X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

21.02.2017 14:06

Tere,
Minu küsimus oleks selline, et kas alkohoolikut kes ise ei tunnista seda, et ta joob on võimalik ka kuidagi aidata?
Tegemist on meesterahvaga kes juba päris kõrges eas. Joob ta igapäev kas siis õlut või viina. Ise ta muidugi ei tunnista üldse, et joob ta teeb seda ikka salaja ja ise muidugi arvab, et keegi ei saa aru. Kui talle sellest rääkima hakata siis ta lihtsalt ütleb, et kõik teised lollid ja tema ju tegelikult ei joo üldse.
Korduvalt on üritatud temaga rääkida aga tulemust ei miskit.
Mida soovitate sellises olukorras teha? Kuidas üldse inimesel selgeks teha, et tal on alkoholiga probleem?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

21.02.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Antud olukord on tõesti keeruline ja seda just seepärast, et inimene ise probleemi oma tarvitamises ei  näe. Sellisel juhul ei ole ta valmis ka abi vastu võtma. Saab vaid proovida tõsta tema motivatsiooni ja mõistmist, et tema tarvitamine on juba liigtarvitamine. Kui küsida temalt näiteks, et kas on midagi negatiivset tarvitamises tema enda jaoks ja mis põhjustel ta nüüd seda igapäevaselt vajab võrreldes minevikuga, mil ta ei tarvitanud sellisel viisil. Selle eesmärgiks on panna inimene ise mõtlema enda tarvitamises toimunud muutuste üle. Üldiselt probleemi mitte tunnistamise korral peab inimene kogema midagi väga negatiivset, mis paneks teda oma tarvitamist muutma. Kunagi et tea aga, mis see inimese jaoks olla võib. Vahel on see arsti poolt tehtud tervisekontroll, kus arst teatab, et tervisega on lood kehvad; vahel on see see, kui elukaaslane maha jätab või lapsed lõpetavad suhtlemise; tööandja lõpetab töösuhte vms. Inimene ei muuda enda tarvitamist enne, kui tarvitamisega kaasnevad kahjud kaaluvad tarvitamisest saadava kasu tema enda jaoks üles.

Oluline on mitte kaasa mängida tema nö. „salaja tarvitamise” mängu. Võite otse öelda, et ei ole mõtet valetada, ma saan aru, et oled tarvitanud. Kui tarvitad, siis julge seda teha avalikult. Vahel on abi ka sellest, kui te teda enam ei kontrolliks, vaid teataks, et lõpuks on see sinu enda elu ja sa ise tead, kuidas sa seda elad – kas hävitades end alkoholi tarvitades või tehes teisi valikuid. Siis kaob tarvitaja jaoks ka selle „salaja tarvitamise” mängu mõte ära. Sest nüüd ongi see vaid tema enda teha ja tema otsustada. Võite lisada, et kui ta peaks kunagi otsustama, et ta tahab oma tarvitamist kontrolli alla saaada, siis olete tema jaoks olemas ja et ta siis pöörduks juba ise teie poole. Saate anda mõista, et hoolite temast ja et teil on kurb vaadata, kuidas alkohol teda muutnud on, kuid teie võimuses ei ole teda muuta, vaid seda saab teha vaid tema ise.

Tihti on neil endal häbi ja parim kaitse on ju vasturünnak ja eitamine. Mida rohkem te püüate kontrollida ja rääkida/veenda, seda rohkem kinnistub tema veendumus, et mul ei ole midagi viga ja ma ei vaja teie abi.

Sellest, kuidas lähedasega rääkida leiate täpsemalt nõuandeid ja infot www.alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist lähedastele – kuidas aidata lähedast

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
doctor

Testi on teinud 71303 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere, Muretsen enda joomise pärast, Kõik algas 2008.a. kui elasin kohas kus olid sõbrad ja kuni 2011.a. lõpuni 2010 terve aasta igapäev sai käidud joomas kanget alkoholi siis aga lõpuks kolisin ja sain lahti sellest 2013.a. alustasin uuesti jõin 40päeva järjest kui ärkasin võtsin uue pitsi viina ja siis lõpuks võtsin naise jätsin joomise maha kuni 04.2015 siis alustasin...
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

20.11.2017

Tere

See on teist väga tubli ja julge samm, et pöördusite meie poole oma küsimusega. Andsite kenasti pika kirjelduse sellest, kuidas kõik alguse sai ja kuidas see on aja jooksul teil süvenenud. Positiivse asjana tooksin kohe välja selle, et kui te olete varem suutnud nii pikalt kaine olla, siis see on märk sellest, et tahtejõudu teis on. Nüüd tuleb see uuesti endas üles leida... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.