kõik põlema panna. Kas ainuke väljapääs oleks, et asi võtta kriminaalselt ette? Kuna ka see kõik muudab ta järjest vihasemaks ja kõik kardavad juba oma elude pärast.
Kas oskate midagi soovitada, mida tuleks ette võtta? Täiesti lootusetu tunne.
Aitäh.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.03.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Ennekõike tuleb Sinul, emal ja vanaemal hoolitseda enda turvalisuse eest. Ei tasu oodata, millal isa enda ähvarduse täide viib. Kurb on see, et kriminaalkorras ei saa inimest enne vastutusele võtta, kui ta  midagi ka reaalselt teeb. Elu koos sõltlasega on elamine nö pommi otsas. Kunagi ei tea, mis tujus/konditsioonis ta parasjagu viibib ja kas ta võib kallale tulla või ei. Juhul, kui isa ei ole ise nõus ära minema ega raviga nõustuma, siis tuleb seda teha emal ja vanaemal enda vaimse ja füüsilise tervise pärast. Isal on sellisel juhul valik, kas endasi juua või sellest välja tulla ja pakutav abi vastu võtta. Ta on täiskasvanud inimene, kes vastutab oma elu eest ise. Sageli ei suudeta tarvitajat nö omapäi elama jätta. Muretsetakse, kuidas ta hakkama saab, tuntakse süüd, et tarvitaja justkui hüljatakse. Need kõik on kaassõltuvuse sümptomid. Selle kohta lähemalt saate lugeda http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/. Rõhutan siinkohal seda, et S9inu, ema ja vanaema turvalisus on esmatähtis.

Kirjutan teile ka võimalusest saada tasuta nõustamist ravikeskustes. Isegi, kui isa ei soovi ravi, siis saate teie lähedastena tasuta nõustamist, et läbi mõelda koos väljaõppe saanud spetsialistiga (vaime tervise õe või psühholoogiga), mida isaga peale hakata või kuidas enda eludega edasi minna. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel öelge, et olete tarvitaja lähedane.

Väga hea, et te kirjutasite ja abi otsite! Loodan, et saite kirjast julgustust edasi tegutseda.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 5366 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test uurib vaimse tervisega seotud erinevate sümptomite olemasolu ja aitab neile tähelepanu pöörata. See test ei võimalda depressiooni, ärevushäireid ega muid psüühikahäireid diagnoosida ega muul moel anda meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta. Pädeva hinnangu saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon. Test on anonüümne.

Testis on 24 valikvastustega küsimust ning vastamiseks kulub umbes 5 minutit.

Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 90314 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  11.03.2019 12:04

  Tere! Mul on selline probleem, et mu isa joob iga päev, on teinud juba seda vähemalt 15-aastat. Alkoholi ei saa pmst ainult siis, kui kuu lõpus on raha otsas, kuigi ka siis suudab kuskilt küla joodikutelt midagi kokku otsida. Nimelt muutub mu isa ka vägivaldseks, kui on alkoholi tarbinud. Mitu korda on olnud rünnakuid nii ema, kui ka vanaema vastu ( ema-ema). On käinud ka politsei...
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  11.03.2019

  Tere.

  Ennekõike tuleb Sinul, emal ja vanaemal hoolitseda enda turvalisuse eest. Ei tasu oodata, millal isa enda ähvarduse täide viib. Kurb on see, et kriminaalkorras ei saa inimest enne vastutusele võtta, kui ta  midagi ka reaalselt teeb. Elu koos sõltlasega on elamine nö pommi otsas. Kunagi ei tea, mis tujus/konditsioonis ta parasjagu viibib ja kas ta võib kallale tulla või ei.... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.