X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

06.02.2017 14:08

Tere, kas on mingi võimalus ka anonüümselt Eestis abi saada? Isegi antud sait millegipärast tunneb haiglast huvi minu teksti avaldada. Veel pisike tähelepanek, kas kõik AA klubid on 12 käsu alused? Mind ajab jooma kui keegi hakkab jumalast heietama. Loobud ühest pahest ja poogitakse teine külge? Perearst on see ainukene riigipoolne abi? Vabandan aga, et väikses Eestis minna perearstile jutuga “ma olen alkohoolik” julgen mina minna ainult purjus peaga. Sõnas perearst tähendab sõna pere inimese sugulasi ja tervet väikelinna. Palun õelge, kas anonüümselt on võimalik abi saada või abi hõlmab kohustusi astuda mingisse usku või olla enne-pärast reklaamnägu? Olete ise perearsti järjekorras kunagi olnud? Seal iga päev kaks tundi istuda…saab kahe aastaga ise doktori kraadi kätte. Nii, et vastake. Kus on see koht Eestis kuhu minna ja mitte tunda ennast alandatuna. Jah ka joodikutel on mingi eneseväärikus. Kiiksuga aga on.

P.s enne seda kirja ma otsustasin joomisega lõpetada. Otsides internetist abi…mitte iga joodik ei käi netis abi otsimas.. jõin ma ühe õlu ja ühe joon veel. Närvid läbi kui piirivalvekoeral. Parem oleks mitte uurida võimalusi. Muidugi ehk ma eksisin. Ehk on mingi abi ka minule.

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

06.02.2017

Loe täispikkuses

Tere,

Tänud otsekohese kirja eest.

Alkoholitarvitamise häire on kahjuks tõepoolest ühiskonnas stigmatiseeritud ja see võib olla takistuseks ravile pöördumisel. Kuna programm „Kainem ja tervem Eesti“ on rahastatud avalikust rahast, siis anonüümsete teenuste osutamine selle raames pole võimalik.

Anonüümselt abi saamiseks alkoholitarvitamise vähendamiseks on mitu võimalust.

Nimetasite AA-d, mis on anonüüme ja tasuta. Kõik AA grupid lähtuvad 12 sammu meetodist, kuna see on olnud AA gruppide tekkimise aluseks. Tänapäeval siiski ei käsitleta enamikes AA gruppides jumalat religioosses mõistes. AA lähtub sellest, et grupi liige peab tunnistama oma sõltuvust, st et ta pole suuteline ise oma alkoholitarvitamist kontrollima. Sellest kontseptsioonist lähtuvadki AA kohtumised, mis on väga paljudele abivajajatele, sh ka täisateistidele, olnud suureks abiks oma sõltuvusest vabanemisel. AA eeliseks on ka asjaolu, et see on tasuta.

Alkoholisõltlastele pakuvad teenuseid ka mitmed eraettevõtjatenal toimivad teenusepakkujad, kellest osadel on ka meditsiiniline kompetents. Nende eeliseks on võimalus vajadusel kaasata psühhiaater, kellel on diagnoosimise ja ravimite väljakirjutamise õigus, mis võib aidata sõltuvusest vabanemisel. Puuduseks on teenuste suhteliste kõrge hind ja mõnel juhul ka pikad ootejärjekorrad. Võimaliku sobiva leidmiseks võite sirvida haigekassa lepingupartnerite loetelu psühhiaatria erialal http://haigekassa.ee/node/4094?page=eriarstid ja teenuseosutajaga üle täpsustades anonüümsete teenuste võimalikkus. Lisaks on teenuste osutajaid, kelle puudub tervishoiuteenuste osutamise luba, mis tähendab, et teenuseid ei osuta tervishoiutöötajad ja neil pole lepinguid haigekassaga. See võimaldab neil osutada teenuseid anonüümselt. Sobiva leidmiseks peaksite otsima psühholoogilise nõustamise pakkujaid. Kuna Te ei kirjuta, missuguses Eesti piirkonnas sooviksite teenuseid saada, siis ei saa ma Teile konkreetsemalt teenuseosutajaid loetleda.

Peaksite veel arvestama sellega, et tegevusloata teenuseosutajate puhul on teenuse kvaliteediga seotud risk suurem. Võite kulutada palju aega ja raha soovitud tulemust saamata. Seetõttu on meiepoolne soovitus siiski pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole, kelle on vastav tegevusluba. Programmi „Kainem ja tervem Eesti“ lepingupartnerid leiate siit.

Kui anonüümsus on Teie jaoks ülioluline ja ometigi olete otsustanud oma alkoholitarvitamise harjumust muuta, siis soovitan lugeda alkoinfo veebis avaldatud materjale. Kõige olulisem on see, et olete teinud otsuse ja suudate hoida motivatsiooni oma alkoholitarvitamist vähendada. Kui motivatsioon endal puudub, siis ei aita ka parimad spetsialistid ja ravimid.

 

Lugupidamisega

Jane Alop

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
LIITU
KRISTELI
TIIMIGA JA AITA
TAL VÕITA!
LIITU
KARL-ERIKU
TIIMIGA JA AITA
TAL VÕITA!
LOO OMA TIIM

Loo enda "Septembris ei joo" Facebooki üritus. Nõuanded ürituse loomiseks:
- Jäta oma üritus avalikuks.
- Ürituse nimes kasuta lauset "Septembris ei joo" ja oma tiimi hashtagi (Nt."Septembris ei joo #tiimSuitsupääsuke").
- Ürituse kaanepildina saad kasutada „Septembris ei joo“ pilti. Pildi saad alla laadida siit.

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 61397 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere!Mull elus on palju probleemid,kuidas saan lõppetada osta alkohooli?Eriti raske oli viimane aasta,joon antidepressante,aga mõni kord nad ei aitavad,siis lähen poodi ja ostan siider või veini.Tahaks lõppetada,aga ei saa. Aitake kui on võimalik. Lugupidamisega,I.
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.09.2017

Tere,

praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Üks võimalus on pöörduda kas psühholoogilisele nõustamisele järjepideva psühhoteraapia saamiseks või konsulteerida arstiga (psühhiaatriga) ravimite suhtes, millest samuti võiks teile abi olla. On ravimeid, mis takistavad tarvitamist või mõj... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.